קו ההגנה של ליברמן: כל מהלכיי היו חוקיים וגלויים

הערכה: השימוע ייערך בעוד חצי שנה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

לא ניהלתי חברות באמצעות אנשי קש, אלא מכריי וחבריי פיתחו קשרים עסקיים ללא כל זיקה כלכלית אליי, לא קיבלתי הכנסות כלשהן במקביל להיותי נבחר ציבור ולא פעלתי כדי להסוות פעילות כלכלית לא חוקית בתפקידי כחבר כנסת וכשר כפי שמייחסים לי - כך צפוי לטעון השר החוץ אביגדור ליברמן בשימוע, שעל פי הערכות ייערך לו בתוך כחצי שנה, בפני היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

שלשום הודיע וינשטיין כי הוא שוקל להעמידו לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד.

החשד המרכזי הוא כי ליברמן הביא להזרמת מיליוני דולרים לחברות קש שהקים, באופן ישיר או עקיף, כספים שמקורם באנשי עסקים מחו"ל שהם בעלי אינטרסים או אינטרסים פוטנציאליים בישראל. בהם: מרטין שלאף, מיכאל צ'רנוי, דן גרטלר ודניאל גיטנשטיין.

בין היתר, צפוי ליברמן לטעון ביחס לפעילות באחת החברות שהשליטה בהן מיוחסת לו - MOUNTAIN VIEW ASSETS, ובפועל נשלטה בידי נהגו לשעבר, איגור שניידר - כי אין לו כל זיקה לחברה. כמו כן הוא עשוי לטעון בנוגע אליו כי שניידר הוא איש עסקים פעיל בגרמניה ומצליח בפני עצמו ובעל קשרים רבים, גם עם חלק ממכריו וחבריו של ליברמן, שכן זה טבעם של קשרים עסקיים.

ביחס לאחת העסקאות בהן הועברו מחברה בבעלות מיכאל צ'רנוי MCG HOLDINGS, כחצי מיליון דולר ב-2001 לחברת MOUNTAIN VIEW ASSETS, יטען ליברמן כי ממילא העסקה בתחום היין נעשתה בין עורך דינו הבולגרי של צ'רנוי, שניהל בפועל את החברה, לשניידר, מבלי שצ'רנוי הכיר את העסקה, וממילא כשלליברמן לא היתה כל זיקה לעסקה. ליברמן יטען עוד כי משנכנס לחיים הציבורים ב-2001, מכר את חלקו בחברת נתיב אל המזרח, אחת החברות שהקים בסוף שנות ה-90, בהסכם כדין, שדווח בזמן אמת למבקר המדינה, וכי תמורת המכירה קיבל כספים שהגיעו לו כדין.

ביחס לחברת מ.ל 1, שבראשה עמדה בתו, מיכל, יטען ליברמן כי ב-2006 הוא הפסיק להיות עובד החברה, וכי כספים שהתקבלו אחר כך בקופת החברה לאחר שכבר מונה לשר, היו אמורים להתקבל על פי חוזה ארוך טווח.

ליברמן צפוי להכחיש, כי שימש תמנון רב זרועות שהפעיל באמצעות מקורביו רשת מסועפת של חברות אליהן הוזרמו מיליוני דולרים. "העובדה כי חברי ומכרי מנהלים ביניהם מערכת עיסקית מסועפת לא קושרת אותי אליהם או אל עסקיהם בתקופה בה הייתי שר וחבר כנסת".

ליברמן צפוי לשים דגש מיוחד בשימוע על העובדה שתמצית טענות הפרקליטות נגדו שפורסמו שלשום מייחסות לו פעילות מתוחכמת של הסתרה והסוואה, ולא כך הדבר. כדוגמה לכך שלא פעל בדרכים פתלתלות צפוי ליברמן להביא את חברת מ.ל 1, חברה שראשי התיבות שלה הם של בתו, מיכל, שעמדה בראשה. ליברמן יטען כי קשריו עם החברה היו גלויים ומוצהרים והוא קיבל באופן רשמי משכורת מהחברה, בתקופה בה לא היה חבר כנסת או שר, תוך דיווח לרשויות המס, כנדרש. פרקליטו של ליברמן, עו"ד ירון קוסטליץ ממשרדו של ד"ר יעקב וינרוט, סירב אמש להתייחס לקו ההגנה של ליברמן ואמר כי את אשר יהיה לפרקליטיו של ליברמן לטעון הם יטענו בפני היועץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ