איראן ניצלה את המהומות במדינות ערב כדי להאיץ את הברחות הנשק

בחודשיים האחרונים דווח על שבע תקריות שונות לפחות, הקשורות במערך ההברחות האיראני לארגוני טרור פלסטיניים, לחיזבאללה ולסוריה. בהן: תפיסת ספינת הנשק "ויקטוריה", עצירת מטוסים איראניים בטורקיה ותקיפה מהאוויר בסודאן

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

איראן האיצה בחודשים האחרונים את הברחות הנשק לסוריה, לחיזבאללה ולארגוני הטרור הפלסטיניים, תוך ניצול גל המהפכות והמהומות ברחבי המזרח התיכון. העובדה שהקשב של הקהילה הבינלאומית ממוקד בחילופי המשטרים באזור ובד בבד, שירותי המודיעין במדינות השונות עסוקים בעיקר בהגנה על השליטים, מאפשרת לאיראנים כר נרחב לפעולה. להערכת גורמי מודיעין במערב ובישראל, רק חלק מוגבל יחסית מההברחות האיראניות נחשף ומסוכל - בזמן שההצלחות של טהראן אינן זוכות, כמובן, לפרסום תקשורתי.

בחודשיים האחרונים דווח לפחות על שבע תקריות שונות הקשורות במערך ההברחות, שמובילים משמרות המהפכה האיראניים. מול חופי ישראל עצרו לוחמי הקומנדו הימי של צה"ל את הספינה "ויקטוריה" ועליה טילים ותחמושת שנשלחו מאיראן ויועדו לאנשי הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. הספינה, שעברה בנמלים בסוריה ובטורקיה בדרכה למצרים (משם תוכננה הברחה לרצועה), נשאה עליה גם טילי חוף-ים מתוצרת איראנית, מדגם סי-704. הטילים נועדו לאפשר לארגונים הפלסטיניים ברצועה לפגוע בספינות חיל הים וכן באתרי תשתית ימיים, כמו קידוחי הגז הישראליים.

זמן קצר אחר כך הודיעה טורקיה על עצירת שני מטוסים איראניים שעברו בתחומה, בזה אחר זה. נראה שהטורקים ניסו תחילה להתחמק מהצהרה פומבית על אופי המטענים שהיו במטוסים. רק במועד מאוחר יחסית הודו כי אחד המטוסים הכיל משלוח גדול של פצצות מרגמה שיועד לסוריה. ההנחה במערב היא שמסוריה אמורות היו הפצצות לעבור לידי ארגוני טרור, בלבנון או בעזה. עיכוב המטוסים נעשה רק אחרי לחץ כבד שהפעיל הממשל האמריקאי, שהיה מעורב כנראה גם באספקת המודיעין המוקדם על אופי המשלוח על המטוסים. התנהלותה של ממשלת אנקרה בפרשה עוררה כעס גדול בוושינגטון.

לצד הנתיב הצפוני - מאיראן, דרך טורקיה לסוריה ומשם לארגוני הטרור השונים - מפעילה טהראן גם נתיב הברחות דרומי, דרך סודאן ומצרים לסיני ולעזה. חרף חילופי השלטון בקהיר, היו מנגנוני הביטחון המצריים מספיק מוטרדים מההברחות (ובעיקר מהחשש שחלק מהנשק יזלוג לידי קיצונים בשטחם) כדי לפעול נגד שיירות הנשק. במקרה אחד עצרו שיירה ובמקרה אחר, על-פי דיווחים בתקשורת הערבית, הפציצו מהאוויר שיירה נוספת.

התקרית האחרונה בסדרה אירעה בשבוע שעבר, בסודאן, כששני בני אדם נהרגו בתקיפה ממוקדת מהאוויר, בדרך שבין נמל התעופה של חרטום לפורט-סודאן. ממשלת סודאן האשימה את ישראל בהתקפה - וישראל נמנעה מלאשר או להכחיש. על פי העיתונות הכווייתית, אחד ההרוגים בהפצצה הוא עבד אל-לטיף אבו-אשקר, פלסטיני ששימש בתפקיד מרכזי בהברחות הנשק של החמאס ותואר כיורשו של מחמוד אל-מבחוח, בכיר החמאס שהארגון האשים את המוסד בהתנקשות בו בינואר 2010. לצד הברחות הנשק, מעבירים האיראנים גם סכומי כסף גדולים לידי החמאס, למימון פעילותו בעזה. במארס תקף חיל האוויר מכונית ובה כמה פעילי חמאס ליד רפיח. בדיעבד, מתברר כי התקיפה נועדה לסכל הכנסת סכום כסף גדול (לפי מקורות שונים, מדובר ב-18 מיליון דולר).

גורמים מדיניים בכירים בישראל אמרו ל"הארץ" כי "איראן מסיתה ומדיחה בכל רחבי האזור, מאפגניסטאן ותימן ועד מצרים ומרוקו". לדבריהם, הממשל האמריקאי יצטרך להבין שחלק מהמאמצים לייצב את המזרח התיכון מחדש חייבים לכלול טיפול נוקשה יותר בטהראן, לא רק בשל תוכנית הגרעין שלה, אלא גם בכל הנוגע למערך החתרנות שהיא מפעילה וכן להפרת זכויות האדם בזירה הפנימית, שם נעשים כל העת מעצרים המוניים ונרדפים מתנגדי המשטר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ