יוסי ורטר

את נאומו בוועידת מפלגתו אמש, פתח אביגדור ליברמן בהצהרה שביקשה להביע את מצב רוחו: "גן עדן!" הוא קרא לעבר הקהל האוהד. רק ליברמן, איש הברזל של הפוליטיקה הישראלית, מסוגל לצאת בהכרזה כזו, דקות לאחר שנודע על ההחלטה להעמידו לדין בשורה של עבירות חמורות, בכפוף לשימוע.

15 שנים ברוטו מסתובב בינינו ליברמן על תקן חשוד. 15 שנים, פרק זמן בלתי נתפש, הוא יוצא ונכנס בחדרי החקירות. מפכ"לים התחלפו, יועצים משפטיים באו והלכו ובתקופה הזו הפך ליברמן לפוליטיקאי בכיר, למיניסטר בעל ותק, לראש המפלגה השלישית בגודלה ובקדנציה הזו לשר חוץ. צודק ליברמן: אם זה איננו גן עדן, מהו גן עדן.

אמש הסתיימה הסחבת המשפטית והמשטרתית הארוכה ביותר בתולדות המדינה. להודעה שפורסמה אתמול לאחר השעה שבע בערב, ממתינה המערכת הפוליטית כולה זה יותר משנה וחצי - מאז שהמשטרה המליצה להעמידו לדין. ליברמן הוא האיש שאצבעו מונחת על השאלטר של ממשלת נתניהו. בניד ראש, בהבל פה, הוא מסוגל להפיל את הממשלה ולגרור את המדינה לבחירות מוקדמות. בטווח הנראה לעין, אין לו כוונה לעשות זאת.

נאומו אמש בבנייני האומה בירושלים היה נאום מתון יחסית, שקול ולא מתלהם. הוא הצהיר כי הממשלה היא "יציבה" וכי כל ניסיון לערערה מבחוץ, רק יחזק אותה (את אנחת הרווחה של בנימין נתניהו ניתן היה לשמוע למרחקים). הוא הזמין את נתניהו ואת ציפי לבני לשבת איתו, ולהכין מתווה להסדר קבע, שימנע הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בספטמבר הקרוב באו"ם. רעיון יפה, גם אם סוריאליסטי, אך גם הוא מעיד שליברמן אינו מתכנן לשרוף את המועדון.

כמובן שעם ליברמן, כל ההערכות הן בעירבון מוגבל, על אחריות המעריך. המידע היחיד על כוונותיו של שר החוץ מצוי בין שתי אוזניו. במקביל להצהרות המרגיעות שלו, הוא ממשיך לאגור מטעני צד פוליטיים שברצותו יפוצצם, בכל עת. כאלה הן הצעות החוק בענייני דת ומדינה, שמפלגתו עשויה להניח, ממש בכל רגע, על שולחן הכנסת. כזה הוא הסעיף בהסכם הקואליציוני בינו לבין הליכוד שמבטיח "למגר את שלטון החמאס בעזה". ליברמן אוסף את המוקשים הללו, ומכינם ליום פקודה. אם וכאשר יגיע למסקנה שמתאים לו ללכת לבחירות, הוא ישתמש באחד מהם, או ביותר, כדי לסיים את ימיה של ממשלת נתניהו.

הספקולציה הרווחת באשר לתוכניתו הנוכחית של ליברמן, בעקבות ההחלטה להעמידו לדין, גורסת כי הוא יחתור למה שמכונה "תסריט הנגבי", בשינויים מסוימים: ניסיון להגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות שתכלול עונש של קנס וקלון. דבר זה יחייבו לפרוש מהכנסת, אך הוא יהיה רשאי להתמודד בבחירות הבאות. בתסריט כזה, ליברמן יהיה בחוץ פרק זמן מסוים, אך מפלגתו תישאר בקואליציה, עד שהוא יחליט שדי והותר. אז הוא יוציא אותה משם באמתלה כלשהי, וילך לבחירות כאשר שולחנו נקי מעניינים פליליים, ופניו נשואות ליעד הבא: מנהיג גוש הימין בישראל. משם, הוא מאמין, דרכו תהיה סלולה לראשות הממשלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ