אמיר אורן
אמיר אורן

ניצב בדימוס משה מזרחי חיפש אמש לשווא את תת-ניצב שלומי איילון. מספרי הטלפון של איילון שבידי מזרחי לא היו מעודכנים והשיחה ביניהם לא נקשרה. מזרחי ביקש לברך את איילון, שהיה ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), על הצלחתו המקצועית בתיק ליברמן - תיק שנולד, בגלגול קודם, עוד לפני תריסר שנים, כשמזרחי היה ראש היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית (יאחב"ל). החלטת היועץ המשפטי לממשלה להעמיד את ליברמן לדין היתה, לפיכך, תעודת כבוד לחוקרי המשטרה לדורותיהם, ממזרחי ומירי גולן, ביאח"ה ובאגף החקירות, ועד לאיילון ולראשי האגף בשנים האחרונות, יוחנן דנינו ויואב סגלוביץ'.

ביקורת רבה ולא אחת גם מוצדקת הוטחה במשטרה בשנים אלה. ועדת אור לחקירת אירועי אוקטובר 2000 דיברה על "תרבות השקר". ועדת זיילר לפרשת פריניאן מיחזרה ביטוי זה באופן שלימד שתופעות ארגוניות מסוימות ושליליות מושרשות במשטרה עד לבלי עקור. רק השבוע צלף מבקר המדינה במשטרה וגינה את הליקויים ביחסים בין גופים (אגפים, מחוזות, יחידות) ובין ממלאי תפקידים שונים. יוצא שרב-ניצב דודי כהן, המסיים בעוד שבועיים, ארבע שנים מוצלחות בסך הכל, לא נמלט כליל מגורל קודמיו בתפקיד המפכ"ל - יהודה וילק, שלמה אהרונישקי ומשה קראדי.

אבל מי שמוקיע את תרבות השקר - שממנה לא פטורים גם ארגונים אחרים, של אזרחים כלובשי-מדים - חייב להודות גם בהתפתחותה של תרבות חקר. בנסיבות קשות של לחצים פוליטיים, ולעתים גם התקפות אישיות, נוצר באגף החקירות והמודיעין וביחידותיו ראש-חץ שהתמיד בחתירתו למיצוי הדין עם חשודים בשחיתות ובעבירות אחרות. בחמש השנים האחרונות הביאו החקירות בין השאר לכתבי אישום נגד נשיא, ראש ממשלה ושרי אוצר, משפטים, רווחה וחוץ. להוקרה על כך ראויים כהן, בהיותו ראש האגף ואחר כך מפכ"ל, דנינו וסגלוביץ'.

לא במקרה נוהג סגלוביץ' להדגיש כי הנקודה המכרעת בעיניו אינה השגת הרשעה במשפט, אלא עצם ההעמדה לדין - אם כך המליצו החוקרים. התהליך המתנהל חשוב לא פחות מהתוצאה המדויקת, בסעיף זה או אחר. השוטרים אינם שופטים, ובתווך עומדים פרקליטים. ההצלחה המקצועית נמדדת בפענוח מסכת העבירות, במציאת תשתית ראייתית (או לחילופין בהמלצה על סגירת התיק) ובניסוח טיוטה של כתב אישום. אם הסוף דומה להתחלה, כמו במשפט קצב, שם תאמה הכרעת הדין את חוות הדעת של החוקרים, יותר מאשר את זו של הפרקליטות והיועץ המשפטי מני מזוז, מה טוב - אך לא נדרשת הלימה מוחלטת.

בתיק ליברמן המתינו סגלוביץ' (שנשאר במשטרה) ואיילון (שלא קודם ופרש), במשך שנה וחצי לגיבוש עמדת הפרקליטות ולהחלטת היועץ המשפטי מזוז ולבסוף וינשטיין. אתמול נשמו במשטרה לרווחה. למעשה, בזכות גישתו הסנגורית, המחפשת פרצות במערך התביעה, כבר קיים וינשטיין בינו לבינו ועם הפרקליטות, את השימוע לליברמן. מה שעבר את הנקבים הזעירים במסננת שלו, לא צפוי להשתנות.

המשטרה לא היתה מנפיקה הודעה חדה, חריפה וחמורה יותר מזו שפרסם דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן, בשם וינשטיין ופרקליט המדינה משה לדור. מתוארת בה התנהגות עבריינית לאורך שנים, עם תכנון, שותפים והסתרה. נעדר ממנה סעיף השוחד, שהיה בהמלצת המשטרה, משום שהחוקרים ייחסו עבירה כזו למצב של "שלח לחמך על פני המים", בעוד בפרקליטות העדיפו לשמור את השימוש בסעיף זה למצבים מוגדרים של מתת ותמורה.

אילו נהג חוק איסור הלבנת הון כבר בשנות ה-90, אפשר שהתיק היה מגיע למקומו הנוכחי בתחילת העשור שעבר. בסופו של דבר, הפילה את ליברמן יהירותו. הוא נתפס, לכאורה, בעבירות שהחל לבצע בעודו נתון בחקירותיו הראשונות, כאשר התגולל על המשטרה בכלל ועל מזרחי בפרט.

בנימין נתניהו, שגורל ממשלתו תלוי בגחמותיו של ליברמן, יכול להיזכר בימים הרחוקים ההם של 1999, כאשר תחבל יחד עם הפוליטיקאי החדש - לשעבר מנכ"ל הליכוד ומשרדו, ולימים מתחרהו על הנהגת הימין - כיצד ישיגו קולות עזובים בסיבוב השני של הבחירות לראשות הממשלה. נתניהו הפסיד לאהוד ברק בסיבוב הראשון ופרש מהפוליטיקה לזמן מה. עכשיו, אם ליברמן לא יפרוש מרצונו, יהיה על נתניהו להסביר כיצד הוא מחזיק בממשלתו שר חוץ ששופט אמור לקבוע אם מומחיותו בהלבנת כספים עולה על היכרותו עם הבית הלבן; שר חוץ שאילץ את המשטרה לבצע 11 חיקורי דין בשמונה מדינות; שר חוץ שקידם שגריר שגילה לו חומר חקירה חסוי.

אם ייאחז נתניהו בכנף בגדו של ליברמן, שלא לומר ינשק את זקנו, בעודו נאבק לשקם את דימויו הוא בתחום טוהר המידות, תאבד לו כל יומרה להנהיג את מדינת ישראל במשברי החוץ והביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ