ארה"ב: ישראל מרגלת אחר איראן מאזרבייג'אן

מסמכי ויקיליקס

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ינואר 2009 מאת: שגריר ארה"ב באזרבייג'אן

לפי המברק, ישראל ואזרבייג'אן חתמו על עסקאות נשק במאות מיליוני דולרים, כאשר מטרתה העיקרית של ישראל היא לשמר את שכנתה של איראן כבעלת ברית. במברק נכתב עוד כי שתי המדינות חתמו על מיזם משותף לבניית מזל"טים, בו מחזיקה התעשייה הביטחונית 51%.

עסקאות הנשק נחתמו בין היתר עם חברת "סולתם" שסיפקה מרגמות ופגזים, "תדיראן" ששלחה ציוד קשר, והתעשייה הצבאית שמכרה רקטות והשביחה בעבורה רקטות מדגם גראד (קטיושות) מתוצרת רוסיה.

במברק, מעריכים האמריקאים כי "מטרתה העיקרית של ישראל ביחסים אלה היא לשמר את אזרבייג'אן כבעלת ברית נגד איראן, כפלטפורמה להשגת מודיעין על איראן וכשוק למוצריה הצבאיים". עוד הם מדגישים כי העסקות מאפשרות לאזרבייג'אן גישה למערכות נשק מתוחכמות, לצורך שיפור יכולותיה הצבאיות לקראת אפשרות של עימות עם ארמניה.

השגרירות האמריקאית מציינת כי אזרבייג'אן פנתה לישראל בבקשת סיוע, אחרי שרוסיה, מדינות באירופה וארצות הברית לא השיבו לפניותיה.

במברק נטען כי יחסי ישראל ואזרבייג'אן מבוססים על תפישה אסטרטגית משותפת הרואה באיראן איום. בזמן המבצע "עופרת יצוקה" בעזה, אסרו השלטונות במדינה להפגין מול שגרירות ישראל, אך התירו הפגנות ליד שגרירות איראן.

לפני כשנתיים, חשף שיתוף פעולה עם ישראל, ניסיון של חיזבאללה והמודיעין האיראני לבצע פיגוע בשגרירות ישראל בבאקו, בנקמה על חיסולו של בכיר הארגון, עימאד מורנייה, בפברואר 2008. החיסול בדמשק מיוחס לישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ