הרצח באיתמר | בני 18 ו-19, תושבי עוורתא, נעצרו בחשד שרצחו את בני משפחת פוגל

השניים, תושבי הכפר עוורתא, החליטו ככל הנראה על דעת עצמם ולא בשליחות אף ארגון לבצע את הרצח ולגנוב נשק. על פי מקור בשב"כ, החשודים לא הביעו חרטה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

שרות הביטחון הכללי עצר לפני שבוע שני תושבי עוורתא בחשד לרציחתם של חמשת בני משפחת פוגל ביישוב איתמר ב-11 במרץ. שני הצעירים הודו במעשים, כך הותר היום (ראשון) לפרסום.

אמג'ד עוואד, סטודנט בן 19 מהכפר עוורתא וחכים עוואד, תלמיד תיכון בן 18, שאינם קרובי משפחה, נעצרו בשבוע האחרון והודו כי ביצעו את הרצח.

השניים היו מזוהים עם ארגון החזית העממית ורבים מבני משפחותיהם היו בעבר פעילים בארגון, אולם החוקרים לא מצאו עד כה סימן לכך שהפיגוע הוכוון על ידי החזית העממית ועל פי הידוע כעת, מדובר היה בהתארגנות מקומית, פרי יוזמתם של שני החשודים.

בנוסף לשני החשודים ברצח, נעצרו עוד ששה אזרחים פלסטינים, ארבעה מתוכם בני משפחה, תושבי הכפר עוורתא שסייעו להם על פי החשד להעלים ראיות ולהסתיר את כלי הנשק שגנבו במהלך הרצח. אחד מהעצורים הוא פעיל החזית העממית שהחשודים ביקשו ממנו נשק למטרת הפיגוע, ועצור נוסף הוא תושב רמאללה שכלי הנשק שנגנבו הוסתרו אצלו.

מימין למעלה: התינוקת הדס ואחיה אלעד פוגל בן 4. למטה מימין: יואב פוגל עם אמו, והאב והאם רותי ואודי. תצלומים: אמציה האיתן, אולפני אתרוג

מהחקירה עולה ששני החשודים החליטו רק ביום שישי בצהרים, שעות ספורות לפני ביצוע הפיגוע, לצאת לדרכם באותו הערב. הם יצאו בסביבות תשע בערב, בליל שישי, בידם סכינים ומזמרה לחיתוך תיל, וחצו בתוך כעשר דקות את המרחק בין עוורתא לאיתמר הצמודה. השניים טיפסו על גדר הביטחון מבלי שנגלו והמשיכו כ-400 מטר אל תוך היישוב אז פרצו לבית הסמוך לבית משפחת פוגל שהיה ריק מדייריו. בבית הריק גנבו השניים רובה M-16, מחסניות, אפוד וקסדה והמשיכו לבית הצמוד בו התגוררה משפחת פוגל. עוד לפני כניסתם לבית, הם הבחינו בילדים יואב (בן 11) ואלעד (4) דרך החלון, ועם כניסתם רצחו אותם בדקירות סכין. משם נכנסו לחדר ההורים, אודי ורות. ההורים ניסו להיאבק ואודי נרצח בדקירות, בעוד שברות ירו החשודים בנשק שגנבו מהבית הסמוך. בשל מזג האוויר בחוץ, קול הירי לא נשמע מחוץ לבית.

החשודים לא הבחינו בתינוקת הדס, בת ה-3 חודשים שהייתה במיטתם של ההורים ויצאו במהירות מהבית מחשש שקול הירי יזעיק לשם כוחות. אולם, לאחר שהשתהו מחוץ לבית והבינו שככל הנראה, טרם נתגלו, חזר החשוד אמג'ד עוואד אל תוך הבית על מנת לגנוב רובה M-16 נוסף. עם כניסתו לחדר ההורים, הבחין בהדס ורצח אותה בדקירות. רק ביציאתו הבחין שיש ילדים נוספים בבית אבל בשלב זה כבר לא השתהה. כך ניצלו חייהם של רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים.

השניים חמקו מהיישוב בסביבות השעה אחת עשרה בלילה ורק כעבור שעה וחצי, כשהבת הבכורה תמר בת ה-12 חזרה מפעילות בסניף בני עקיבא, התגלו חמשת הגופות וכוחות הביטחון הוזעקו למקום.

בינתיים כבר הספיקו השניים לברוח חזרה לעוורתא והגיעו לביתו של צלאח עוואד, דודו של חכים, פעיל חזית עממית שאף ישב בעבר בכלא, וסיפרו על המעשה. הדוד סייע להם להחביא את הסכינים שבהם רצחו את בני משפחת פוגל ואת והנשקים שגנבו וכן לשרוף את בגדיהם המגואלים בדם.

הלווית בני משפחת פוגל. תצלום: דניאל בר און

רק בסביבות ארבע לפנות בוקר, לאחר שכוחות צה"ל שהוזעקו למקום הרצח וידאו שאין עוד מחבלים המסתובבים ביישוב, יצאו צה"ל והשב"כ למבצע מעצרים נרחב בעוורתא, אליה הובילו העקבות. כוחות מיוחדים מיחידות דובדבן ומגלן וגדוד גבעתי שהיה אחראי על הגזרה הוזרמו אל הכפר שהושם תחת עוצר במשך ארבעה ימים רצופים ומאות מבין 8,000 תושביו נעצרו.

בתחילת החקירה מיקדו החוקרים את חשדם סביב בני חמולת קוואריק, ששניים מבניו נהרגו לפני שנה בדיוק כשחיילי צה"ל סברו שהם מנסים לפגוע בהם עם קלשון ובקבוק. רבים מבני החמולה נעצרו ובתיהם נבדקו.

בהמשך, בעקבות שורה של פעולות מודיעיניות, שכללו על פי מקורות פלסטינים גם בדיקות DNA שבוצעו בין השאר גם לנשים רבות בכפר, הגיעו החוקרים ב-5 באפריל אל הצעיר חכים עוואד, וחמישה ימים מאוחר יותר, בעקבות הודאתו בחקירה, גם לשותפו אמג'ד.

במהלך החקירות, נעצרו אביו, שני דודיו ואחיו של חכים שסייעו בהסתרת הראיות, כמו גם תושב נוסף בכפר אליו פנו הרוצחים בניסיון להשיג נשק מספר ימים לפני הפיגוע. בנוסף נעצר ברמאללה, אדם שאל ביתו הוברחו שני רובי ה-M16.

חיפוש ומעצר שביצע צה"ל בכפר הפלסטיני עוורתא. תצלום: מוטי מילרוד

לדברי בכיר בשב"כ, למרות גילם הצעיר יחסית, חכים ואמג'ד "תיארו את מה שהם עשו בקור רוח ולא הביעו חרטה על מעשיהם בשום שלב של החקירה". לדבריו, השניים יצאו אל איתמר בכוונה תחילה לבצע פיגוע של רצח וגניבת נשק, מתוך הבנה ברורה שישנו סיכוי גדול שהם לא יחזרו בחיים מהפיגוע.

ביום שישי נפגש הרמטכ"ל בני גנץ עם שלושת ילדיהם של אודי ורות שנותרו בחיים, ובני משפחה נוספים ועדכן אותם בפרטי החקירה.

הרב יהודה בן ישי, אביה של רות פוגל, אמר בגלי צה"ל בתגובה לפרסומים כי בני המשפחה "לא מתייחסים לרצח הזה כמחשבה של שני אנשים העומדים בשוליים אלא פגיעה כוללת ברצף הפגיעות הפוגעות בעם ישראל". לדברי בן ישי, "כשהחינוך הוא חינוך שיטתי לשנאת ישראל, אין להתפלא שזה תופס גם אנשים בגילאים הללו".

"לא היתה לנו ציפייה לרגע הזה, אלא למהלך כולל", הוסיף בן-ישי, "במדינה מתוקנת יש דין ויש דיין. על כוחות הביטחון למלא את התפקיד לא רק בדיעבד אלא מלכתחילה, ואנחנו כמובן מודים לכל הכוחות שהיו שותפים למאמץ האדיר הזה, אבל זה לא מביא לנו נחמה".

ממועצת יש"ע נמסר כי "הרוצחים הנאלחים צריכים לשלם את מלוא המחיר על מעשיהם המזוויעים. הרשות הפלסטינית, המנהלת מסע הסתה שלוח רסן נגד מדינת ישראל ותושביה - היא שיצרה את האוירה הרצחנית שהביאה לטבח הנורא. מי שמזריק שנאת יהודים למוחות הילדים יום אחרי יום, שלא יתפלא כשהם מפנימים את המסר ומיישמים אותו".

מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה נמרוד אלוני, אמר היום בתגובה לפרסום מעצר החשודים ברצח בני משפחת פוגל באיתמר כי "בכל מצב שבו יפגעו ביהודים צה"ל בכלל וחטיבת שומרון בפרט יעשו כל מה שנדרש כדי לשים יד על הרוצחים לתפוס אותם ולפגוע בהם, אנחנו לא ניתן להם להסתובב חופשי ונבוא איתם חשבון. אנחנו רואים מפעם לפעם, והרצח מלפני חודש הדגיש את זה שהמוטיבציה בקרב ארגוני הטרור לפיגועים לרצח אכזרי כמו שראינו לא ירדה מהפרק לא תמה".

"הייתי מסלק את כל מי שהגיע לכאן", ספד מוטי פוגל לאחיו אודי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ