לא נפטרים מהשד העדתי

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

השד העדתי תמיד היה הבטן הרכה של מפלגת העבודה שבמשך שנים נחשבה למעוז אשכנזי אליטיסטי של הקיבוצים והערים המבוססות. לא פעם היא הואשמה בניכור לעיירות הפיתוח ובהתנשאות של קבוצות מתוכה כלפי נבחריה המזרחיים. בקמפיין לבחירות 99' - שבהן ניצח אהוד ברק את בנימין נתניהו - דאג יו"ר העבודה דאז לבקש באקט פומבי ומתוקשר, סליחה מבני עדות המזרח בשם מפלגת העבודה לדורותיה. היה זה תרגיל בחירות מחושב, שאף שהיה שקוף השיג מבחינת ברק את המטרה: להיות זה שמתנער מהעבר ומייצג את העתיד. אירוע משמעותי נוסף בהקשר זה היתה ההתבטאות שצוטטה מפיו של חבר הכנסת אורי אור, חבר מפלגת העבודה, על-ידי העיתונאי דניאל בן-סימון בעיתון "הארץ", לפיה "המרוקאים אינם סקרנים מספיק".

השנה היתה 1998, וברק שעמד בראש המפלגה ונערך לבחירות מיהר להתנער מאור - בעל עבר צבאי מרשים כאלוף פיקוד הצפון - שעד לאותה התבטאות היה מועמד המפלגה לתפקיד שר הביטחון. אור שילם על כך בקריירה הפוליטית שלו ולא הצליח להיבחר שוב לרשימת המפלגה לכנסת. בן-סימון - היום חבר-כנסת מטעם מפלגת העבודה - התומך במועמדותו של עמיר פרץ לראשותה, העדיף אתמול שלא להגיב על הפרשה החדשה.

אף לפני כחודשיים, בישיבה סגורה במפלגת העבודה על אודות האופן שבו משלמים הקיבוצים עבור מפקד החברים, עלה הנושא העדתי על הפרק. אחת הדמויות הבולטות בתק"ם פנתה אל בנימין בן-אליעזר ואמרה לו דברים בנוסח: "פואד, אתה תמיד אומר עלינו שאנחנו מצביעים לפי הצבע, זה לא נכון". בן אליעזר, בציניות וסרקזם (לפני אשפוזו), ענה לה: "אני אמרתי? מעולם לא אמרתי כזה דבר. אני כבר הייתי בהרבה תפקידי שרים ותמיד שירתתי בנאמנות את התנועה הקיבוצית, אבל משום מה תמיד כשבחרתם בי שמתם אותי במקום ה-13 וכשבדקתי, תמיד לפני, כל ה-12 היו בצבע מסוים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ