דו"ח האו"ם: הרשות הפלסטינית מוכנה לנהל מדינה

ראשי יש"ע טוענים שתוכנית נתניהו לנסיגה בגדה משדרת פאניקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, קובע כי הרשות הפלסטינית בשלה לניהול מדינה.

במסמך שחיבר לקראת ישיבת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, שתתקיים היום בבריסל, קובע סרי כי בשישה תחומים מרכזיים - בריאות, חינוך, משפט, ביטחון, מים ואנרגיה - התפקוד של הרשות יעיל דיו כדי להפוך למדינה. האו"ם מעורב בנעשה ברשות הפלסטינית בששת התחומים שהזכיר סרי.

סרי כותב במסמך כי הסכנה העיקרית שנשקפת היום להצלחת הרשות בפיתוח מוסדותיה, נובעת מהכיבוש ומהמשך הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריו, "הישגי הפלסטינים בבניית מוסדות המדינה שבדרך מתקרבים למיצוי, באווירה הפוליטית והפיזית הקיימת".

סרי מזהיר כי כל עוד הכיבוש והקיפאון המדיני יימשכו, יהיה קשה לרשות לרשום התקדמות נוספת במדדים הרלוונטיים. סרי שיבח את פעולתם של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), ושל ראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד. עם זאת, הוא התריע כי יש לבצע בדחיפות צעדים שונים כדי לחזק את המוכנות של הרשות הפלסטינית. בדו"ח מצוטט פיאד כאומר שהוא מעריך שהרשות ערוכה לקבל את האחריות על שטחי הגדה המערבית.

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רמז גם אתמול כי אם המבוי הסתום בתהליך המדיני יימשך, ישראל תבצע מהלכים חד-צדדיים. הדברים נאמרו בפגישה שערך ראש הממשלה עם יורש העצר של ספרד, הנסיך פיליפה דה-בורבון, המבקר בישראל.

לדברי דיפלומטים ספרדים, נתניהו רמז על המהלכים המדיניים שהוא מתכנן בפגישה עם דה-בורבון. "אנחנו מאוד רוצים לחזור למשא ומתן", אמר נתניהו ליורש העצר, "אבל אם הפלסטינים לא ירצו בכך, נשקול אופציות אחרות. יש לנו כל מיני רעיונות".

סגן שר החוץ, דני אילון, השתתף גם הוא בפגישה. אילון אמר כי "המהלך הפלסטיני להכרה חד-צדדית בעצרת האו"ם הוא איום סרק, שאינו עוזר לאינטרס הפלסטיני".

מועצת יש"ע פרסמה אתמול הודעה תקיפה בעקבות הפרסום ב"הארץ" על כך שנתניהו שוקל לבצע נסיגה צבאית בגדה המערבית, כדי לנסות ולבלום את "הצונאמי מדיני" שמתרגש על ישראל. נתניהו נערך למהלך בעצרת האו"ם להכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67'. המהלך עתיד לצאת לפועל בחודש ספטמבר.

הפרסום ב"הארץ" פירט את רעיונותיו של ראש הממשלה להצגת יוזמה מדינית כדי למנוע את המהלך באו"ם. במסגרת היוזמה, מלבד הסגה של כוחות בגדה תפעל ישראל לארגן כינוס בינלאומי שיקרא לשני הצדדים לשוב לשולחן המשא ומתן. עם זאת, הסיכויים שמפגש כזה ייצא לפועל קלושים.

"במקום לנהוג בקור רוח ובתבונה, ישראל משדרת פאניקה", נמסר בהודעה שפרסמה מועצת יש"ע, "הערבים והקהילה הבינלאומית מריחים אותה, ובתגובה מגבירים את הלחץ. בימים שבהם דרום הארץ סופג את טילי הנסיגה הקודמת - מדהים שיש מי שמדבר על נסיגה נוספת".

ראשי המתנחלים קראו לנתניהו להבהיר כי מהלך חד-צדדי פלסטיני ייענה במהלך חד-צדדי ישראלי, בדמות החלת הריבונות הישראלית על הגדה המערבית או חלקים ממנה. "זו התשובה הנכונה ולא ויתורים נוספים", נמסר ממועצת יש"ע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ