אם אסד ייפול, ציר הרשע יתמוטט?

אם יתקשה משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד לאושש את סמכותו, ההשלכות הגיאופוליטיות עלולות להיות משמעותיות ביותר

גרדיאן
פטריק סיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
פטריק סיל

המשטר הסורי, שחקן מרכזי במשחקי הכוח במזרח התיכון, החליט להשיב מלחמה במלוא העוצמה. נראה כי הוא נחוש בדעתו להביס את גל המחאות העממיות השוטף את האזור, שכבר הפיל את המשטרים בתוניסיה ובמצרים, ומאיים על השליטים של לוב, תימן ובחריין.

אם יתקשה משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד לאושש את סמכותו, ההשלכות הגיאופוליטיות עלולות להיות משמעותיות ביותר. בעלי בריתה של סוריה - איראן, החיזבאללה והחמאס בעזה - יהיו נתונים ללחצים. לכל השלוש, אובדן התמיכה הסורית יהיה כואב.

אין ספק כי ישראל תראה התפתחות כזו בסיפוק רב. זה זמן רב מבקשת ישראל לפרק את הציר טהראן-דמשק-חיזבאללה-חמאס שקורא תיגר על עליונותה באזור. ציר זה אף השיג יכולת הרתעה מסוימת, דבר בלתי נסבל בעיני ישראל. ואולם, ייתכן שהתחושות האלה של ישראל ימותנו עקב החשש שאסד יוחלף במשטר איסלאמי, שעלול לאיים עוד יותר על האינטרסים ועל ביטחונה.

הוויתורים וההבטחות של אסד הם מעטים מדי, מאוחרים מדי ולא השביעו את רצון המפגינים. בימים האחרונים שוב פרץ גל של הפגנות. מספר המשתתפים בהפגנות עלה, עולות בהן קריאות זועמות נגד המשטר, והן כבר מקבלות סממנים של מרד. לפי הערכות, כ-200 מפגינים נהרגו עד כה.

כעת הוסרו הכפפות. באזהרה מקפיאת דם, הכריז משרד הפנים בסוריה בסוף השבוע: אין עוד מקום ליד רכה. המפגינים הקשיחו גם הם את עמדתם כתוצאה מהתגובה הקשה של השלטון. הם כבר אינם מבקשים תיקונים, אלא שינוי דרסטי במשטר.

כעת ברור שבנאומו מ-30 במארס, הופעתו הפומבית היחידה של הנשיא עד כה, החמיץ אסד את ההזדמנות להוכיח את מנהיגותו. אילו היה מודיע שינקוט את האמצעים הדרושים כמו הסרת משטר החירום, שחרור אסירים, העמדה לדין של בכירי המשטר המושחתים והגבלת כוחם של שירותי הביטחון, הוא עשוי היה להוביל את ארצו לקראת דמוקרטיה על פי הדגם הטורקי. זאת, כפי שייעץ לו ידידו רג'פ טייפ ארדואן, ראש ממשלת טורקיה.

עדיין אפשר שיצליח, אם ייצא בהצהרה דרמטית על רפורמות מיידיות. ואולם, בעלי האינטרסים התלויים במשטר הנוכחי ידאגו ששינוי קיצוני כזה לא יתאפשר. במקום זאת, סוריה עשויה להיקלע למאבק אלים ברחובות בין המשטר לאופוזיציה. הזרועות המזוינים של המשטר יכולות להבטיח שידן תהיה על עליונה, אולם במחיר כבד של אובדן הלגיטימיות של המשטר, שממילא תלויה על בלימה.

גל המחאות השוטף את העולם הערבי דחק את הסכסוך הערבי-ישראלי למקום שני. אולם ברור שהמצב הזה זמני. כל עוד סכסוך זה לא ייפתר, לא יהיו באזור יציבות ושקט.

פטריק סיל הוא מחבר ביוגרפיה על משפחת אסד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ