עמירה הס
עמירה הס

שופט צבאי נזף שלשום במשטרה על נוהגה להאריך שלא לצורך מעצר חשודים פלסטינים, ואמר שכבר התריע בעבר שמדובר לכאורה במעצר הגובל במעצר בלתי חוקי.

רס"ן מנחם ליברמן דן ביום ראשון בבקשת התביעה הצבאית בבית המשפט "עופר" להאריך בחמישה ימים את מעצרו של נאג'י עראר מהכפר קראות בני זיד, לשם הכנת כתב אישום. עורך הדין של עראר, נרי רמתי, ממשרדה של גבי לסקי, ביקש לקצר את התקופה. עראר, בן 19, נחשד ביידוי אבנים ובהשתייכות להתארגנות בלתי מותרת - החזית העממית. הוא נעצר ב-3 באפריל במחסום צבאי בכניסה לכפר נבי סאלח, בשובו מרמאללה.

בהחלטתו כתב ליברמן כי "בתיק זה, כמו בתיקים רבים אחרים, מדובר במקרה בו אדם נעצר, נחקר ואז, במהלך כמה ימים, הוחזק במעצר מבלי שנעשתה כל פעולת חקירה בעניינו. מעיון בתיק החקירה אני למד כי חומר הראיות המפליל את החשוד התגבש טרם מעצרו (על סמך חקירתו של אדם אחר במתקן שב"כ - ע"ה) וכי סמוך לאחר מעצרו הוא נחקר והכחיש את החשדות נגדו. לאחר חקירה זו, אשר התקיימה בתאריך 5.4.11 בשעה 10:00, לא נעשתה כל פעולה נוספת על פי המסמכים שבתיק התביעה, ועל כן לא ברור לי באיזו סמכות חתם פקד פנחס זאבי על מסמך מתאריך 6.4.11 כי קיים צורך להאריך את מעצרו של החשוד מתאריך 7.4.11 ועד 10.4.11 לצורך חקירה, הרי שלא התקיימה כל חקירה במשך תקופה זו. לכאורה, מדובר במסמך כוזב מצד אותו פקד. לצערי הרב, כפי שציינתי לעיל, נוהג זה של המשטרה חוזר על עצמו באופן תדיר, וכבר בעבר התרעתי כי מדובר, לכאורה, במעצר הגובל במעצר בלתי חוקי".

לפי החוק בישראל, יש להביא ישראלי בפני שופט בתוך 24 שעות ממעצרו. החוק מאפשר הארכת המעצר עוד ב-48 שעות, בנסיבות מיוחדות בלבד וכשאין מדובר בחשד בעבירות ביטחון. במקרה של חשד בעבירות ביטחון, ההארכה המותרת היא ב-96 שעות. הדבר חל גם על ישראלים שנעצרים בתוך שטחי הגדה המערבית.

אבל לפי החוק הצבאי, מותר להחזיק פלסטיני במעצר עד שמונה ימים מבלי להביאו בפני שופט. עורכי הדין רמתי ולסקי התלוננו לעתים קרובות בבית המשפט הצבאי שהמשטרה והתביעה הצבאית מתייחסות לשמונת הימים כתקופת מינימום אוטומטית, בעוד שאפילו החוק הצבאי קבע מגבלה מסוימת: בתוך 96 שעות מהמעצר פקד משטרה רשאי להאריכו עוד ב-96 שעות, ובמסמך ההארכה עליו לפרט את העילות להארכה. כפי שמלמד מקרהו של עראר, העילה להמשך המעצר (חקירה - ע"ה) לא היתה קיימת.

אחרי שנזף במשטרה, הורה ליברמן על הארכת מעצרו של עראר עוד בשלושה ימים לצורך הגשת כתב אישום. "על פי המצב הראייתי בתיק", כתב, "מוצדק היה להגיש כתב אישום עוד לפני שהחשוד הובא היום לבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ