טיוטת האישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן - ביממה הקרובה

היועמ"ש צפוי להודיע על הגשת כתב אישום נגד שר החוץ בסדרת עבירות, בהן מרמה, הלבנת הון והפרת אמונים. לליברמן תוענק זכות לשימוע

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, צפוי להודיע היום או מחר על הגשת כתב אישום נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, בסדרת עבירות וביניהן מרמה, הלבנת הון והפרת אמונים.

טיוטת כתב האישום תימסר לפרקליטי ליברמן ותוענק לו זכות לשימוע. אם יחליט ליברמן לממש את אפשרות השימוע, לא יהיה עליו להתפטר עדיין מהממשלה, אך השעון הפוליטי יותאם מעתה למועד השימוע, בתוך חודשים. ויתור של ליברמן על השימוע, כדי להימנע מחשיפת קו ההגנה שלו במשפט, יזעזע את הממשלה לאלתר.

בשבועות האחרונים עסק וינשטיין בליטוש דקויות בנוסחים שנותרו במחלוקת בקרב משתתפי הדיונים על טיוטת כתב האישום, ובהם פרקליט המדינה משה לדור ומנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות, אביה אלף. העיתוי המדויק של פרסום הודעת היועץ על הגשת כתב האישום ייקבע לפי סדר יומו של וינשטיין, המשועבד בין השאר לדיונים על מינוי המשנה ליועץ המשפטי לפלילים.

השעון הפוליטי יותאם מעתה למועד השימוע. תצלום: תומר אפלבאום

התלבטותם של הפרקליטות והיועץ בעניינו של ליברמן נמשכה למעלה משנה וחצי, מאז המלצת ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, ניצב יואב סגלוביץ', על העמדת ליברמן לדין. בתקופה זו פרשו משירות המדינה היועץ המשפטי מני מזוז וראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) תת-ניצב שלומי איילון, מפקדם של חוקרי ליברמן.

סגלוביץ' המליץ להאשים את ליברמן בלקיחת שוחד, קבלת דבר במירמה, הלבנת הון, מירמה, הפרת אמונים, הטרדת עד ושיבוש הליכי משפט. ליברמן נחשד בקבלת מיליוני דולרים מחברות קש בהיותו שר בתפקידים שונים בממשלות הקודמות. המשטרה המליצה להאשים את ליברמן בהפרת אמונים גם בפרשת השגריר בבלארוס, זאב בן אריה, שמסר לליברמן חומר חקירה חסוי.

בדיונים בין וינשטיין, לדור ואלף הסתמן ויתור על סעיף השוחד, אך הנוסח המלא והמדויק של טיוטת כתב האישום יוודע רק עם גיבוש החלטתו של וינשטיין. אף שמבחינת ההד הציבורי נושא המונח "שוחד" משמעות כבדה יותר, העונש על עבירה של הלבנת הון כבד מהעונש על שוחד, עד 10 שנות מאסר לעומת שבע שנים.

בחודשי התכוננותו לשימוע יוכל ליברמן לשמור על חברותו בממשלה. אם יעדיף, לאחר התייעצויות עם פרקליטיו, לוותר על השימוע, בהנחה שהיועץ לא יחזור בו וכי רווח הזמן עד לשימוע אינו שקול מבחינתו כנגד הפסד חשיפת קלפיו המשפטיים, יהיה עליו להתפטר מהממשלה ולהחליט אם להניח לשרים האחרים של מפלגתו "ישראל ביתנו" להישאר בממשלה, או להוציא אותם ממנה ובכך לחולל משבר שיביא להקדמת הבחירות לכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ