פעילי שמאל בארה"ב נערכים למשט הבא לעזה

תומס תוביל אירוע נגד ישראל

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

פעילים אמריקאים המתנגדים למדיניות ישראל מתכננים סדרת אירועי מחאה לקראת בואו של ראש הממשלה לוושינגטון לוועידת אייפא"ק שתיערך במאי. האירועים ייערכו תחת הכותרת "להזיז את איפא"ק הצידה", ויכללו הפגנות מול הבניין שבו ינאם נתניהו, בקונגרס וסדרת הרצאות ומפגשים עם מבקרי ישראל. בין היתר תיקח חלק באירועים גם העיתונאית הוותיקה הלן תומס, שאיבדה את משרתה ככתבת בבית הלבן של רשת "הירסט", לאחר שאמרה שעל היהודים "להסתלק מפלסטין חזרה לפולין, גרמניה, ארה"ב וכל מקום אחר". תומס תישא את הנאום הראשי בוועידה "להזיז את איפא"ק הצידה", ותזכה באות כבוד של הארגון הפציפיסטי "הקוד הורוד", אחד מיותר ממאה ארגוני השמאל האמריקאיים העומדים מאחורי הוועידה.

פעילות "הקוד הוורוד" כבר הפריעו לנאום נתניהו בוועידת אייפא"ק הקודמת, ובעבר הן גם הצליחו להיכנס לשימועים בקונגרס ולהפריע לדוברים במעשי מחאה פרובוקטיביים.

במקביל, מתכוננים פעילי השמאל בארה"ב למשט הבא לעזה. ביום שישי בערב, בבית הקפה "באסבויז אנד פואטס" החביב על פעילי הארגונים הפרוגרסיביים, נאספו מכתבים הממוענים לתושבי עזה, שמשתתפי המשט מתכננים למסור להם עם הגעתם לרצועה. באותו בית קפה, באולם שבו התכנסו כמאתיים חמישים פעילי שמאל, נערך גם מפגש עם עומאר ברגותי, מייסד הקמפיין "חרם, מניעת השקעות וסנקציות" נגד ישראל. ברגותי, שפרסם באחרונה ספר באנגלית באותו הנושא, סיים בוושינגטון את מסע הפרסום של הספר בארה"ב שכלל בין היתר ביקורים באוניברסיטאות קולומביה, הרווארד וברנדייס.

הערב התחיל בדקת דומיה לזכרו של השחקן ג'וליאנו מר-חמיס שנרצח בג'נין, והעיתונאי האיטלקי שנרצח בעזה ויטוריו אריגוני. ברגותי פתח את דבריו בציטוט מנאומו של הנשיא האמריקאי ברק אובמה שבו הצדיק את תקיפת הכוחות של מועאמר קדאפי בלוב. "תקיפת אנשים חפים מפשע, הפגזת ערים והריסת מסגדים - זה קרה בלוב, אבל ניתן היה להשתמש באותו ההגיון גם בעזה. לצערי זה לא קרה", אמר ברגותי. "המהפכות מנערות את המזרח התיכון, והמפסידה הגדולה ביותר היא ישראל, כי ככל שהממשלות הערביות יהפכו לדמוקרטיות יותר, הן ישקפו יותר את דעת הקהל שמתנגדת מאוד לאפרטהייד הישראלי".

לגבי התחזיות למשט הבא לעזה, ברגותי אמר: "אי אפשר לצפות למה הישראלים יעשו הפעם, כי בעבר הם כבר ירו לעצמם ברגל שוב ושוב. המעשים שלהם לא רק עוזרים להעלות מודעות לעוצר בעזה, המשט הקודם גם הגדיל משמעותית את תנועת החרם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ