בכירים במערכת הביטחון קראו לשחרורו של גלעד שליט: "הזמן פועל נגדנו"

באירוע אמר ראש השב"כ והשר לשעבר עמי אילון כי "אסור לחזור על אותה טעות שעשינו כשיכולנו להחזיר את רון הביתה"; יעקב פרי: נוכל לעמוד במחיר השחרור

אילן ליאור
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
ג'קי חורי

שישה בכירים לשעבר במערכת הביטחון קוראים לממשלה לקדם עסקת חילופי שבויים עם חמאס להשבתו של החייל החטוף, גלעד שליט, גם במחיר שחרור מחבלים עם "דם על הידיים". הבכירים - ראשי השב"כ לשעבר עמי אילון, כרמי גילון ויעקב פרי, ראש המוסד לשעבר דני יתום, ניצב בדימוס אליק רון ותת אלוף במיל' אביגדור קהלני - כינסו אחר הצהריים מסיבת עיתונאים בתל אביב. בעמדתם תומך גם הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק, שלא השתתף באירוע.

יעקב פרי קרא לממשלה להאיץ את המשא ומתן באופן דרמטי ולקחת "החלטה קשה ואמיצה". לדבריו, ההחלטה על עסקת חילופי שבויים איננה קלה ויהיו לה גם מתנגדים. עם זאת, לטענתו, רוב אזרחי המדינה תומכים בשחרור רוצחים על מנת להשיב את שליט. "מדינת ישראל מעולם לא קבעה סייגים, קווים אדומים או איזושהי מסגרת בנושא שבויים ונעדרים", אמר, "מדינת ישראל מספיק חזקה גם מהבחינה המודיעינית וגם מהבחינה הצבאית על מנת לטפל באותם מרצחים עם דם על הידיים אם יחזרו לסורם". עוד הוסיף: "שילמנו מחירים כבדים מאוד גם בעבור פחות".

מסיבת העיתונאים, היום. תצלום: מוטי מילרוד

דני יתום אמר במסיבת העיתונאים כי הניסיון מלמד שחמאס לא יפחית את דרישותיו ככל שיחלוף הזמן. "כנראה שלא ניתן לבצע פעולה צבאית. הזמן פועל לרעתנו. מה שניתן להשיג היום, ספק בעיני אם ניתן יהיה להשיג מחר", אמר. "אומרים לנו שזה יסכן את ישראל משמעותית, אבל הסיכון מחושב ועל כף המאזניים שחרור מחבלים מול הצלת חייו של גלעד שליט. הכף נוטה להצלת החיים של גלעד". עוד הוסיף יתום: "אנחנו חונכנו וחינכנו דורות של מפקדים וחיילים שהמדינה לא מפקירה אף אחד. חיילים יודעים שאם חלילה יאונה להם רע - יחזירו אותם הביתה. אם גלעד לא יחזור הביתה, יישבר כאן אתוס מרכזי בהוויה הביטחונית של מדינת ישראל".

אליק רון תקף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו ואת שר הביטחון, אהוד ברק. "יש בזה סיכון, אבל ידענו לקחת סיכונים גדולים יותר", אמר, "אנחנו מומחים לטבוע מטבעות לשון שאינני סובל - דם על הידיים. אינני רואה הבדל בין מי שפגע בנו רב או מעט. בני מוות כולם ואלה שהתמזל מזלם ותפסנו אותם חיים הם קלפי מיקוח לעת צרה וכעת היא עת צרה. המחיר נקוב וקשה ויש לשלמו כאן ועכשיו". הוא קרא לשקול צעדים נגד הצלב האדום: "אנו מאפשרים להם ביקורים והם ברוב נבזותם אינם מאפשרים לנו דבר מול גלעד שליט".

"הסכנה הגדולה ביותר היא שמתחילים להתרגל", אמר עמי אילון. "יהיה חמור מאוד אם נחגוג את הסדר עם כסא לגלעד. הוא לא אליהו הנביא ואין שום סיבה שיהפוך לאליהו הנביא. גלעד הוא גם לא רון ארד ואת אותה טעות שעשינו כשיכולנו להחזיר את רון הביתה - אסור שנעשה עם גלעד".

לדברים אלה הצטרף גם כרמי גילון, שעסק רבות בניסיונות להשיב את רון ארד, בהיותו ראש מחוז הצפון בשב"כ. "הפכנו כל אבן ולא מצאנו. לא השכלנו לבוא לדרג המדיני ולומר לו 'אנחנו לא יודעים איפה רון ארד'. סוף הסיפור ידוע. אני חושב שאנחנו מתקרבים למצב שכפי שעמדנו חסרי אונים וחסרי תשובה לגבי מקום הימצאו וגורלו של רון ארד, ככל שעוברים הימים, כך קרב קיצו של גלעד שליט". לדברי גילון, "כל מה שנותר הוא לבצע הסכם חילופים גם במחיר הגבוה, אולי גבוה מדי שהחמאס קובע".

את מסיבת העיתונאים ארגן איש העסקים קובי סידי, שעמד גם מאחורי הפגנת חמש הדקות למען שחרור שליט בחודש שעבר. גלעד שליט מוחזק בשבי 1751 ימים.

יו"ר מטה המאבק למען גלעד שליט, שמשון ליבמן, אמר בתגובה לדברים כי "מי ששומע את הביטחוניסטים, מבין שאפשר ללא ספק להתמודד עם שחרור האסירים, אפשר לטפל בהם ומבטל את טענת ראש הממשלה, שביצוע העסקה במחיר שהחמאס דורש - יסכן את ביטחון ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ