נסגרה חקירה על הרג ארבעה אזרחי עזה בעופרת יצוקה

בעדותו בפני ועדת טירקל, חשף הפצ"ר כי בקרוב ייסגר התיק על הריגת פלסטינים שנופפו בדגל לבן בעת המבצע, זאת לאחר שלא נמצאו ראיות לירי בניגוד לפקודות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הפרקליטות הצבאית עומדת לסגור את תיק החקירה על הריגת ארבעה אזרחים פלסטינים שנשאו דגלים לבנים, בהם פעוטה בת שלוש, במבצע עופרת יצוקה. מדובר בחקירה הנרחבת ביותר שביצע צה"ל עד כה בעקבות המבצע, במסגרתה תוחקרו כ-140 עדים, אזרחים פלסטינים וחיילי צה"ל.

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, העיד אתמול בפעם השנייה בוועדת טירקל לחקר אירועי המשט הטורקי לעזה בשנה שעברה. כתב המינוי של הוועדה כלל גם את בדיקת האופן בו צה"ל חוקר אירועים של חריגה מפקודות במהלך לחימה. בעדותו, סקר מנדלבליט את נוהלי פתיחת החקירות הפליליות בעקבות אירועים מבצעיים, וכן סקר את מצבן של חלק מהחקירות שנותרו פתוחות.

בין השאר, התייחס הפצ"ר למקרה שהתרחש בשכונת זייתון בעזה ב-5 בינואר 2009, בתחילת שלב הלחימה הקרקעי של מבצע עופרת יצוקה, בו נהרגו מוחמד ומחמד חג'י ושהד חג'י בת השלוש. בנוסף נהרגה עולא ערפאת ונפצעו תשעה מבני משפחותיהם, בהם תינוקת בת שבעה חודשים.

המקרה הוזכר בדו"ח ועדת גולדסטון וכן הופנה לידיעתו של הפצ"ר על ידי ארגון בצלם, עוד בטרם פורסם דו"ח גולדסטון. על פי הפרטים שאסף בצלם, ניסו בני משפחת חג'י להימלט מביתם כשהחלה הלחימה בזייתון ואבי המשפחה, מוחמד בן ה-37, נהרג מפגיעת פגז טנק בבית. חיילים שהשתלטו על הבית זמן קצר לאחר מכן הורו לבני המשפחה לעבור למבנה סמוך, שם רוכזו בחדר אחד כשלושים בני אדם, כשהגברים כפותים ועיניהם מכוסות. בשעות הצהריים הורו להם החיילים לעזוב את הבית וללכת לכיוון רפיח. בדרך הצטרפו אליהם גם בני משפחת ערפאת, ובסך הכל צעדו יחד כחמישים בני אדם, כשהם מניפים דגלים לבנים.

על פי "בצלם", בזמן הליכתם נורתה עליהם אש ממנה נהרגה חליל ערפאת, בת 27, ונפצעו שבעה נוספים. על אף הניסיונות להזעיק סיוע רפואי, הצלב האדום לא הצליח להגיע למקום בזמן, וכעבור שש שעות מתו מפצעיהם מחמד חג'י, בן 15, והתינוקת שהד חג'י.

כחצי שנה לאחר סיום המבצע, ובעקבות פניות ארגון בצלם ופרסום דו"ח גולדסטון, הוחלט לפתוח בחקירת מצ"ח. בהופעתו אתמול בפני ועדת טירקל אמר מנדלבליט, שחקירת האירוע נמשכה כמעט שנתיים מכיוון שהיה צורך לחקור עדים פלסטינים רבים ולהגיע לחיילים השונים שהיו מעורבים במקרי הירי השונים. לדבריו, נחקרו בסך הכל כ-140 חיילים, קצינים ואזרחים פלסטינים, והחקירה עומדת בפני סיום. מקורות בפרקליטות הצבאית טענו שלאחר גביית כל העדויות, לא נמצאו ראיות לכך שחיילים ירו בניגוד לפקודות ולכן התיק צפוי להיסגר ללא החלטה על הגשת כתבי אישום.

לפני עדותו של האלוף מנדלבליט, הופיעו בוועדה נציגים של ארגוני זכויות אדם ישראליים, ומתחו ביקורת על אופן ניהול התחקירים והחקירות על ידי צה"ל במקרים של פגיעות באזרחים פלסטינים. היועץ המשפטי של ארגון יש דין, עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי "בירור תלונות של פלסטינים נגד כוחות הביטחון חייב להתבצע על ידי חקירה פלילית מיידית. התחקיר המבצעי הוא לא פחות מאסון לחקירה. הוא לא רק פשט את הרגל, הוא גורם נזק אדיר למדינת ישראל ולנפגעים".

מנדלבליט, שלאחרונה הורה על מדיניות חדשה של פתיחת חקירת מצ"ח בכל פעם בה נהרג אזרח פלסטיני מאש צה"ל בגדה, הגן על התחקירים המבצעיים ואמר שמכיוון שהחקירות לוקחות זמן ארוך, התחקירים נחוצים כי "הם מצילי חיים". לדבריו, מתוך 267 תחקירים מבצעיים במקרים של פגיעה באזרחים בגדה וברצועת עזה שבדקה הפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים, הוחלט לפתוח בחקירות פליליות בשלושים מקרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ