מפקד המשטרה הצבאית בוועדת טירקל: רק כעשירית מתלונות פלסטינים נגמרות באישום

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

פחות מעשירית החקירות שמנהלת המשטרה הצבאית על אלימות חיילים נגד אזרחים פלסטינים הופכות לכתב אישום בבית דין צבאי. בשנים האחרונות מתקיימות בממוצע כ-200 חקירות כאלה. את הנתונים האלה חשף אתמול קצין משטרה צבאי ראשי, תא"ל מאיר אוחנה, שהעיד בוועדת טירקל בירושלים. הוועדה חוקרת - נוסף לאירועי המשט לעזה במאי 2010 - גם את אופן ניהול החקירות בצה"ל.

אוחנה, שבתפקידו הקודם פיקד על משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח), סקר את האופן שמצ"ח חוקר תלונות אלימות חיילים והפרות אחרות של דיני הלחימה. לדבריו, בעשור האחרון הוקמו ביחידות המשנה של מצ"ח, בפיקודי המרכז והדרום, צוותי חקירה מיוחדים המתמחים בטיפול בתלונות של פלסטינים וארגוני זכויות אדם. לאחרונה התוספו להם חוקרים דוברי ערבית.

מדי שנה מתקבלות בממוצע 400 תלונות על אלימות של חיילים כלפי פלסטינים ופגיעה ברכושם. כמחציתן מתפתחות לחקירה פלילית מלאה. בשנה שעברה היו כ-200 תיקי חקירה כאלה, ולדברי אוחנה, הממוצע השנתי, לא כולל התיקים שנפתחו בעקבות "עופרת יצוקה", הוא 180-200. 6%-9% בממוצע מחקירות אלה הופכות לכתב אישום נגד חיילים בבית דין צבאי.

הנתון הזה תואם נתונים שפרסמו בשנים האחרונות ארגוני זכויות אדם, שרואים בכך שיעור נמוך. לעומת זאת, בכירים במצ"ח טוענים ש"זה לא שונה בהרבה מאחוזי הגשת כתבי אישום בתיקים פליליים בפרקליטות האזרחית".

בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" נבדקו כ-400 תלונות, המייצגות 150 מקרים נפרדים, ונפתחו 52 חקירות פליליות. שלוש מהן הניבו עד כה כתבי אישום. עוד תשע חקירות טרם הסתיימו. בפרקליטות הצבאית מעריכים שרובן ייסגרו ללא כתב אישום.

מצ"ח לא חקר הפרת דיני הלחימה בהשתלטות על המשט הטורקי, אבל בפעילות מודיעינית נחשפו גניבות ציוד של הנוסעים על האנייה בידי חיילים שהופקדו לשמור על הציוד לאחר שהאנייה עגנה בנמל אשדוד. עד כה הוגשו בעניין זה שלושה כתבי אישום נגד ארבעה חיילים.

בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2011, נפתחו כ-50 תיקי מצ"ח על אלימות ופגיעה ברכוש של אזרחים פלסטינים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ