ארה"ב ברמז לישראל: זה הזמן לצעדים משמעותיים

"חשוב לחדש את תהליך השלום"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

לאחר שכוונת הפלסטינים להשיג הכרה במדינה הפלסטינית באו"ם בספטמבר הוגדרה על ידי גורמים דיפלומטיים כ"צונאמי מדיני", הקיפאון השורר בתהליך השלום מוגדר על ידם כ"לימבו מדיני". בכירים בוושינגטון ובירושלים ממשיכים בניסיון למצוא נוסחה שתאפשר לחזור לשולחן המשא ומתן, אך הממשל האמריקאי כה עמוס באתגרים המקבילים, שבשיחות כנות האמריקאים רומזים שכדאי שנתניהו יתרגם את הדאגה שלו מהמצב לצעדים בעלי משמעות.

נתניהו צפוי לנחות בוושינגטון לקראת סוף מאי. ועידת איפא"ק השנתית תתקיים בעיר בין ה-22 ל-24 ולאחר מכן צפוי ראש הממשלה לנאום בקונגרס.

בתקופה האחרונה נוצר הרושם כי האמריקאים מתרחקים מתהליך השלום. השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל ביקר באזור רק פעם אחת מאז הבחירות לקונגרס בנובמבר, וארצות הברית דחפה לדחיית מפגש הקוורטט שהיה צפוי להתקיים היום, בטענה שהמצב אינו בשל להכרזות כלשהן.

סגן דובר משרד החוץ, מארק טונר, הבהיר שלשום כי "אנו מודעים בבירור לכך שרבים תוהים אם יש תקווה להתקדמות. יש הרבה דברים שקורים באזור, ואנו מבטיחים שנקדיש את האנרגיה הדרושה כדי לראות את השינויים מתגשמים. אנו מודעים לכך שספטמבר מתקרב וזה חשוב לנו לשמור על התנופה או לחדש את תהליך השלום, כי זו הדרך היחידה לפתור את הסוגיות האלה. אנו תמיד פתוחים לרעיונות חדשים, אך כדי לעשות את הדברים חייבים להפגיש בין הצדדים ולגרום להם לדבר על סוגיות הליבה. בשבועות הקרובים נתמקד יותר בתהליך השלום במזרח התיכון, ונראה כיצד נוכל לדחוף אותו קדימה. אין לנו עדיין לו"ז", אמר טונר.

פרשנים בארצות הברית השמיעו באחרונה דעות הפוכות בנוגע למה שצריך לעשות כשהמזרח התיכון גועש. היו שטענו שזה בדיוק הזמן להציג יוזמה אמריקאית חדשה, ועל הנשיא אובמה לטוס לירושלים. אחרים דווקא הזהירו שאם אובמה יציג את היוזמה בנסיבות לא מתאימות, זה רק ישחק עוד את יוקרתה של ארצות הברית.

רוברט דיינין, חוקר מהמועצה ליחסי החוץ, אמר שארצות הברית עסוקה בבעיות אחרות במזרח התיכון, "ולמעשה, לוקחת פסק זמן" מתהליך השלום. לדבריו, אין מדובר ב"גישה חכמה", למרות שזה גם לא הזמן ליוזמה האמריקאית. "הצגת חזון אמריקאי היא כלי חזק", הוא אומר, "וזה יכול להיות יעיל בזמן המתאים. על ארצות הברית להציג את תוכנית רשמית רק אם היא מאמינה שיש סיכוי להביא את הצדדים למשא ומתן או לגישה חיובית יותר. זה כמו נשק גרעיני: להחזיק את זה במחסן הנשק שלך יכול להיות עוצמתי יותר מלהשתמש בזה. אני לא מאמין שכעת זה הזמן המתאים, כי אני לא חושב שאף צד הכין את הציבור שלו. אך יש מקום לדיפלומטיה אמריקאית וחייבים להעמיק את המעורבות האמריקאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ