סעיף השוחד נעלם מכתב האישום המתגבש

על אף המלצת המשטרה, שחוקריה טענו ב-2009 כי מצאו ראיות מספקות, ליברמן לא יועמד לדין בגין קבלת שוחד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בהמלצת המשטרה שפורסמה בשנת 2009, עליה חתום ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ, נכתב כי חוקרי יאח"ה מצאו די ראיות כדי להעמיד לדין את השר אביגדור ליברמן בשורת עבירות בראשן קבלת שוחד.

בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נפקד מקומה של עבירת השוחד.

גורמים שהיו מעורבים בתהליך קבלת ההחלטות בחודשים האחרונים, אמרו אתמול ל"הארץ" כי על אף המלצת המשטרה, מעיבוד של כל חומרי הראיות, ובכלל זה ראיות שהתקבלו בעקבות השלמות חקירה לאחר סיכום החקירה, לא נמצאו מספיק ראיות לאישום בקבלת שוחד.

פרקליט המדינה, משה לדור, סבר כי יהיה קושי להוכיח את עבירת השוחד בבית המשפט, בגלל קשיים ראיתיים, בין השאר בהיעדר עדויות שמבססות את מערכת היחסים השוחדית בין ליברמן לאנשי העסקים שהזרימו לחשבונות החברות שהקים סכומי עתק.

אחד הקשיים שעמדו בפני הפרקליטות בהוכחת השוחד, הוא העובדה כי לא ניגבו עדויות מאנשי מפתח בפרשה, בראשם מרטין שלאף. קושי נוסף הוא הבאתם של חלק מהעדים שעדותם ניגבתה בחו"ל במסגרת חיקורי הדין שנערכו במסגרת החקירה, לחקירה נגדית בבית המשפט לכשיפתח המשפט.

בפרקליטות העדיפו ללכת "על בטוח", ולהתמקד בשורת עבירות חמורות לא פחות מקבלת שוחד, למשל הלבנת הון, שהוגדרה כ"הליכה על קרקע מוצקה", מאשר להסתכן בקשיים בהוכחת אשמת השוחד בבית המשפט.

יצויין כי העונש המקסימלי על קבלת שוחד זהה לעונש המקסימלי על עבירות הלבנת ההון המיוחסות לליברמן על פי הודעתו של וינשטיין אתמול - 10 שנות מאסר.

לדברי פרקליטיו של ליברמן, עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט וירון קוסטליץ, "לא בכדי אין בהודעת הפרקליטות זכר לעבירה המרכזית בעניינה נחקר השר ליברמן כל השנים - היא עבירת השוחד, ואנו משוכנעים כי כך יהא בסופו של דבר גם עם יתר הטענות שנותרו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ