שיחת היום | "איתן כבל, דברי הרצוג מחייבים את התפטרותו?"

שיחת היום

מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי

"הארץ" פרסם אתמול אמירה של ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מ-2006, במסגרת חשיפת התיק הישראלי של מסמכי ויקיליקס, כי עמיר פרץ נתפס בציבור חסר ניסיון, אגרסיבי ומרוקאי ושטוב שיש למפלגת העבודה רשימה אשכנזית חזקה שתאזן אותו. ח"כ איתן כבל הגיב באמירה שהרצוג פסול מלהתמודד על ראשות מפלגת העבודה.

איתן כבל, אפשר לומר שבסך הכל הרצוג מתאר את החולשות והחוזקות של המפלגה: הציבור תופס את עמיר פרץ כחסר ניסיון ומרוקאי ויש לנו רשימה אשכנזית שתאזן זאת בעיני הציבור. והרי היתה גזענות קשה כלפי עמיר פרץ, אתה יכול להתעלם מזה?

"אני התעלמתי מזה? אני נלחמתי בזה! דברייך היו נכונים אילו היה מדובר רק בפרשנות של הרצוג את הציבור. אני אומר לך שוב, אף אחד לא היה מתרגש. ההתייחסות שלו היתה אישית שמתייחסת לעובדה שהרשימה היא אשכנזית וזה מה שמציל אותנו. נו באמת, למה אני צריך להסביר אותו? אני צריך עכשיו למצוא את עצמי מתגונן לעזאזל? זה לא נוגע למערכת היחסים שלי עם הרצוג.

"אני חוזר ואומר - מי שמתייחס להיבחרותו או אי היבחרותו של עמיר פרץ בתפישה עדתית ונמצא במקום שבו הוא נמצא - אין לזה מקום. אתה לא פרשן בדברים האלה".

אבל נדמה לי שיש לכולכם אינטרס משותף לשקם ולבנות את מפלגת העבודה. האם מה שקורה עכשיו הוא לא שוב הטינופת הרגילה של מפלגת העבודה?

"כן, זו הטינופת של מפלגת העבודה. כן, כך אנחנו מתנהגים לצערי כבר הרבה זמן. אבל אני חוזר ואומר לך, גבירתי, את טועה! ואם היית יכולה לכתוב באותיות גדולות את הטון שלי - הבעיה היא לא אצלי, ואי אפשר שדברים כאלה נטאטא מתחת לפני השטח! למה למען השם? מה הקשר לפוליטיקה? אדם כמוני, שמצפים ממנו לאמירות ערכיות, יכול לעמוד מן הצד? מה אני כבר אמרתי? אני מקדם את עצמי?

"אני בסך הכל אומר - אדם שמתבטא בצורה שכזו לא יכול להנהיג מפלגה! תסלחי לי! הרי חלק לא קטן מהבעיות אליהן הגענו זה לא הוויכוחים בינינו. תפסיקו עם זה! היו ויכוחים קשים לאין שיעור בתוך מפלגת העבודה, וזו דווקא התעלמות מהתמודדות עם הבעיות, זה כל הזמן לטאטא אותן מתחת לפני השטח! למרוח! אני בחיים לא גדלתי על הדברים האלה, אני חף מזה!".

ראיתי שאמרת היום שאתה תימני ואף פעם לא חשבת על המשמעות של זה. איך זה ייתכן, איך זה אפשרי בכלל?

"זה מה שאני מנסה להגיד, למה תמיד צריך להישפט בצורות האלה? למה תמיד יש אנשים שצריך לבקש מהם כישורי יתר? אני אומר לך שוב שאילו זה היה רק להביא דברים בשם אומרם זה לא היה כתוב. הרי מה הפך את הטקסט למשהו אחר? הפרשנות שהרצוג עשה לזה! זה כל ההבדל. בבוקר כשראיתי את העיתון ניגשתי לזה בזהירות רבה".

ומה הרגשת כשראית את זה?

"תשמעי, אני הרגשתי... זה היה איום ונורא. קראתי את זה האמיני לי פעמיים-שלוש. ואני לא מתנצל לפני אף אחד. מי שצריך להתנצל זה הוא, בינתיים הוא אומר 'דברי הוצאו מהקשרם'. כל העולם זה ויקיליקס, רק אותו הוציאו מהקשרו, כל מה שהיה להם בראש זה להמתין להתמודדות במפלגת העבודה".

אז איך לדעתך זה יתפתח?

"אני לא יודע איך זה יתפתח, אני רק אומר את דעתי. אני חושב שהוא לא יכול להתמודד. אדם שיש לו אמירות מן הסוג הזה, ואני גם מקבל טלפונים מאנשים שהיו בסביבתו, זה לא נעים".

מה לא נעים?

"אמירות, כל מיני דברים, אנשים מזכירים כל מיני דברים".

מה, עכשיו אנשים מתקשרים ואומרים לך שכך הרצוג מדבר?

"כן, את יודעת איך זה, אני לא רוצה לפתוח עכשיו פתח לעוד דיון מי אמר ומי. בואי נגיד ככה, אם היה לי ספק, היו מי שדאגו לבטל לי את המחשבות האלה, שהבהירו לי כיצד הוא נהג להתבטא בעניינים האלה. אבל אני לא רוצה להתעסק עם זה. אני אמרתי בשפה הכי רגועה, לא התלהמתי עליו, לא שום דבר, אני רק אומר שהדברים שהוא אמר הם דברים קשים. ואת יכולה לפרשן אותו כמה שאת רוצה, אבל הוא אפילו לא זוכר! הוא מתחיל להגיד שתראה לי ותראו לי".

הרצוג אומר שאתה עושה מזה קרדום לחפור בו.

"אז אמר. לחפור במי? אני בינתיים חפרתי שנתיים בממשלה? בינתיים מי שנלחם על עקרונות ודרך בשנתיים האחרונות בוודאי הייתי אני".

ומה הסיפור הזה יעשה למפלגת העבודה?

"מפלגת העבודה, הבעיות שלה הן לא אם היא תקבל קולות או לא תקבל קולות. אנחנו מתעסקים עכשיו במי יהיה בכלל יו"ר המפלגה ואם יש עוד תקומה למפלגה הזאת. מה את חושבת, שעכשיו הדברים ישתנו או לא ישתנו בגלל מה שהיה לפני האמירה הזאת? לא צריך להגזים. הבעיות אצלנו הן בעיות קשות מאוד, יסודיות מאוד, קיומיות מאוד. אני לא חושב שזה ישפיע על מפלגת העבודה".

אתה מתכנן איזושהי פעולה שתגרום להרצוג לא להתמודד?

"לא, בשום פנים ואופן. אני רק אמרתי את דעתי".

יש משהו שהוא יכול לעשות לדעתך שיהפוך אותו ראוי בכל זאת להתמודד?

"זה מונח לפתחו. אני לא מוציא תעודות הכשר, זה לא תפקידי להוציא תעודות הכשר. מה שאני רק אומר זה, בואי לא ניתמם ונציג את זה רק כ'קשבנו דיווח לדיפלומטים, והוא מביא את רחשי הלב ליושבים בעולם'. העובדה היא שמה שמעלה על נס ח"כ הרצוג זה שהמזל הוא שהרשימה היא אשכנזית והיא חזקה, הרי זו אמירה שלו! מה הוא יודע מה יהיו התוצאות? הוא לא חלם שנקבל אז 19 מנדטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ