מתנחלים יקבלו עדיפות על פני אזרחים אחרים בקבלת רשיון נשק

כך החליט המשרד לביטחון הפנים. תינתן עדיפות גם לתושבים בקו הירוק הגרים סמוך ליישובים פלסטיניים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מתנחלים יקבלו עדיפות בתהליכי הוצאת רישיון נשק - כך הוחלט בדיונים שהתקיימו בשבועות האחרונים במשרד לביטחון הפנים.

בתקופה האחרונה התקיימה עבודת מטה שכללה את נציגי משטרת ישראל, המשרד לביטחון הפנים שאחראי על רישוי כלי הירייה, אנשי המשמר האזרחי ואזרחים נוספים, במטרה לבחון את רשימת הקריטריונים להחזקת נשק. על פי החלטת הוועדה, יקבלו התושבים המתגוררים ביישובים שהוגדרו על ידי כוחות הביטחון כאזורי סיכון עדיפות בתהליך הטיפול בהוצאת הרישיון ובחידושו. מדובר בכל אזור יהודה ושומרון וכן בכמה יישובים לאורך הקו הירוק, שהוגדרו "מועדים לפורענות" - אם עקב קרבתם ליישובים פלסטיניים, ואם כתוצאה מהיעדר מיגון או שמירה מספקת במקום.

אנשי הוועדה הסבירו את ההחלטה בכך ש"הטיפול בבקשה לא יכול להיות כמו של כל אזרח כאשר מדובר באזור סיכון, ולכן תינתן עדיפות לטיפול והבדיקה תיעשה מהר. קודם כל ניתן תשובות לבקשות שהתושבים שהגישו אותן נמצאים באזורי סיכון, וזה בניגוד לעבר, אז כל הבקשות היו מטופלות לפי סדר ההגעה, ולא היתה עדיפות".

בדיוני ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת בנושא בחודש פברואר האחרון, טענו נציגי המתנחלים כי במציאות הנוכחית באיו"ש, שבה לחלקים מאוכלוסיית תושבי האזור יש תיקים פליליים, הם מנועים מלקבל רישיון החזקת כלי נשק. בדיונים תקפה אורית סטרוק, פעילת ימין בולטת שמשמשת יו"ר ארגון זכויות אדם ביש"ע, את מדיניות הממשלה בנושא.

"מה שנוצר הוא שמדינת ישראל מנטרלת את ההחלטה הראשונה שלה, משום שפעם אחת היא מחליטה שרצוי שלמתיישב יהיה נשק ואחר כך היא שולחת את השוטרים... לייצר מצב שבו לכל אזרח שני ביהודה ושומרון יש תיק פלילי על כל מיני שטויות והבלים", אמרה סטרוק בוועדה. ראש מערך האבטחה במשטרה, תנ"צ מאיר בן ישי, אמר בדיונים כי "אנו לא שוללים רישיון נשק ממי שזרק אבנים או השתתף בהפגנה. אני אומר את זה באחריות".

כיום, במסגרת המדיניות שגובשה במשרד הפנים בשנות ה-90, יש רשימה ברורה של עילות להחזקת נשק. בין היתר, מדובר בתושבי "אזורי סיכון", או כאלו שעובדים במקום שהוגדר ככזה באופן "קבוע ואינטנסיבי". על פי מדיניות האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון הפנים, כדי לקבל את הרישיון המיוחל על המבקש להוכיח כי הוא בריא בנפשו ושאין מניעה מצד המשטרה לקבלת הנשק. בנוסף, על תושבי אזורי הסיכון להציג תעודת זהות המעידה כי כתובתם בשלושת החודשים האחרונים היא אכן במקומות אלו, וכן לצרף אישור מאת מזכירות הרשות המקומית על היותם תושבי האזור.

מהמשרד לביטחון הפנים נמסר כי "הוחלט שלא יהיה שינוי בתבחינים, אך הטיפול בנושאים הקשורים לרישיון נשק יהיה מהיר. ניתנה על כך הנחיה לגורמי המשטרה והרישוי".

לפי נתונים עדכניים לשנת 2010 שמסר יעקב עמית, המשמש כיום מנהל אגף רישוי כלי ירייה במשרד לביטחון הפנים למרכז המחקר והמידע בכנסת, בישראל למעלה מ-180 אלף אזרחים המחזיקים כלי נשק. במשרד מעריכים כי באזורי הסיכון ישנם כ-10 אלף רשיונות להחזקת נשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ