חרף מאמצי נתניהו, מרקל ושותפיה ממשיכים לקדם יוזמת שלום

אחרי פגישת נתניהו ומרקל, הגישו גרמניה, בריטניה וצרפת דרישה רשמית לארה"ב לתמוך בהצגת תוכנית שלום בינלאומית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בפגישתו עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בשבוע שעבר, ניסה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשכנע אותה לחדול מהמהלך לקידום תוכנית שלום של הקוורטט. נתניהו חש שהצליח להשפיע על מרקל, אולם כמה שעות אחרי הפגישה הגישו גרמניה, בריטניה וצרפת דרישה רשמית לממשל האמריקאי לתמוך בהצגת תוכנית שלום בינלאומית.

ראש הממשלה ציין לאחר הפגישה כי השיחות היו מצוינות והתנהלו באווירה טובה. פקיד ישראלי בכיר אישר את הדברים והעיד כי המחלוקת הפומבית בין שני המנהיגים הוצנעה, מה שהביא לירידה מסוימת במתיחות ביניהם.

לדברי שני דיפלומטים אירופים, ביום חמישי שעבר, כמה שעות אחרי פגישת מרקל-נתניהו, נפגשו שגרירי גרמניה, בריטניה וצרפת בוושינגטון עם השליח האמריקאי למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל. מטרת הפגישה היתה ללחוץ על הממשל האמריקאי ולהעביר דרישה משותפת מארה"ב לתמוך ביוזמה שמקדמות שלוש המדינות האירופיות.

עיקרי היוזמה האירופית המשולשת הם: הקמת שתי מדינות לשני עמים על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים; פתרון הוגן, מציאותי ומוסכם לסוגיית הפליטים הפלסטינים; ירושלים כבירה לשתי המדינות; וסידורי ביטחון שיגנו על ישראל, אך לא יפגעו בריבונות הפלסטינית.

לדברי דיפלומט אירופי שמעורב במגעים, למרות שהמסר האירופי הועבר לשליח מיטשל, מעמדו של האחרון בשפל המדרגה והוא איבד כמעט לחלוטין את השפעתו על קבלת ההחלטות בבית הלבן בעניין הישראלי-פלסטיני. מי שנמצא קרוב ביותר לאוזנו של הנשיא אובמה הוא היועץ הבכיר דניס רוס. הדיפלומט האירופי ציין כי רוס הוא הגורם העיקרי בממשל שבולם את היוזמה האירופית, ומייעץ לנשיא להימנע בתקופה הקרובה מכל יוזמת שלום אמריקאית או בינלאומית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ