החברים באיטליה, בגדה וברצועה ספדו ל"אידיאליסט שרצה לשנות את העולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני אוהלי אבל הוקמו בסוף השבוע לזכרו של ויטוריו (ויק) אריגוני, העיתונאי ופעיל השמאל האיטלקי שנחטף ונרצח ברצועת עזה - אוהל אחד הוצב ברמאללה והאחר הוצב בעזה. באיטליה תפסו הדיווחים על מותו מקום נרחב במהדורות החדשות.

אריגוני היה דמות מוכרת למדי בקרב תושבי עזה וקהילת הפעילים הבינלאומיים הפועלת בגדה וברצועה. "אני לא חושבת שאני מכירה מישהו עם לב גדול יותר ועם נפש יפה יותר ממנו", אמרה אתמול הווידה ערף, פעילה מרכזית בתנועת ISM, "הוא היה איש גדול אבל מאוד עדין. לכל מקום שהוא הלך, אנשים התחברו אליו ואהבו אותו".

"ויק היה מה שאנחנו מכנים ?עד'. מישהו שמציב את עצמו באופן ממשי עם המדוכאים וחולק איתם את הניצחונות, הטרגדיות, הסבלות והתקוות. ובתוך זאת ניסה באמצעות פעולותיו להביא לשינוי אמיתי", ספד לו ג'ף הלפר, יו"ר הוועד הישראלי נגד הריסות בתים, שהיה גם הוא על הספינה שנכנסה לעזה באוגוסט 2008.

הרצח הכה בתדהמה את איטליה מולדתו. "זהו מעשה ברברי המעורר שאט נפש", אמר בסוף השבוע נשיא איטליה, ג'ורג'ו נפוליטאני. משרד החוץ ברומא גינה אף הוא את הרצח במלים קשות, והגדיר אותו "מעשה שפל של קיצוניים שאין להם ערך לחיי אדם". אמו סיפרה כי הוא התכוון בקרוב לשוב לאיטליה: "למרות הכאב, אני גאה בו".

הדיווחים על החטיפה והרצח תפסו בסוף השבוע מקום מרכזי בתקשורת באיטליה. בכתבות על דמותו הוא תואר בין היתר כ"אידיאליסט שרצה לשנות את העולם", "בחור חכם ויפה ממשפחה טובה, שוויתר על חיי נוחות באיטליה כדי ללכת אחר החלום שלו".

לצד פרטים על חייו, הבליטו כלי התקשורת האיטלקית את הצער ברצועה, ואת טענת חמאס שיד ישראל במעשה. במקביל הם גם דיווחו על הטענה שהעלה אתר דבקה הישראלי, "המקורב למקורות במודיעין הישראלי" ולפיה אריגוני נרצח בידי אנשי אל-קאעדה משום שנחשד כמרגל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ