הכריזמה המיסתורית של יו"ר ישראל ביתנו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שר החוץ עמד על הבמה, כלוא בין הפודיום ובין סימן קריאה אדום, עצום ממדים, שהיה כנראה הפאנץ' של המעמד החגיגי. נדמה היה כי סימן הקריאה הנטוי על צדו היה ישות בפני עצמה, ניהל חיים משלו, אבל במקור הוא השתייך לסיסמה של ישראל ביתנו, כלומר של אביגדור ליברמן, שנמרחה על הכרזה שמאחוריו: "מילה זו מילה!".

מילה זה לא מילה, אלא הרבה אלפים של מילים שהקריא ליברמן מהדף במשך למעלה מחצי שעה, ועסקו בכל נושא אפשרי. מ"חתרנים מבפנים" כמו נעמי חזן וארגוני השמאל, דרך תורתו של ז'בוטינסקי, גולדסטון, היי-טק, רות המואבייה והגיור, הסכסוך הודו-פקיסטן, יחסי ישראל עם ארה"ב ורוסיה, הקו הירוק, החמאס, חג הפסח הממשמש ובא.

בין סימן הקריאה שנמרח על הבמה ובין הנאום של יו"ר המפלגה היו לא מעט רגעים של ניגוד חריף. בכלל, ככל שאיווט ליברמן נושא על גבו דמות של פוליטיקאי כוחני וחזק, כנואם הוא מצטיין בגמלוניות ומונוטוניות. בנאומו אתמול בלטו התפרים הרופפים שבין פסקה אחת לחברתה, ופה ושם נראו באולם כמה זוגות עפעפיים שניכר כי הנאום מכביד עליהן. כמה גברות הדורות ניסו לסייע לעצמן באמצעות עותקים מהתוכנייה של הוועידה, שאותם הפכו למניפות

אלא שכל זה רק מבליט את כוחו ואת הכריזמה המסתורית של אביגדור ליברמן. מה שלא יעשה, מגושם ככל שיהיה, אין עוררין על מנהיגותו, וכשהוא פותח את דבריו בפראזה המפורסמת שלו "הכל גן עדן", הקהל (מקצתו ימתין לתרגום הסימולטיני לרוסית באוזניות) - יתפרק בצחוק. כעבור חצי שעה, כשליברמן הגיע לשורות שכולם חיכו להן בעניין כתב האישום, כולם יעמדו על רגליהם ויריעו.

זו היתה הוועידה השלישית של ישראל ביתנו, והראשונה שפתוחה לתקשורת. בשום רגע לא נראו אמש בבנייני האומה סימנים של משבר או דכדוך, אלא רק ביטויים ברורים של נאמנות וביטחון טוטלי במנהיגות של ליברמן. גם לא היתה כאן תחושת אופוריה, אבל צריך רק לדמיין, או להיזכר, איך היתה נראית ועידה של הליכוד, העבודה או קדימה במצב דומה, כשהיועץ המשפטי לממשלה מייעד ליו"ר כתב אישום. קריאות תיגר ותאים פנימיים חתרניים נגד מנהיגותו של ליברמן הם עניין דמיוני, שאיש לא מעלה על דל מחשבתו בישראל ביתנו, ולא רק משום שמדובר במפלגה של איש אחד. הגשת כתב אישום נגד היו"ר כמובן מחזקת בישראל ביתנו את הנרטיב שלה מיום היווסדה של מפלגה הנרדפת רק משום שאנשיה אומרים אמת, משום שאצלם מילה זו מילה.

כך שקשה היה למצוא בבנייני האומה מי שהופתע מהודעת היועץ המשפטי, או מי שהשתכנע לרגע כי יש מאחוריה אשמה אמיתית. הדבר היחיד שקומם את הפעילים היה העיתוי שבו מסר היועץ לליבמן את ההודעה על כתב האישום, בעיצומה של הוועידה הארבע-שנתית שלו, שעה קלה לפני נאומו המרכזי. פעיל מרכזי במפלגה אמר, כי "זה רק מחזק את המסקנה שהפרקליטות נכנסת כאן למשחקים בניסיון להביך את ליברמן. נודף מזה ריח רע, שרק מחזק אותנו בדעה שרודפים אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ