אטיאס: הבנייה בי-ם מוקפאת בשל הבטחת נתניהו לארה"ב

שר השיכון מש"ס אישר ל"הארץ" כי למרות הצהרותיו החוזרות ונשנות של ראש הממשלה, בניית אלפי יחידות דיור בבירה תקועה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר השיכון, אריאל אטיאס, אמר אתמול ל"הארץ" כי תוכניות בנייה גדולות במזרח ירושלים תקועות - על אף שאישורן במוסדות התכנון הושלם. לפי אטיאס, הבנייה במזרח העיר מוקפאת הלכה למעשה, בניגוד להצהרותיו החוזרות ונשנות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

השר פירט את התוכניות שאושרו אך תקועות: 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה; 750 יחידות דיור ברמות; ו-400 יחידות דיור בפסגת זאב ובהר חומה. בסך הכל, משרד השיכון אינו משווק 2,570 יחידות דיור שאושרו.

לפני סוף השבוע התראיין אטיאס לגיליון החג של העיתון החרדי "משפחה", ודיבר על משבר הנדל"ן בישראל. אטיאס מנה את החסמים המפריעים לבנייה, והתייחס גם למגבלות המדיניות.

"מאז שנכנסתי לתפקידי היו לפחות 5,000 יחידות דיור ברמת שיווק שלא שיווקנו מעבר לקו הירוק", אמר אטיאס, "לזה יש להוסיף כ-2,500 בירושלים שנקראת המזרחית, כלומר עוד 7,500 יחידות דיור שאפשר היה לשווק מזמן. זהו חסם נוסף שחשוב להתמודד אתו. הקושי להתמודד עם החסם הזה הוא משום שראש הממשלה התחייב לאמריקאים שלא יהיו עוד הפתעות תכנוניות, בעיקר אחרי מה שקרה בזמן ביקור סגן נשיא ארה"ב בארץ בשנה שעברה".

אטיאס אישר שלשום בשיחה עם "הארץ" כי צוטט כהלכה בעיתון "משפחה". לדבריו, "העובדות נכונות, ולצערי הרב אני לא רואה שהן עומדות להשתנות באופן מהותי".

באוקטובר האחרון אישר נתניהו לפרסם מכרזים 238 יחידות דיור - 158 יחידות ברמות ו-80 יחידות בפסגת זאב.

נתניהו עדכן את האמריקאים מראש על כוונתו. בלשכת ראש הממשלה אמרו אז שארה"ב לא הסכימה לבנייה, אך הוסיפו שזוהי העמדה האמריקאית כבר 40 שנה. מלבד 238 יחידות אלו, אין כרגע בנייה חדשה במזרח ירושלים.

בדבריו הפך אטיאס לאישיות הישראלית הבכירה הראשונה שמפרטת את היקף ההקפאה במזרח ירושלים. כל העיכובים שהיו עד עתה בהליכים התכנוניים נתלו בנימוקים טכניים ולא מדיניים. במארס 2010 אמר נתניהו כי "בנייה בירושלים היא כמו בנייה בתל אביב"; באפריל 2010 הבטיח בראיון לחדשות ערוץ 2 כי "לא תהיה הקפאה בירושלים"; במאי 2010 הבטיח ביום ירושלים בישיבת מרכז הרב כי "המאבק על ירושלים הוא לא פחות ולא יותר המאבק על האמת. אנו בונים אותה, נמשיך לבנות בה ונמשיך לפתח אותה"; באוקטובר 2010, בעקבות פרסום מכרזים ל-238 יחידות, אמרו בלשכת ראש הממשלה כי "נאמר כבר בעבר שאין הקפאה בירושלים"; בנובמבר 2010 הודיעה לשכת ראש הממשלה כי "העמדה שאין הקפאה בירושלים היא ברורה ולא מתפשרת".

ברקע להחלטתו של אטיאס לחשוף את היקף ההקפאה עומדים עניינים פוליטיים. בשנתיים האחרונות הרבה אטיאס להתראיין לכלי תקשורת חרדיים בענייני דיור - נושא שהשתלט על סדר היום החרדי בשל מחירי הנדל"ן הגבוהים והצפיפות בערים החרדיות. בראיונותיו נהנה אטיאס כמעט תמיד מיחס אוהד. גם כעת זוכה שר השיכון מחסינות בציבור שבחר אותו, ואולם במסדרונות הפוליטיים, בעיקר במפלגה החרדית השנייה יהדות התורה, נשמעת ביקורת על שתוכניותיו והצהרותיו של השר עד כה לא הביאו לשינוי משמעותי במפת הנדל"ן החרדית. גם העיתונים החרדיים שמרבים לסקר את המצוקה האישית שאליה נקלעים מי שמבקשים להשיא את ילדיהם ולרכוש למענם דירות, נמנעים מלכוון חצים כלפי אטיאס.

ש"ס, שמצטיירת לרוב ככנף הימנית של הממשלה, נמנעת, במיוחד מאז המשבר לפני שנה, מלקדם תוכניות בנייה מעבר לקו הירוק, כולל בירושלים. שרי ש"ס, יו"ר המפלגה אלי ישי ואטיאס, המופקדים על קידום תוכניות והפשרת קרקעות של המדינה, מצייתים באופן מלא לנתניהו. אין שום סימנים כי המפלגה הספרדית מתכוונת להציב אולטימטום בנושא. זאת למרות שאטיאס סבור כי הקפאת הבנייה בשטחים מכבידה במיוחד על הציבור החרדי, שלדבריו "נשלח על ידי ממשלות קודמות לגור בהתנחלויות, למרות שלא מדובר במתנחלים".

משרד ראש הממשלה סירב להגיב לדברי שר השיכון.

איפה מקפיאים

750 יחידות

בשכונת רמות

400 יחידות

בפסגת זאב והר חומה

1,600 יחידות

ברמת שלמה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ