ראש הממשלה נתניהו חושש מהקצנה נגד ישראל במצרים

"מודאג מאוד מחלק מהקולות הנשמעים במצרים", אמר רה"מ לשגרירים אירופים. לראשונה זה 30 שנה, דיפלומט איראני בכיר ביקר בקהיר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שלושה חודשים אחרי המהפכה במצרים גוברת הדאגה בירושלים מפני הקצנה במדיניות הממשלה המצרית החדשה כלפי ישראל. ראש הממשלה נתניהו ביטא את התחושות בירושלים בשיחה עם שגרירי האיחוד האירופי בשבוע שעבר.

"אני מודאג מאוד מחלק מהקולות שאנו שומעים ממצרים בתקופה האחרונה", אמר נתניהו לשגרירים האירופים, "אני במיוחד מודאג מההתבטאויות של שר החוץ המצרי הנוכחי". לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לשורה של שאלות הנוגעות ליחסים עם מצרים.

דבריו של נתניהו מייצגים קולות נוספים של בכירים במשרד החוץ, שנשמעים באחרונה, לאור התבטאויות של בכירים מצרים והפגנות חריגות של אלפי מצרים מול השגרירות בקהיר והקונסוליה באלכסנדריה בשבוע האחרון.

שגריר ישראל בקהיר, יצחק לבנון, העלה את הדברים לפני בכירים מצרים, ובמקביל הועלו הדברים על ידי בכירים בירושלים לפני השגריר המצרי בתל אביב. כמו כן, פקידים במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה וכמה שרים בכירים בשביעייה דנו בכך בשיחות עם הבית הלבן ומחלקת המדינה בוושינגטון.

שר בכיר בשביעייה אמר ל"הארץ" כי החשש הוא שלקראת הבחירות במצרים בספטמבר, יוקצנו עוד יותר העמדות של המתמודדים השונים כלפי ישראל, כדי לסחוף תמיכה ציבורית. "מה שקורה במצרים מדאיג מאוד", אמר השר הבכיר, "ישראל לא היתה הסיבה להפיכה, אולם ככל שעובר הזמן ישראל הופכת לנושא מרכזי יותר בוויכוחים הפנימיים במצרים".

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי בשבועיים האחרונים התבטאו כמה בכירים מצרים בצורה חריפה נגד ישראל ואף כינו אותה "אויב". כך למשל, שר האוצר המצרי, סמיר רדוואן, התייחס בצורה שלילית ביותר לגבי האפשרות של השקעות ישראליות במצרים. הוא ציין כי מצרים אינה זקוקה להשקעות מצד "האויב" או מצד גורמים שינסו להשתלט על הכלכלה המצרית.

ההתבטאות עוררה כעס רב בישראל, במיוחד לאור העובדה שבחודש האחרון הועברו לישראל פניות מכמה גורמים מצריים לסיוע כלכלי בהשקעות או לעזור בקונגרס האמריקאי כדי לאשר סיוע נוסף לממשלה בקהיר.

התבטאות אחרת שעוררה דאגה בירושלים היתה של סגן ראש הממשלה יחיא אל-גמאל. האחרון, שאחראי על ועדת הפיוס במסגרתה מתקיים הדיאלוג בין מפלגות האופוזיציה השונות, אמר כי ישראל פוגעת בביטחון וביציבות במזרח התיכון ומעוניינת למנוע ממצרים להיות גורם מוביל באזור. גם הודעתו של ראש הממשלה המצרי עיסאם שרף, לגבי ההחלטה לבחון מחדש את הסכם הגז הטבעי עם ישראל, עוררה דאגה בישראל.

שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי נפגש לפני כמה שבועות עם מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק, שביקר בקהיר. הפגישה השאירה רושם חיובי אצל המשלחת הישראלית ואף הרגיעה את החששות לגבי עמדת הממשלה המצרית החדשה. "אנחנו מחוייבים להסכם השלום", אמר אל-ערבי למנכ"ל משרד החוץ הישראלי. אולם, מאז השמיע אל-ערבי קולות אחרים.

אל-ערבי אמר באחרונה כי מצרים מעוניינת להתקרב לאיראן. "אנחנו משאירים את הדלת פתוחה לכולם", אמר אל-ערבי. לפני כמה ימים אף ביקר בקהיר שגריר איראן באו"ם וקיים שיחות מדיניות. מדובר בביקור ראשון של דיפלומט בכיר איראני במצרים זה 30 שנה.

מנגד, בהיבט הביטחוני קיימת בישראל תחושה של שימור היציבות והמשך היחסים הקרובים עם המשטר. ראש המטה הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, ביקר בקהיר בחשאי לפני שבועיים ונפגש עם ראש המודיעין המצרי החדש מוראד אל-מוואפי וכן עם בכירים במועצה הצבאית העליונה, שמנהלת את המדינה בימים אלה.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, השיחות עסקו בעיקר בנושא המשט הקרוב לרצועת עזה, הברחות הנשק לחמאס ולארגוני הטרור הפלסטיני ושיתוף פעולה ביטחוני בנושאים אחרים. גלעד חזר לישראל שבע רצון, במיוחד לגבי חידוש הפעילות המצרית נגד ההברחות לעזה. התקשורת המצרית דיווחה, כי כוחות הביטחון המצרים עצרו בשבועות האחרונים כמה שיירות עם נשק שנכנסו למצרים מהגבול הסודאני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ