הח"כים מגלים את אמריקה: נסעו להכיר את הקהילות היהודיות

6 ח"כים מהסיעות ליכוד, עבודה וקדימה נפגשו עם נציגי הזרמים השונים

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

כתבת "הארץ" בארה"ב

היחסים בין ישראל לבין הקהילה היהודית בתפוצות מעולם לא היו סימטריים. הרושם לאורך השנים היה שישראל אינה מגלה עניין רב בחיי הקהילות, למעט כשמדובר בפוטנציאל תמיכה בישראל או בעלייה. הקהילות היהודיות בארצות הברית, נאלצות מנגד להתמודד מעת לעת עם השפעות החקיקה בישראל על חיי הקהילה. כך, למשל, בנושאים הקשורים לגיור, עלייה ומעמד הזרמים השונים ביהדות.

יוזמה חדשה של תוכנית קרן רודרמן, נועדה לסייע בגישור על הפערים בין הצדדים. חברי כנסת מהסיעות הגדולות הוזמנו לארצות הברית כדי להכיר את הקהילה היהודית, על כל גווניה. בביקור השתתפו חברי הכנסת רונית תירוש (קדימה), כרמל שאמה (ליכוד), דניאל בן סימון (עבודה), אבי דיכטר (קדימה), ציפי חוטובלי (ליכוד) ואיתן כבל (עבודה).

במשך שבוע נפגשו הח"כים עם נציגי השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, עם מהגרים יהודים מרוסיה, עם סטודנטים של אוניברסיטת ברנדייס במסצ'וסטס (כמה מהם בחרו להפריע לדיון ולצעוק "פושע מלחמה" לעבר חבר הכנסת אבי דיכטר). הם למדו איך הפילנתרופיה היהודית עובדת, שקדו על ההבדלים בין הזרמים הדתיים והמוסדות החילוניים בקהילה, והבינו מה נחוץ כדי לספק חינוך יהודי לילדים.

"ישראל היא מרכז ומוקד עלייה בשביל העם היהודי, וההחלטות המתקבלות בכנסת משפיעות על כולנו", אמר נשיא הקרן, ג'יי רודרמן, שיזם את הפרויקט. "כשעליתי לפני חמש שנים, התחלתי להכיר חברי כנסת וחברי ממשלה, וגיליתי שהם אינם מכירים די הצורך את הקהילה שממנה אני בא".

רודרמן הביע תקווה שהתוכנית תצמיח "משהו תכל'ס", כהגדרתו, למשל הקמת שדולה בכנסת שתקדם קשרים עם הקהילה היהודית בארה"ב. פרופסור ג'ונתן סרנה, שהיה אחראי על החלק בתוכנית שעסק באוניברסיטת ברנדייס - אוניברסיטה פרטית בה לומדים יהודים רבים - אמר כי "בכל אוניברסיטה אמריקאית מרכזית יש תוכנית לימודים על ישראל, ויש גם מרכזים לחקר ישראל. זה אינו קיים בישראל לגבי הקהילה היהודית בארה"ב, ואני מקווה שזה יביא ישראלים ללמוד על הקהילה".

ח"כ תירוש ציננה את הציפיות. "אם אתם שואלים אותי לגבי העדיפויות של הממשלה, זה לא בין העדיפויות הראשונות, כי אנו מוקפים בכל כך הרבה בעיות". התשובה לחיבור היהודים הצעירים בארה"ב לישראל, לדבריה, היא חיזוק תוכניות כמו "תגלית", המביאות צעירים יהודים לביקור בישראל. "הם צריכים להרגיש את מה שאנחנו מרגישים, ולראות מה קורה. להבין שזה לא שחור ולבן".

ח"כ שאמה אמר שאחרי הפגישות השונות עם חברי הארגונים היהודיים - קטנים כגדולים - החוויה ש"פקחה את עיניו" יותר מכל התרחשה אחרי ביקור בהצגה בברודווי: "כשיצאנו משם, על מסך ענק רצו כותרות החדשות, והיתה שם כותרת ?ישראל הרגה שמונה אנשים בעזה'. זה עזר לי להבין את המציאות שבה חיים היהודים פה, כשיש התנגשות בין מה שמלמדים אותם במוסדות הקהילה לבין מה שהם שומעים בחדשות".

האירוע שחימם את לבו של ח"כ בן סימון היה בארוחת צהריים באוניברסיטת ברנדייס. "זה לא היה משהו ברמה הפוליטית", הוא סיפר. "פשוט הגישו שם ארוחות כשרות ולא כשרות. אכלתי ארוחה כשרה, אבל רציתי לקחת גלידה, ורב אורתודוקסי אמר: "אדון בן סימון, אני לא אשפוט אותך", והראה לי איפה לוקחים את הגלידה. אהבתי את הרגע, כשרב יכול לקבל ככה מישהו שלא אוכל כשר, עם חיוך וחן. זה מה שחסר לנו בישראל".

בן סימון העריך כי הקהילה היהודית בארה"ב נזהרת מלבטא את תחושותיה על מאמצי החקיקה האחרונים בישראל: "הקואליציה הזו לא ידידותית כלפי יהדות ארה"ב. אביגדור ליברמן לא חושב עליכם, אלא על היהודים הרוסים בישראל. יש לו את הקולות, הכוח, אבל אתם לא יכולים להשלים עם ההצעות שלו". לדבריו, "צריך להיות לכם אומץ להגיד את זה למנהיגים בישראל. נתניהו שונא את החקיקה הזאת, אבל הוא רוצה לשרוד. אם הייתי סטודנט יהודי בארה"ב, לא הייתי מזדהה עם החקיקה הזאת. ואנחנו בישראל צריכים לחשוב עליכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ