הרצוג לשגריר ארה"ב: "הרוסים מעדיפים מנהיגים אשכנזים"

ערב הבחירות ב-2006, כשעמיר פרץ היה יו"ר העבודה, אמר ח"כ הרצוג גם כי מינוי שר ערבי יפגע במפלגה

עופר אדרת
מזל מועלם
השתתפה בהכנת הכתבה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
מזל מועלם
השתתפה בהכנת הכתבה:

דצמבר 2005

מאת: שגריר ארה"ב בת"א

המועמד לראשות מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר לשגריר ארה"ב בישראל כי ההתחייבות של עמיר פרץ למנות שר ערבי בממשלה פוגעת במפלגה - כך עולה ממסמכי תיק ויקיליקס הישראלי, הנחשפים ב"הארץ".

הדברים נאמרו ערב הבחירות ב-2006, לאחר שפרץ זכה בפריימריז של העבודה. הרצוג אמר את הדברים בתגובה לבקשתו של השגריר האמריקאי למנות את נקודות החולשה של העבודה לקראת הבחירות לכנסת ה-17.

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי ב-2005 אמר הרצוג לדיפלומטים אמריקאים כי מפלגת העבודה נפגעת מתדמיתו של פרץ כ"אגרסיבי ומרוקאי".

פרסום דבריו של הרצוג עורר הדים רבים במפלגת העבודה ובזירה הפוליטית כולה. הרצוג מיהר להכחיש כי אמר את הדברים, והתעקש כי אינו נוהג להתבטא בצורה כזו. לעזרתו התגייסה באופן חריג גם השגרירות האמריקאית בישראל.

בהודעה שפרסם דובר השגרירות האמריקאית נמסר כי "הדברים שיוחסו להרצוג אינם נשמעים כמו אמירות שהיו יוצאות מפיו ואינם מסתדרים עם אופיו". בסופו של דבר אף נערכה פגישת פיוס בין הרצוג לפרץ, והשניים סיכמו כי הפרשה מאחוריהם.

ואולם, מסמכים נוספים מתיק ויקיליקס הישראלי מעלים כי "השד העדתי" העסיק את הרצוג גם בהזדמנויות נוספות. בדצמבר 2005 נפגש הרצוג לשיחת רקע עם השגריר האמריקאי בישראל דאז, ריצ'רד ג'ונס. כשהתבקש לנתח את המפה הפוליטית בישראל, אמר הרצוג לשגריר כי מאז שהוקם הליכוד, ב-1973, הוא שאב את כוחו מהצווארון הכחול, אנשי מעמד הפועלים. מנגד, לדבריו, העבודה המשיכה לייצג את אנשי הצווארון הלבן - מעמד הביניים. "פרץ מושך כעת לעבודה גם את מעמד הפועלים", הסביר הרצוג.

באשר לציבור הרוסי, העריך הרצוג כי הם יתמכו ברובם באריאל שרון, שעמד אז בראש מפלגת קדימה. "הם מעדיפים מנהיגים אשכנזים", הסביר לבן שיחו. עם זאת, הוא הוסיף כי העבודה מצליחה לחדור גם למגזר הרוסי באמצעות קידום מדינות כלכלית שוויונית. הרצוג הוסיף שבניסיון למנוע מקדימה לנגוס באחיזה של העבודה בקיבוצים ובמושבים יזדקק פרץ לתמיכתו של אהוד ברק.

בחלק אחר של הפגישה התייחס הרצוג לנקודות החולשה של העבודה, העשויות לפגוע בה בבחירות. בין נקודות החולשה שמנה באוזני השגריר, כלל הרצוג גם את המצע של פרץ, שאותו הגדיר "שמאלה מהמרכז". לפי הרצוג, סעיפים בעייתיים במצעו הם "ההתחייבות למנות שר ערבי" ו"התמיכה שלו בהסכמי אוסלו". גורמים נוספים שפגעו בעבודה, לפי פרץ, היו "העיסוק בפוליטיקה פנימית על חשבון פיתוח הקמפיין הבינלאומי", "היעדר מסר חזק בנושאים ביטחוניים" ו"החלפתם של אנשי שטח ותיקים בתומכים של פרץ".

הרצוג דיבר בהרחבה גם על מפלגת קדימה, שניצבה בפני התמודדות ראשונה בבחירות. "הפוליטיקה הישראלית היא בית משוגעים. שרון גנב את צחי הנגבי... הוא מנסה לקחת את כולם אתו...", התלונן הרצוג, "אני הייתי אחד הראשונים ששרון הציע להם להצטרף לקדימה", חשף באוזני השגריר. "שרון התחנן אליי שאצטרף, אבל לא יכולתי לעשות את זה כי העבודה היא הבית שלי", הוסיף.

עם זאת, הרצוג הרעיף שבחים על קדימה בראשות שרון. "הרצוג הודה שלשרון יש מסר חזק יותר מלפרץ בנושאים ביטחוניים", כתב השגריר. "הוא העריך שלעבודה יש צוות ביטחוני טוב, אבל הוסיף כי שרון יותר סקסי", הוסיף. מסיבה זו, העריך הרצוג באוזני השגריר, העבודה תמקד את הקמפיין שלה במסרים כלכליים ולא ביטחוניים. "הוא הדגיש כמה פעמים בפגישה כי פרץ ?עובד קשה' וכי יתמקד בשיפור הארגוני של הקמפיין שלו", ציין השגריר.

בשיחה אחרת, שקיים הרצוג בדצמבר 2004 עם השגריר האמריקאי אז, דן קרצר, הוא התייחס לשמעון פרס. הנשיא היה אז היושב ראש הזמני של המפלגה, עד לפריימריז שהפסיד בהם לפרץ.

הרצוג אמר לשגריר, כי יש להאיץ את תהליך ההתנתקות, כיוון שפרס כבר אינו במיטבו. "לפרס יש סיכוי לעזור לשרון", אמר הרצוג. הוא ציין, עם זאת, כי יש חלון הזדמנויות קטן, כי "פרס אינו אותו דבר... הוא חלש ולא מפוקס" - כך כתב השגריר. שש שנים וחצי חלפו מאז, ההתנתקות כבר הושלמה ופרס נבחר לנשיא המדינה.

חבר הכנסת אמר הבוקר בתגובה לפרסומים כי אין בדיווח שפורסם שום חדש. הדברים מתייחסים לסקרים ופרשנויות שפורסמו אז בהרחבה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ