לוגו גרדיאן
גרדיאן

חברי ועדת גולדסטון נגד יושב הראש: שלושה חברים בוועדת גולדסטון לבדיקת אירועי "עופרת יצוקה" הפנו אצבע מאשימה לחבר הרביעי ויו"ר הוועדה, השופט ריצ'רד גולסטון, והאשימו את גולדסטון בהטלת דופי באמינות הדו"ח שחיברו.

השלושה, מומחים בחוק הבינלאומי, העבירו הצהרה לגרדיאן הבריטי בו הם מבקרים בחריפות את השינוי בעמדתו של השופט גולדסטון במאמר שפרסם בוושינגטון פוסט , בתחילת החודש. במאמר כתב גולדסטון כי לו היה כותב את הדו"ח היום, הוא היה נראה אחרת. במאמר משך גולדסטון חלק מהאמירות החריפות שהופנו כלפי ישראל בדו"ח המקורי, והאשימו את ישראל בביצוע פשעי מלחמה.

שלושת החברים הם הינה ג'ילאני - עו"ד פקיסטנית העוסקת בזכויות אדם, כריסטין צ'ילקין - פרופסור לחוק הבינלאומי בבית הספר לכלכלה בלונדון ודזמונד טראווס - משקיף או"ם אירי. השלושה שמרו עד כה על שתיקה סביב כל הדיונים שנגעו לדו"ח, אולם כעת החליטו לשבור את שתיקתם בצהרה חריפה. למרות שלא הזכירו במפורש את שמו של יו"ר הוועדה, הזכירו השלושה נושאים שהועלו במאמר שפרסם גולדסטון לאחרונה. חברי הוועדה רמזו כי גולדסטון היה נתון ללחץ פוליטי שהביא לשינוי בעמדתו.

"משיכת הדו"ח - חוסר צדק לקורבנות"

"הקולות הנשמעים לשקול מחדש או אפילו למשוך את הדו"ח, כמו גם הנסיון להציג בצורה שגויה את מטרת הדו"ח ואת אופיו, פוגעות בזכותם של הקורבנות, פלסטינים וישראלים, לחתור לאמת ולצדק", כתבו השלושה. הם הוסיפו כי הוועדה היתה נתונה להתקפות אישיות וללחץ מסיבי שהופעל על חבריה בנסיון לפגוע במשימת הוועדה לחקור את האמת.

"אם היינו נכנעים ללחץ מצד כלשהו בדרך להשגת התוצאות, היינו מעוללים אי צדק משווע למאות אזרחים חפים מפשע שנהרגו במהלך העימות בעזה, לאלפים שנפצעו ולמאות האלפים שחייהם המשיכו להיות מושפעים באופן עמוק מהעימות ומהסגר", כתבו חברי הוועדה.

בטור הדעה שפרסם בוושינגטון פוסט ציין גולדסטון את המאמצים הרבים שעשתה ישראל כדי לחקור את התנהגות חייליה במהלך המבצע, ואמר כי הטענות בדבר פשעי מלחמה היו מושפעות בידי ממצאי חקירות כאלה, אם היו מוגשות לבדיקתו.

"אנחנו יודעים הרבה יותר היום לגבי מה שקרה במלחמה בעזה מאשר שידענו כאשר כתבתי את הדו"ח עבור המועצה לזכויות אדם", כתב השופט גולדסטון, "אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה". גולדסטון כתב עוד כי "בעוד שעדויות ישראליות שפורסמו מאז צאת הדו"ח לא שללו את מותם הטרגי של אזרחים, אני מצר על כך שלא היו בידנו עדויות אלה, המסבירות את הנסיבות בהן הותקפו אזרחים בעזה, שכן סביר להניח שהן היו משפיעות על הממצאים בדבר פשעי מלחמה".

גולדסטון כתב עוד כי ישראל עשתה "צעדים משמעותיים" על מנת לחקור את התנהלותה במבצע עופרת יצוקה, בעוד ממשלת חמאס לא עשתה דבר.

בשבוע שעבר הדגיש השופט גולדסטון כי אין בכוונתו לפעול לביטול הדו"ח. זאת לאחר שיחה שניהל עם שר הפנים אלי ישי בו הוזמן לבקר בישראל. ישי מיהר לצאת לתקשורת עם פרטי השיחה וגולדסטון הזועם אמר בתגובה כי לא יפעל בשום צורה לביטול הדו"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ