רה"מ בנימין נתניהו הוזמן לשאת את "נאום בר-אילן 2" בפני הקונגרס בסוף מאי

נתניהו הוזמן לשאת נאום בקונגרס האמריקאי. בכינוס הליכוד בתל אביב אמר: לא נסכים לתנאים "שישאירו אותנו בלי שלום ובלי ביטחון"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל היום (חמישי) הזמנה לשאת נאום בקונגרס האמריקאי בשבוע האחרון של מאי. בנאומו, שכבר זכה לכינוי "נאום בר-אילן 2", צפוי ראש הממשלה להציג את רעיונותיו לקידום התהליך המדיני עם הפלסטינים.

נתניהו יישא את הנאום במליאה המשותפת של שני בתי הקונגרס האמריקאי. הוא ייצא לארה"ב בשבוע האחרון של מאי, גם כדי להשתתף בוועידת השדולה הפרו-ישראלית אייפאק, שתתקיים ב-22 במאי.

רמז לחלק מהדברים שיאמר נתניהו בקונגרס אפשר היה למצוא היום בנאומו בכנס של הליכוד בתל אביב. "נעמוד איתן מול אלה שינסו להכתיב לנו תנאים שישאירו אותנו ללא ביטחון וללא שלום", אמר נתניהו, תוך שהוא רומז למהלכים הפלסטינים לקדם מהלך חד-צדדי באו"ם. "עברנו שנתיים של עמידה איתנה על העקרונות של מדינת ישראל. עמדנו מול לחצים כבדים לא מעטים ונמשיך לעמוד עליהם".

נתניהו ציין כי נאומו יעסוק בסוגיות מדיניות וביטחוניות, כגון האיום האיראני וגל ההפיכות בעולם הערבי. "אדבר על הדרך שאנו מאמינים שרק בכוחה להביא לשלום בינינו לבין שכנינו", הוסיף נתניהו. "לא שלום של טקסים ומדשאות אלא שלום אמיתי שיחזיק מעמד ויבטיח את עתידנו וביטחוננו".

נתניהו בנאום באוניברסיטת בר-אילן ב-2009. תצלום: אבי אוחיון/ לע''מ

ראש הממשלה הוזמן לשאת את הנאום על ידי יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקנית ג'ון ביינר. האחרון, הודיע על כך ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו ולאחר מכן פרסם הודעה בעניין. "ארה"ב וישראל הן בעלות הברית והידידות הקרובות ביותר", הדגיש ביינר. "אנחנו מחכים לשמוע את עמדותיו של ראש הממשלה לגבי הדרך להמשיך ולעבוד יחדיו למען שלום, חירות ויציבות".

ככל הנראה יגיע נתניהו לנאום בקונגרס בשבוע שיתחיל ב-22 במאי, בשבוע בו הוא עתיד להשתתף בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק. ראש הממשלה מעוניין להיפגש במהלך הביקור גם עם הנשיא ברק אובמה. נתניהו לא הוזמן לבית הלבן זמן רב ופגישתו האחרונה עם אובמה היתה לפני שמונה חודשים תמימים, לפני טקס השקת שיחות השלום עם הפלסטינים בחודש ספטמבר. שיחות השלום הופסקו אחרי פחות מחודש לאחר שנתניהו סירב להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

ההזמנה של נתניהו לנאום בקונגרס הגיעה לאחר מאמצים רבים שלו ושל יועציו מול שורה של חברי קונגרס, בעיקר מהמפלגה הרפובליקנית. יועצו של נתניהו רון דרמר, שמקורב לחברי קונגרס רפובליקנים, ושגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן ניהלו מגעים אינטנסיביים בעניין בחודשיים האחרונים.

האם נתניהו יעמוד בציפיות של אובמה?

ביום רביעי אמרה שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון כי נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי להתייחס בשבועות הקרובים לגל ההפיכות במזרח התיכון ולתהליך השלום ולהציג את מדיניות הממשל האמריקאי.

"אני יודעת שהנשיא ידבר בפירוט רב יותר לגבי מדיניותה של ארה"ב במזרח התיכון וצפון אפריקה בשבועות הבאים", אמרה קלינטון, אך לא הרחיבה. בנאומה התייחסה לקיפאון בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "הסטטוס-קוו בין הישראלים לפלסטינים אינו אפשרי יותר מאשר קיומן של המערכות הפוליטיות שהתמוטטו באזור בחודשים האחרונים", אמרה.

לא ברור מתי בדיוק ינאם הנשיא אובמה, אך ככל הנראה הוא יעשה זאת לפני נאומו של נתניהו בקונגרס כדי להבהיר את ציפיות הממשל האמריקאי מנתניהו ולבחון האם ראש הממשלה הישראלי יענה על כך בנאומו.

בסביבתו של נתניהו סבורים כי אובמה אינו צפוי להציג בנאומו תכנית שלום אמריקאית. מנגד, דיפלומטים ישראלים ציינו אתמול כי גם אם אובמה לא יציג תכנית שלום, חלק משמעותי מנאומו יעסוק בישראל ובפלסטינים, כחלק מהתייחסות לנושא זכויות האדם במזרח התיכון. "אובמה ויועציו רואים בנושא הפלסטיני כעניין של זכויות אדם מבחינה אידיאולוגית ולכן מציבים אותו גבוה בסדר העדיפויות", אמר דיפלומט ישראלי.

לנתניהו אין עדיין תכנית מדינית ברורה בנושא הפלסטיני, אלא שורה של רעיונות שהוא ויועציו העלו בדיונים פנימיים. השבוע נחשף ב"הארץ" כי הרעיונות כוללים ביצוע נסיגה נוספת של כוחות צה"ל מחלקים מסויימים בגדה המערבית וכינוס ועידת שלום בינלאומית לחידוש התהליך המדיני. בדרך זו מקווה נתניהו כי יצליח לעצור את "הצונאמי המדיני" שצפוי להכות בישראל כתוצאה מהכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בעצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר.

נתניהו הכריז על כוונתו לשאת נאום מדיני שימשיך את נאום בר-אילן - הנאום מיוני 2009 שבו הסכים להקמת מדינה פלסטינית - בשיחה שניהל עם קאנצרית גרמניה אנגלה מרקל. בשיחה שניהלו בפברואר, אמרה מרקל לנתניהו כי הוא אכזב אותה ולא עשה דבר לקידום השלום. נתניהו מצדו ניסה לשכנע שהוא עומד בפני מהלך שיקדם את השלום, ואמר כי בחודש הבא יישא נאום שבו יציג תוכנית מדינית חדשה. נראה כי כעת נקבע מועד סופי לנאום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ