חגי הדס, השליח למשא ומתן להשבת החייל גלעד שליט, סיים את תפקידו

המתאם פורש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חגי הדס, מתאם המו"מ בעניין שחרור החייל החטוף גלעד שליט, החליט לפרוש מתפקידו. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה מטעמו של הדס נאמר כי הוא בא מראש לתקופה מוגבלת של שנתיים, בשל התחייבויות משפחתיות, וכי הוא יישאר בתפקידו עד שיימצא לו מחליף. המתאם הבא יהיה האדם השלישי בתפקיד, בזמן שמשפחת שליט עתידה לציין ביוני הקרוב חמש שנים שבהן מוחזק בנה בידי חוטפיו מהחמאס.

העיתונאי אמנון אברמוביץ', שפרסם אמש את הידיעה בערוץ 2, הגדיר את פרישת הדס כהתפטרות. המטה לשחרור שליט הודה להדס על מאמציו למען השגת עסקה וטען כי פרישתו של המתאם משקפת "כישלון חרוץ" של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהשבת החייל החטוף למשפחתו.

נראה שהודעת המטה קולעת למציאות מאחורי הקלעים, זו שאיננה באה לידי ביטוי בהודעות הרשמיות. הדס, שמונה לתפקידו לפני כשנה ועשרה חודשים, מעדיף שלא לסיים את שליחותו בטריקת דלת, אבל פרישתו מעידה על המבוי הסתום שאליו נקלע המו"מ על שליט.

הדס, שמילא שורת תפקידים בכירים במוסד, נבחר על ידי נתניהו לרשת את עופר דקל, בכיר השב"כ לשעבר, שהיה שליחו של אהוד אולמרט למו"מ. בתקופות כהונתו של הדס אפשר להבחין בשתי מגמות בולטות: המעורבות הדומיננטית של המתווך הגרמני גרהרד קונרד, ומנגד, העמדה העיקשת של בכירי הזרוע הצבאית בחמאס, ובראשם אחמד ג'עברי והמבוקש הוותיק מוחמד דף, ששללה כל גילוי גמישות במו"מ.

במארס 2009, בשלהי כהונת אולמרט, התקרב המו"מ לנקודת הכרעה, אולם התפוצץ על רקע סירוב ישראלי לשחרר יותר מ-125 מתוך 450 האסירים ה"כבדים", רבי המחבלים שדרש החמאס לשחרר. נתניהו והדס היו מוכנים ללכת רחוק יותר והפער הצטמצם למספר של כמה עשרות אסירים. מנגד, דרש נתניהו שרבים מהמשוחררים תושבי הגדה יגורשו, לעזה או לחו"ל. בדצמבר 2009 העמיד קונרד הצעה "אחרונה בהחלט" לצדדים, אולם אלו לא הגיעו להסכמה. מאז, העלה הגרמני עוד הצעות, שככל הידוע לא הניבו דבר.

המגעים בין הצדדים תקועים - וגם ספינים רגעיים (כמו הפרסום המוטעה השבוע על קלטת חדשה שלכאורה תועבר לידי המשפחה) אינם מעידים על התקדמות אמיתית. מחמוד א-זהאר, מבכירי החמאס בעזה, אמר אתמול ל"הארץ" כי שליחותו של קונרד הופסקה למעשה. הוא טען כי ממשלת ישראל אחראית לכישלון המו"מ.

ג'עברי וחבורתו מתנגדים לכל ויתור במו"מ ומתעלמים מעמדת ההנהגה המדינית של החמאס בעזה (ובתוכה א-זהאר), שהיתה מעדיפה לסגור עסקה כבר לפני זמן רב.

עזיבת הדס, לצד השיקולים המשפחתיים, מבטאת כנראה גם תסכול מהקיפאון במגעים. על החלטתו מסר הדס תחילה לבני משפחת שליט ואחר כך למתווך קונרד. על פי ערוץ 2, רק בשלב מאוחר יותר הודיע הדס רשמית על פרישתו גם ללשכת ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ