נמצאה גופתו של העיתונאי האיטלקי, ויטוריו אריגוני, שנחטף בעזה

גופתו של העיתונאי והפעיל ויטוריו אריגוני, שנחטף אתמול על ידי ארגון איסלמי קיצוני, נמצאה בבית נטוש בעזה; ממשלת חמאס: מעשה מתועב שתוכנן מראש

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

נמצאה הלילה (שישי) גופתו של העיתונאי ופעיל תנועת הסולידריות הבינלאומית עם הפלסטינים (ISM), ויטוריו אריגוני, שנחטף כמה שעות מוקדם יותר על ידי קבוצה קיצונית איסלמית, המכנה עצמה, "ג'יהאד סלפי". גופתו של אריגוני נמצאה בבית כשהיא תלויה בבית נטוש בעזה - כך דיווחה הלילה ממשלת חמאס ברצועה.

בהודעת הקבוצה אתמול בשעה 11, נאמר כי בכוונתה להוציא להורג את האיש בתוך 30 שעות, כלומר היום בשעה חמש אחר הצהריים. הקבוצה דרשה לשחרר שניים מהמנהיגים של הקבוצה שנעצרו על ידי משטרת חמאס ובראשם הישאם סעידני, שנחשב לראש ארגון א'תווחיד ואל-ג'יהאד המזוהה עם אל-קאעדה והג'יהאד העולמי.

בסרטון נראה החטוף מוחזק בשערו, לאחר שככל הנראה הוכה נמרצות וברקע נשמעים נגינה ודברי תפילה איסלאמיים. בסיום הסרט נראית מפה של פלסטין. בעזה פועלות לא מעט קבוצות המזוהות עם הזרם של הג'יהאד העולמי, והן מחליפות שמות באופן תדיר כדי לבלבל את כוחות הביטחון של החמאס. אולם זה זמן רב שהקבוצות הללו נמנעו מלחטוף אזרחים מערביים, כדי שלא להתעמת עם ממשלת חמאס. נכון לאתמול הסרטון היה זמין ביוטיוב, אך היום הוא הוסר מהאתר.

ויטוריו אריגוני, כפי שנראה בסרטון

בהודעה רשמית שפרסמה ממשלת חמאס נמסר כי האיש נרצח שעות ספורות לאחר שנחטף. דובר המשרד אמר שאריגוני נרצח באכזריות. לדבריו, רציחתו תוכננה מראש ולא היתה שום כוונה להחליפו. הדובר הוסיף כי אחד מחברי הקבוצה הוביל אותם אל הבית בו נמצאה גופתו של העיתונאי האיטלקי. בהודעת משרד הפנים של חמאס נמסר כי הרצח "אינו משקף את הערכים, המוסר הדת ומנהגי תושבי עזה".

בכיר החמאס מחמוד א-זהאר האשים באופן עקיף את ישראל במעשה כאשר אמר "פשע איום כזה אינו יכול להתרחש ללא תיאום בין כל הצדדים המעוניינים להמשיך בהטלת הסגר על עזה".

בראיון שנערך עמו בעזה, שהועלה ליו-טיוב לאחר הירצחו, מספר אריגוני על מה שהניע אותו להיאבק למען זכויות הפלסטינים. "אני בא ממשפחה של פרטיזנים", סיפר. "הסבים שלי נלחמו ונהרגו במאבק נגד הכיבוש, כיבוש אחר, באיטליה, זה היה הכיבוש הנאצי-פאשיסטי. מהסיבה הזאת, אולי, בד-נ-א שלי, בדם, יש חלקיקים שדוחפים אותי להיאבק למען חירות וזכויות אדם".

כוחות הביטחון של החמאס בעזה מנהלים זה זמן פעילות נגד רשת הג'יהאד העולמי ברצועה. בסוף פברואר עצר מנגנון ביטחון הפנים של החמאס בעזה את סעידני, תושב מחנה הפליטים אל-מע'אזי שבמרכז הרצועה, לאחר שהיה מבוקש כשנה. החמאס ניסה לעצור אותו באותה שנה שוב ושוב. כוח של מנגנון ביטחון הפנים הגיע ב-28 בפברואר למקום שבו הסתתר סעידני ועצר אותו ללא חילופי אש או גילוי התנגדות.

א'תווחיד ואל-ג'יהאד הוא ארגון הפועל זה שנים באזור, וכבר ב-2004 היה מעורב בפיגועים נגד יעדי תיירות בסיני. באפריל 2006 ביצעו אנשי הארגון התקפה על בתי מלון בחצי האי והרגו 19 בני אדם. מאז היו מעורבים בפיגועים נוספים ברחבי מצרים. לאחרונה הרחיב הארגון את בסיס התמיכה שלו ברצועת עזה. בעקבות המעצר של סעידני הגביר חמאס את הכוננות בקרב כוחות הביטחון שלו מחשש שאנשיו של סעידני ינקמו את מעצרו או ינסו לחטוף בתגובה את אחד מראשי החמאס. לפני כחודשיים נעצר גם מחמוד טאלב, משכונת שייח רדוואן, אף הוא פעיל מרכזי מוכר בארגונים הסלפיים המזוהים עם הג'יהאד העולמי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ