במערכת הביטחון סבורים: בקרוב תושג התקדמות משמעותית בחקירת הרצח באיתמר

מאז רצח בני משפחת פוגל, לפני קרוב לחודש, עצרו צה"ל והשב"כ עשרות תושבים מהכפר עוורתא. חלקם עדיין נמצאים בחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתקופה הקרובה ניתן יהיה להשיג התקדמות משמעותית בחקירת רצח בני משפחת פוגל, לפני כחודש באיתמר, כך סבורים במערכת הביטחון. אתמול (ראשון) ערך צה"ל מבצע מעצרים נוסף בשומרון, בניסיון לאתר פלסטינים המעורבים בפיגוע. מאז הרצח, לפני קרוב לחודש, עצרו צה"ל והשב"כ עשרות תושבים מהכפר הסמוך לאיתמר, עוורתא. חלק מהעצורים שוחררו לאחר חקירה קצרה ואחרים עדיין נמצאים בחקירה.

הנחת אבן פינה לבניין ישיבה במלאות 30 לרצח משפחת פוגל באיתמר. תצלום: מוטי מילרוד

בהתנחלות איתמר ציינו אתמול שלושים יום לרצח בני משפחת פוגל. כדרכם של בני המקום, הם הניחו אבן פינה לבית מדרש, על שם אבי המשפחה, אהוד פוגל. בעוד ההמונים מתאספים באתר הבנייה, כמה מאות מטרים משם, חיילים מיחידות מיוחדות של הצבא עם כוחות מג"ב פעלו במבצע צבאי נוסף בכפר עוורתא השכן.

החל משעות הבוקר, הטיל אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי עוצר על היישוב. אך העוצר לא ממש נאכף. הרחובות המו אדם, אם כי מעטים העיזו לנסוע ברחוב. במרכז היישוב, חנה כלי רכב של צה"ל ובתוכו חיילי גבעתי. מולו ישבו כמה מקומיים מתוגברים בפעילים בינלאומיים ושתו קפה. במקום אחר בכפר, התקהלו ילדים עם אבנים בידיים וחיכו לבואם של החיילים.

פעולת צה"ל כללה בין היתר חיפושים ומעצרים בבתים. באחד הבתים בכפר ניכרו אותות הפעולה: החיילים פרצו את החלונות עם רימוני הלם, הכיורים נותצו וגם חביות שמן גדולות נשפכו על הרצפה. המזרנים נקרעו. בני הבית נלקחו לתחקור. רק נשות המשפחה - הסבתא, האמא והילדה בת ה-6 נשארו לספר לשכנים על מה שהתרחש בלילה. מאז הרצח באיתמר, ערכו חיילי צה"ל מספר מבצעי חיפוש בעוורתא. אך בית זה נסרק עד עפר.

במקביל, המשיכו הנאומים באיתמר. הרב הצבאי לשעבר, אביחי רונצקי, אמר כי "בעקבות מה שקרה נוצר חיבור גדול בעם ישראל. אנחנו נצא מחוזקים מהשבר הגדול. אני משוכנע בזה. מאותו לילה שנכנסתי לבית מהדהדות בי שתי מילים: 'בדמיך חייך'. זה הסיסמה של עם ישראל. למה חיים יוצאים מזה? כי כך זה בעם ישראל".

הרב הראשי, שלמה משה עמאר, הוסיף כי "יש אבל של יחיד ויש אבל של הכלל. כל בית ישראל בוכה את השריפה הזו. הרוצחים הגיעו לשפל המדרגה. שלא יחשבו שהרגישות שלנו היא חולשה. זה באם מעומק שהם לא מכירים אותו". ראש המועצה המקומית, גרשון מסיקה, הוסיף כי "יש פה שילוב של אידיאלים. האידיאל של ארץ ישראל לא יישבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ