54% מהאמריקאים: לא להכיר בפלסטין בלי הסכם

נגד מהלך פלסטיני חד-צדדי

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

רוב הציבור האמריקאי מתנגד להכרת האו"ם במדינה פלסטינית ללא הסכם שלום עם ישראל, זאת בניגוד להלכי הרוח ברבות מהמדינות באירופה ובדרום אמריקה. כך עולה מסקר חדש של מכון "אסטרטגיות של דעת הקהל", שנעשה לבקשת ארגון ההסברה האמריקאי "פרויקט ישראל".

מהסקר עולה כי 51% מהאמריקאים מתנגדים להכרה של האו"ם במדינה הפלסטינית ללא הסכם שלום עם ישראל, לעומת 31% שתומכים במהלך. 66% מהרפובליקאים מתנגדים להכרזה חד-צדדית על הקמת מדינה פלסטינית ללא הסכם שלום עם ישראל, לעומת 48% שמתנגדים מקרב הדמוקרטים. בקרב מצביעים שאינם תומכי שתי המפלגות הגדולות, רק 33% מתנגדים להכרזה חד-צדדית על הקמת מדינה פלסטינית.

בהמשך נשאלו משתתפי הסקר אם ארה"ב צריכה להכיר במדינה הפלסטינית, אם בכל זאת ייצא לפועל מהלך להכרזה חד-צדדית על הקמתה. 54% מהאמריקאים סבורים כי הנשיא ברק אובמה צריך להימנע מהכרה במדינה הפלסטינית, לעומת 33% שסבורים כי יש להכיר בה. 70% מהרפובליקאים סבורים כי על ארה"ב להימנע מלהכיר במדינה הפלסטינית אם תוקם ללא הסכם שלום עם ישראל, לעומת 51% שסבורים כך מקרב מצביעים שאינם תומכי שתי המפלגות ו-47% מקרב הדמוקרטים.

61% מהאמריקאים סבורים כי ישראל עושה "מאמץ גדול להגיע לשלום", לעומת 29% שחושבים שהיא אינה עושה מספיק למען השגת הסכם או סבורים כי היא אינה עושה שום מאמץ. 53% חושבים שהפלסטינים אינם מתאמצים דיים להשיג הסדר, לעומת 36% שסבורים כי הפלסטינים עושים מאמץ למען השלום. הרפובליקאים ספקנים יותר לגבי המאמצים הפלסטיניים - 72% מהם לא מאמינים שהפלסטינים מתאמצים להשיג שלום, לעומת 40% מהדמוקרטים.

הסקר בחן גם את התמיכה של האמריקאים בישראל, לפי השתייכות מפלגתית. עקומת התמיכה של הציבור האמריקאי בישראל לאורך השנים היא תעלומה; מקובל לחשוב שבימי משבר, כשישראל ניצבת אל מול איום ביטחוני מיידי, עולה תמיכת האמריקאים. מאידך, שיא התמיכה בישראל נרשם דווקא בימים שלאחר ההודנה עם החמאס, אז 69% מהאמריקאים תמכו בישראל. זאת למרות שהסקרים מצביעים באופן עקבי על יחס שלילי של האמריקאים כלפי ארגון החמאס.

עלייה בתמיכה חלה גם אחרי שהחמאס תפס את השלטון ברצועת עזה, אז עמד שיעור התמיכה של האמריקאים בישראל על 58%. במלחמת לבנון שיעור התמיכה בישראל היה 56%, ואילו בתהליך אנאפוליס היה השיעור 62%. בעקבות פשיטת השייטת על המשט הטורקי נרשמה ירידה תלולה בתמיכה - 44%, אך בימי המהפכה במצרים חל שוב שיפור, ו-51% אמרו כי הם תומכים בישראל.

בהשוואה לדצמבר 2010 אפשר להבחין בעלייה שחוצה מפלגות בתמיכה בישראל: 76% תומכים בישראל מקרב הרפובליקאים (לעומת 62% בסקר הקודם) ו-43% תומכים בישראל בקרב הדמוקרטים (לעומת 32% בדצמבר). בקרב המצביעים שאינם תומכי שתי המפלגות הגדולות, 41% תומכים בישראל (לעומת 35% בדצמבר).

עוד עולה מהסקר כי 58% מהאמריקאים סבורים כי במקרה של עימות עם הפלסטינים על ארה"ה להתייצב לצד ישראל, זאת לעומת 71% שסברו כך בימי ההודנה עם החמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ