קרן פורד תפסיק את המימון לקרן החדשה לישראל

דוברת הקרן, הארגון הפילנתרופי השני בגודלו בארה"ב: זה לא קשור לקמפיין של "אם תרצו"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

קרן פורד, הארגון הפילנתרופי השני בגודלו בארצות הברית, הודיעה כי לא תחדש את התרומות לקרן החדשה לישראל אחרי שהמענק הנוכחי יסתיים ב-2013. הקרן האמריקאית אחראית לכשליש מהתרומות לקרן החדשה, באמצעותה היא תומכת בארגוני זכויות אדם שונים בישראל. דוברת הקרן אמרה כי ההחלטה לא היתה קשורה ללחץ שהפעילו גורמי ימין נגד הקרן החדשה.

הקרן החדשה לישראל היא אחת מלמעלה מ-12 ארגונים פילנתרופיים ברחבי העולם הנתמכים על ידי קרן פורד, הפועלת מניו יורק. מאז 2003, העבירה קרן פורד לקרן החדשה שני מענקים של 20 מיליון דולרים כל אחד, כשהמענק השני צפוי להסתיים ב-2013.

לפני כשבוע דיווח השבועון היהודי "פורוורד" כי קרן פורד החליטה שלא לחדש את זרם התרומות אחרי 2013. דוברת הקרן, סוזאן גריגו, אמרה ל"הארץ" כי ההחלטה נובעת משיקולי עדיפות ביעדי התרומות, ולא עקב הקמפיין שהובילה תנועת "אם תרצו" נגד הקרן החדשה בטענה שהיא מסייעת לדה-לגיטימציה של ישראל. "לא הופעל לחץ על הקרן להפסיק את המימון לקרן ישראל החדשה", אמרה.

יו"ר תנועת "אם תרצו", רונן שובל, אמר בתגובה כי "יש להניח שאם הקרן החדשה לישראל היתה עוסקת בסיוע לחברה הישראלית, ולא משקיעה את כספה ומרצה ברדיפת חיילי צה"ל, בסיוע לדו"ח גולדסטון ולחרם נגד ישראל, קרן פורד לא היתה מושכת את תרומתה".

מנגד, דוברת הקרן החדשה לישראל בוושינגטון, נעמי פייס, אמרה כי הודעת קרן פורד לא התקבלה בהפתעה. "ככה נוהג תורם אחראי וככה גם אנחנו נוהגים - אתה לא מתחייב לתמוך במלכ"ר לעד, אתה עוזר לו להתפתח ולהתחזק. ככה שההודעה לא היתה בלתי צפויה ולא מדובר בהלם". פייס אמרה כי להפסקת התרומות של קרן פורד לא תהיה השפעה כלכלית על פעילות הקרן החדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ