התבטאות ראשונה של בכיר ישראלי על ההברחות בסודאן

סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף דן הראל אמר לאמריקאים שמצרים חייבת לסגור את גבולה עם השכנה מדרום. לדבריו, איראן מייצרת לחמאס רקטות מיוחדות שיוכלו לעבור מפורקות במנהרות

יוסי מלמן
הגר מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
הגר מזרחי

איראן מייצרת לחמאס רקטות מיוחדות, כך שניתן יהיה להבריחן במנהרות לרצועת עזה - כך גילה סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף דן הראל, בשיחה עם שגריר ארצות הברית ג'יימס קנינגאהם ופקידים בכירים ממשרדי החוץ והביטחון של ארצות הברית, שבאו לביקור מארצות הברית בפברואר 2009. מברק בנושא נשלח משגרירות ארצות הברית ומתפרסם כעת במסגרת חשיפת מסמכי ויקיליקס ב"הארץ".

האלוף הראל, שפרש בינתיים מצה"ל, הצביע בעניין ההברחות על רקטות מסוג קטיושה, גראד ופג'ר. בתשובה לשאלת אחד האורחים עד כמה מתוחכם החמאס, הסביר הראל: "לחמאס יש רקטות 122 מ"מ סיניות ואיראניות. הגרסה האיראנית של ה-112 מ"מ עוצבה במיוחד בעבור החמאס, והיא מגיעה בארבעה חלקים כדי שתתאים למנהרות הצרות ואז היא מורכבת מחדש בעזה. הראל גם הצהיר כי בעזה נמצאו טילים אנטי טנקים מתוחכמים. "באחרונה", הוסיף הראל, "קיבלנו מידע שאיראן מייצרת עוד טיל מיוחד לחמאס, המבוסס על הפג'ר".

בתשובה לשאלה על רצינות מצרים להפסיק את הברחות הנשק חזר האלוף הראל על דברים שהשמיעו דוברים ישראלים אחרים שצוטטו במסמכי ויקיליקס, כי בהיבט המודיעיני שעליו אחראי סולימאן (עומר סולימאן, שהיה השר האחראי על שירותי המודיעין המצרי), שיתוף הפעולה הוא טוב. בהיבט הצבאי, לעומת זאת, פילדמרשל טנטאווי (שר ההגנה וכעת ראש המועצה הצבאית השלטת במדינה) גורר רגליים".

סגן הרמטכ"ל לשעבר התייחס בדבריו גם להברחות מסודאן ואמר כי מצרים חייבת לסגור את גבולה עם מדינה זו. מדובר בהתייחסות מעניינת במיוחד, שכן הפגישה התקיימה כחודש לאחר מבצע "עופרת יצוקה", שבמהלכו דווח על פי פרסומים זרים כי חיל האוויר תקף בצפון סודאן ליד פורט סודאן שיירת כלי רכב של מבריחים שהובילה כלי נשק למצרים בדרכו לסיני ורצועת עזה. זו היתה ההתבטאות הראשונה הידועה וככל הנראה היחידה מאז של גורם ישראלי בכיר שבה מוזכרת סודאן כמוקד להברחות הנשק. הרמז היחיד לכך היה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שאמר כי ישראל פועלת באזורים מרוחקים מגבולה בצפון ובדרום.

מאז התקיפה, דווח בתקשורת הבינלאומית על עוד כמה פעולות של ישראל בסודאן, כולל טיבוע ספינות. לפני כמה שבועות דווח על חיסול של בכיר בחמאס שעשה דרכו בכלי רכב ליד פורט סודאן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ