הדיפלומטים שפונו מחוף השנהב: היה גיהינום אמיתי. היינו כלואים תחת אש כבדה

אסף שטול-טראורינג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג
רויטרס

ארבעת אנשי משרד החוץ שחולצו בסוף השבוע מהעיר אבידג'אן שבחוף השנהב נחתו אתמול בישראל. לאחר שבועיים שבהם התבצרו הדיפלומטים בבית השגריר בלב אזור הקרבות, הם חולצו בנגמ"שי כוחות או"ם כשמסביבם חילופי אש. בחילוץ נפצע קלות ממלא מקום השגריר, דניאל סעדה, שעה שנפל מנגמ"ש.

עם שובם לישראל, אמר סעדה כי המצב בחוף השנהב היה "גיהנום אמיתי, מלחמה עקובה מדם שלא מכירה את המגבלות שאנו מכירים פה". לדבריו, "כמעט כל יום התבשרנו שאוטוטו הצרפתים וכוחות האו"ם מגיעים לאזור שלנו כדי לנסות לחלץ אותנו, כפי שהצליחו לחלץ דיפלומטים אחרים. רוב בתי השגרירים הזרים בעיר נמצאו בלב הקרבות, ולכן היינו כלואים כמה ימים תחת אש כבדה". "כשהתבשרנו שהנגמ"שים בחוץ, נפתחה אש נגד כוחות האו"ם. היתה קצת בהלה ונפלתי מנגמ"ש", הוסיף.

לדברי הקונסול אלעד רצון, כוח האו"ם כלל שישה נגמ"שים, בהם ירדנים והודים. הישראלים פונו בנגמ"שים הירדניים. "כשראיתי שאלה ירדנים, שיחה קטנה בערבית ומנייריזם של מזרח תיכון, והם הבינו מהר שאנו צריכים עזרה ולקחו את דניאל לבית החולים".

בתוך כך, כוחותיו של המנהיג המודח, לורן גבאגבו, הגבירו את מתקפותיהם נגד כוחות הנשיא הנבחר אלסאן אואטארה, וירו על המפקדה שלו במלון גולף באבידג'אן. עם זאת, אתמול בשעות היום שררה רגיעה יחסית, ותושבים רבים בבירה הכלכלית של המדינה יצאו להצטייד במלאי מזון ואספקה. בשעות הערב תקפו מסוקי האו"ם וצרפת את משכנו של גבאגבו. משרד החוץ האמריקאי גינה את תקיפת המלון שבו שוהים אנשי אואטארה, ואמר כי מה שנתפש כמשא ומתן של גבאגבו בשבוע שעבר, היה למעשה הונאה שנועדה לאפשר לכוחותיו להתארגן ולהתחמש מחדש.

ארגוני זכויות אדם הודיעו כי לוחמיו של הטוען לנשיאות, אלסאן אואטארה, הרגו מאות אזרחים, אנסו נשים ושרפו כפרים של אזרחים הנחשבים לתומכיו של היריב גבאגבו. אף על פי שאואטארה זוכה לתמיכת הקהילה הבינלאומית, הארגון Human Rights Watch דיווח כי כוחותיו הרגו מאות אזרחים. בין היתר, הארגון דיווח על כך שחיילי אואטארה הוציאו להורג תומכים של גבאגבו ויצאו למסע אונס המוני של נשות המחנה היריב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ