רגיעה בדרום: השיגורים פסקו, צה"ל נמנע מלתקוף

"הפסקת האש שברירית"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

לראשונה מאז ההסלמה בדרום, שהגיעה לשיא בסוף השבוע, לא נורו אתמול כלל רקטות או פצצות מרגמה מרצועת עזה אל עבר יישובים ישראליים. היום הרגוע תואם את ההערכות שנשמעו אתמול בצמרת צה"ל, שלפיהן סבב הלחימה האחרון הסתיים.

כבר שלשום ניכרה ירידה משמעותית בכמות השיגורים מרצועת עזה: רק עשר פצצות מרגמה ורקטה אחת נורו ביום ראשון לעומת כ-120 שיגורים של רקטות ופצצות מרגמה בסוף השבוע. עוד לפני כן, במוצאי שבת, פסק צה"ל מלתקוף יעדים ברצועה. הפסקת הפעילות ההתקפית של חיל האוויר באה לאחר כ-50 תקיפות ברצועה, כולל "סיכולים ממוקדים", בתגובה לירי טיל הנ"ט ביום חמישי על אוטובוס תלמידים, ליד קיבוץ סעד, שבו נפצע נער אנוש. מלבד שתי התראות "צבע אדום" אתמול ביישובי עוטף עזה, שנגרמו מאיכוני שווא, לא היו כלל אירועים ביטחוניים סביב הרצועה.

עם זאת, במערכת הביטחון מעריכים שהרגיעה שהושגה לאחר התערבות בינלאומית - ועל פי בקשת ההנהגה המדינית של החמאס - שברירית ועשויה להיות קצרה. למרות חיסול חוליית החמאס שתיכננה לחטוף אזרחים ישראלים בסיני במהלך חופשת הפסח, המוטיבציה של חמאס לבצע פיגוע מחוץ לרצועה, בסיני או בגדה, עדיין גבוהה. במטה ללוחמה בטרור טרחו בימים האחרונים לחזור ולהזהיר שרמת הסכנה לישראלים בסיני גבוהה ביותר. פעולה נוספת של צה"ל נגד אנשי חמאס המתכננים פיגוע כזה עשויה לגרור סבב נוסף של לחימה.

בעתיד, כשהמצב בדרום יירגע, יוזזו שתי סוללות כיפת ברזל שנפרסו בשבועות האחרונים ליד באר שבע ואשקלון, כחלק מהניסוי המבצעי שבו נמצאת כעת המערכת. אחת הסוללות תועבר ככל הנראה לאתר אחר, זאת כדי לתרגל את הצוותים המפעילים בעבודה בסביבה שונה. הסוללה השנייה תמשיך באימון הבסיסי של צוותים חדשים שאמורים להפעיל אותה.

בהמשך מתכננים בצה"ל לפרוס את הסוללות גם במרכז ובצפון הארץ, זאת כדי לנסות את המערכת בכל זירה שבה הצבתה עשויה להידרש בעתיד.

אם וכאשר תתרחש הסלמה נוספת בלחימה בין צה"ל לארגונים הפלסטיניים בדרום, יוצבו הסוללות מחדש סביב הרצועה כדי להגן על הערים ועל מתקנים אסטרטגיים באזור.

ראש מינהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת), אופיר שהם, אמר השבוע כי "מערכת כיפת ברזל תוכננה כדי שניתן יהיה להעמיס אותה ולהעביר אותה ממקום למקום בתוך שעות ספורות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ