נתיב הכסף של שר החוץ

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

כשכיהן כשר התחבורה בממשלת שרון ב-2004 היתה לאביגדור ליברמן פנטזיה: לפרוש מהממשלה ומהכנסת, להמשיך לשמש יו"ר מפלגה, ובמקביל לנהל קריירה עסקית חובקת עולם. ליברמן סיפר אז כי הוא מקבל הצעות קורצות שבצדן הכנסה שמנה בהרבה.

אתמול הודיעה הפרקליטות שגם בשעה שאמר את הדברים האלה, מימש ליברמן את הפנטזיה בפועל. במקביל לשבתו בתפקידים ממלכתיים רמי מעלה, הוא משך בסתר בחוטיהן של חברות עסקיות בחו"ל שגלגלו מיליוני דולרים.

בשלהי 1997 פרש ליברמן בסערה מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. הוא הקים אז חברה בשם "נתיב אל המזרח" שעסקה בסחר בעץ בין מדינות שונות. סימני העושר ניכרו על המתנחל מנוקדים במהירות מסחררת: סיגרים שמנים, וולוו חדישה ומאובזרת, מסעות לחו"ל ומשרדים יפים בשכונת גבעת שאול בירושלים, כאלה שתפורים למידותיהם של טייקונים מקומיים.

את הסיבה האפשרית להתעשרות הבזק של ליברמן סיפקה אמש הפרקליטות בהודעתה כשכתבה כי בשלהי 1998 פתחה המשטרה בחקירה סמויה נגד ליברמן שכללה האזנות סתר. בבקשת המשטרה להקשיב לשיחות הטלפון שלו נטען כי ליברמן, לפי החשד, מקיים יחסים של תן וקח עם אנשי פשע בחבר העמים המקדמים את עסקיו בארץ ובחו"ל, תמורת קידום ענייניהם השונים בישראל בעזרת רשת קשריו הענפים.

החקירה ההיא, כמו אלה שנולדו לפניה ואחריה, נגמרה בלא כלום. ב-1999 ליברמן חזר למשחק. הוא נחל הצלחה גדולה יותר מאלה של עזר ויצמן ומשה דיין כשהרשימה שהקים, "ישראל ביתנו", זכתה בארבעה מנדטים. כעבור פחות משנתיים ליהק אותו אריאל שרון לתפקיד שר התשתיות.

לקראת מינויו לשר התנתק לכאורה ליברמן מכל פעילות עסקית. על פניו, הוא ציית להוראות החוק והעביר בגלגולים שונים את החברות שלו לבעלותם וניהולם של מספר אנשים מחוגו הפנימי, בהם איש העסקים הבלגי המנוח יוסף שולדינר והנהג הנאמן איגור שניידר.

אלא שחקירת המשטרה העלתה חשד כבד כי המקורבים היו אנשי קש שנווטו והופעלו על ידי ליברמן, בסיועו הנמרץ של פרקליטו האישי עו"ד יואב מני. מני הקים עבור ליברמן חברות זרות בקפריסין ובאיי הבתולה שאפשרו לפי החשד לשר החוץ לטשטש את מעורבותו הפעילה בעסקים ולהמשיך ולהרוויח סכומי עתק לצד המשכורת הממשלתית הצנועה.

לחברות הזרות הוזרמו בין השאר גם כספים רבים מאילי הון ובהם מרטין שלאף, מיכאל צ'רנוי ודן גרטלר. שלושתם חברי נפש של ליברמן, בעלי אינטרסים מובהקים בישראל.

על בסיס העברות כספים אלה המליצה המשטרה להעמיד לדין את ליברמן גם על סעיף קבלת השוחד. אלא שהפרקליטות מחקה את הסעיף הזה אחרי שהגיעה למסקנה כי לא ניתן לבסס תשתית עובדתית שתציג תמורה נגדית משמעותית שליברמן העניק לאילי ההון. ההגנה הפומבית של ליברמן על חברו החשוד צ'רנוי בשנת 2001, קצת לפני קבלת 500 אלף דולר מחברה זרה של האוליגרך ("אני סומך על יושרו יותר מאשר על יושרם של כל ראשי אגף החקירות ביחד"), נראתה כנראה לראשי הפרקליטות כזוטות. הלחם מ"שלח לחמך" מעלה עובש.

פרק מיוחד בהודעתה מקדישה הפרקליטות לתרץ את הסחבת הנוראית שאפיינה את הטיפול בתיקיו של חשוד הצמרת. מאז נכנס לזירה הפוליטית, מסייעים ראשי המשטרה והפרקליטות, באזלת יד ובגרירת רגליים, לבסס את תדמיתו של ליברמן כנרדף סדרתי. מהבחינה הזאת ראשי מערכת אכיפת החוק הם קמפיינרים מוצלחים בהרבה מיועץ הסתרים האמריקאי ארתור פינקלשטיין, שמלווה את ליברמן בשנים האחרונות.

כשעו"ד יהודה וינשטיין מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, הבטיחו אלו שהפקידו בידיו את התפקיד הרגיש רוח חדשה וטיפול מהיר ואפקטיבי בתיקי צווארון לבן. תיק ליברמן היה התיק הנפיץ הראשון שנחת על שולחנו של וינשטיין, ודרך ניהולו בידיו לא מבשרת טובות. וינשטיין לא עמד אפילו בהבטחה הפומבית שלו: שתיק ליברמן יוכרע בחודש פברואר.

קצב הצב של וינשטיין משחק לטובתו של שר החוץ: אם ליועץ לקח למעלה משנה כדי ללמוד את התיק, גם ליברמן יהיה זכאי לפרק זמן דומה כדי להתכונן לשימוע. כך שלא צריך למהר בניתוח השינויים הצפויים במבנה הקואליציה, אלא אם ליברמן, כדרכו, יפתיע את כולם ויחליט לממש את הפנטזיה הישנה: לחזור לעסקים פעילים וגלויים ולשלוט בבייבי הפוליטי שלו מבחוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ