ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד יבקש מהמערב 5 מיליארד דולר להקמת מדינה

על רקע דו"ח האו"ם שקבע כי הרשות בשלה לניהול מדינה, יבקש ראש הממשלה הפלסטיני תרומות מנציגי המערב בפגישתם בבריסל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ייפגש היום (רביעי) עם נציגי מדינות המערב בבריסל ויבקש מהם לתרום כחמישה מיליארד דולר עבור הקמת מדינה פלסטינית.

מהלכו של פיאד מתנהל על רקע קביעת השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, כי במסמך שחיבר לקראת ישיבת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית היום בבריסל, קבע סרי כי בשישה תחומים מרכזיים - בריאות, חינוך, משפט, ביטחון, מים ואנרגיה - התפקוד של הרשות יעיל דיו כדי להפוך למדינה. האו"ם מעורב בנעשה ברשות הפלסטינית בששת התחומים שהזכיר סרי.

סלאם פיאד. תצלום: אלכס ליבק

במקביל, הרשות הפלסטינית ממשיכה לקדם מהלך חד-צדדי במסגרתו תצביע העצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר על הצעת החלטה, שתכיר במדינה פלסטינית בגבולות 67'. לאחר קבלת ההכרה הזו יבקשו הפלסטינים לקבל מעמד של מדינה החברה באו"ם. במצב כזה יהפוך הסכסוך למצב שבו ישראל כובשת מדינה אחרת, מה שעלול להביא לסנקציות בינלאומיות חמורות.

שר התכנון הפלסטיני, אלי אל-ג'ארבאווי אמר היום לסוכנות הידיעות רויטרס כי "תוכנית פיתוח המדינה הופצה בקרב התורמים והם הגיבו בחיוב". לדבריו, תוכנית הקמת המדינה, הנפרסת על פני שלוש שנים, תוצג באופן רשמי בכנס לגיוס תרומות ביוני.

בדברי ההקדמה לתוכנית כותב פיאד כי "המסע היה ארוך ומיגע, אך אנו רואים את הסוף עכשיו. אנחנו עכשיו בישורת האחרונה לקראת החופש. עכשיו זה הזמן עבורנו להיות אדונים לגורלנו במדינה משלנו".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין ושורה של צעדים נוספים בניסיון לבלום את "הצונאמי המדיני", שעלול להתרחש בעקבות הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בגבולות 67'. החשש הוא מהכרה במדינה פלסטינית בעצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר. היקף הנסיגה עדיין לא ברור, אך בשלב זה נתניהו אינו בוחן פינוי חד-צדדי התנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ