ראש השב"כ החדש מזלזל ביריב

ראש השב"כ החדש סבור, כי החמאס הוא ארגון חלש צבאית. המציאות מאתגרת אותו ? והאם תפקיד הטלוויזיה הממלכתית להפיץ תיאוריית קשר

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

לאחר מינוי יורם כהן לראש שירות הביטחון הכללי העתירה התקשורת שבחים על אישיותו, ניסיונו ויכולותיו. חלק מהתיאורים היו לא מדויקים כל כך, או מופרזים. כך לדוגמה הטענה, כי הוא מומחה לאיראן. אמנם כהן שימש במשך תקופה מסוימת כראש יחידה קטנה שעסקה בסיכול ריגול ערבי ואיראני, אך אין זה מכשיר אותו להיות בר סמכא למדינה זו. אבל חשוב יותר לבחון את דעותיו מול האתגר המרכזי שהשב"כ יתמודד אתו בשנים הבאות: החמאס.

כהן מפגין זלזול בחמאס וסבור, כי הוא ארגון חלש מבחינה צבאית, שנכשל כישלון חרוץ במבצע עופרת יצוקה. את הדברים כתב לפני כשנה וחצי במאמר שפירסם עם ג'פרי וייט, איש מודיעין אמריקאי, מטעם מכון וושינגטון לחקר המזרח התיכון. במאמר טוענים השניים כי "החמאס נכשל" והם מונים שורה ארוכה של כישלונות: לא הצליח להרתיע את ישראל שלא לתקוף; לא הצליח לגרום אבידות לצה"ל או לאוכלוסייה האזרחית בישראל, בשעה ש"החמאס עצמו ספג אבידות"; מנהיגיו ומפקדיו הצבאיים נעדרו "אומץ לב אישי", ו"הביצועים הצבאיים של הארגון היו נמוכים, מתחת לציפיותיו שלו".

חידוש הירי בשבועיים האחרונים בין ישראל לחמאס והארגונים האחרים הפועלים בעזה מוכיח, כי אפשר שההערכה של כהן לא עמדה במבחן המציאות. בכל מקרה, את החולשות והכישלונות שהוא מייחס לחמאס אפשר בקלות להחיל גם על ישראל.

הקונספירציה

בשבוע שעבר שידר ערוץ 1 סרט על אל"מ ג'ו אלון, נספח חיל האוויר בארצות הברית, שנרצח ביולי 1973, שלושה חודשים לפני מלחמת יום הכיפורים, בכניסה לביתו בפרבר של וושינגטון. תעלומת הרצח, שבוצע בידי מקצוען, לא נפתרה עד היום.

כל מי שהיו צריכים לחקור את הפרשה התרשלו: המשטרה המקומית, האף-בי-איי, השב"כ והמוסד. השילוב של רשלנות רשויות הביטחון, התנהלות ביורוקרטית אטומה כלפי המשפחה והמסתורין שלא נפתר יצרו כר פורה לשמועות ודשן לתיאוריות קשר. הן טופחו בידי האלמנה דבורה אלון, שהנחילה אותן לבנותיה. אלה פנו אלי לפני כמה שנים וביקשו את עצתי ועזרתי. הסברתי להן שאיני מאמין בתיאוריות קשר, אך פירסמתי ב"הארץ" כמה כתבות על רצח אביהן, שהחזירו את הנושא לסדר היום הציבורי.

בעקבות זאת החלה ליאורה עמיר-ברמץ בתחקיר מעמיק, שהבשיל לסרט, שכמו כתבותי העלה כמה השערות על הרקע לרצח ומניעיו. אלה כוללות רצח על רקע רומנטי, פלילי או פוליטי. בזמנו, ההערכה הגורפת היתה כי הרצח נעשה על רקע רומנטי. להערכתי, אם המניע היה פוליטי, הרצח היה יכול להיעשות על ידי ארגון טרור פלסטיני.

אך בניגוד לכתבותי, העניק הסרט, שבו הופעתי לכמה שניות, זמן מסך גם לתיאוריות קונספירציה, המייחסות את הרצח לסוד שאלון גילה. סוד זה היה יכול להיות, כך מאמינות הבנות וחסידי תיאוריית הקשר, משהו הקשור לברית המועצות, ארה"ב או ישראל. בהקשר זה העלו הבנות את התיאוריה, שלאביהן נודע כי שר החוץ האמריקאי הנרי קיסינג'ר עשה יד אחת עם שר הביטחון משה דיין ונשיא מצרים אנואר סאדאת לאפשר לצבא מצרים לצאת למלחמת יום הכיפורים, להניע לאחר מכן את תהליך השלום ולחזק את השפעת ארה"ב באזור.

בתוכנית רואיינו כמה דוברים שצידדו בתיאוריית הקשר, ובהם ההיסטוריון השנוי במחלוקת ד"ר אורי מילשטיין, חייל הלום קרב מחיל ההנדסה, טייס לשעבר בחיל האוויר, אל"מ יעקב אגסי והסופרת נעמי פרנקל (שהלכה לעולמה מאז הקלטת הראיון). הוכחה נוספת לתיאוריה היתה דברים שאמר לכאורה האלוף שמואל גורודיש בראיון עיתונאי. בבדיקה שנעשתה לאחר הקרנת הסרט התברר, כי אין שום מקור שיאשש כי גורדיש אכן אמר את הדברים שיוחסו לו. לאישוש תיאוריית הקונספירציה שלהם הסתמכו הדוברים בתוכנית על ראיות נסיבתיות ודברים ששמעו כביכול מפי אנשים שהלכו לעולמם ואינם יכולים להגיב. אך לא הדוברים ולא התוכנית לא הציגו בדל ראיה לאישור התיזה.

הבעיה בתיאוריות קונספירציה היא, שהן אינן ניתנות לאישוש. מבחינה זו, הטיעון שדיין חבר לפני המלחמה לקנוניה סודית עם קיסינג'ר ולסאדאת, כמוהו כטענה שיש חייזרים הנוחתים על פני כדור הארץ, או שאלביס פרסלי חי עדיין. אין חולק על כך, כי דיין וגולדה מאיר החליטו, בניגוד לעמדת הרמטכ"ל ומפקדי צה"ל, שלא לצאת למתקפה מקדימה, גם כשידעו כבר בשבת בבוקר, 6 באוקטובר 1973, כי בתוך שעות יפתחו צבאות מצרים וסוריה במלחמה. הדברים כבר מופיעים במחקרים רציניים רבים, הנסמכים על תעודות מקוריות מארכיון צה"ל. מחקרים אלה הוכיחו, כי החלטתם השגויה נבעה מהחשש, שישראל תואשם באחריות לפרוץ המלחמה. בכך הם טעו טעות נוראה. אגב, ספק אם מתקפה מקדימה היתה מונעת את ההישגים של צבאות מצרים וסוריה בימים הראשונים למלחמה. ובכל מקרה, מה הקשר בין שיקול הדעת המוטעה של דיין לבין רצח אלון?

מצער, שערוץ הטלוויזיה הממלכתי, ובמיוחד מחלקת התעודה והתוכנית "מבט שני", מקדמים תיאוריית קונספירציה הזויה בקשר לאחד האירועים הטראומטיים ביותר בתולדות מדינת ישראל. רשות השידור אינה יכולה לנהוג כפי שנוהגים הנקלים בצהובונים שוחרי השערוריות וחסרי האחריות.

בתגובה אמר איתי לנדסברג, מנהל מחלקת תעודה ו"מבט שני" בערוץ 1, כי הוא סבור שכל האפשרויות, כולל זו על קשר לכאורה בין דיין לקיסינג'ר, ראויות לדיון ציבורי. "אני חושב שזו אפשרות ריאלית", אמר לנדסברג וביקש להדגיש, כי "הקונספירציה שהבאנו בשידור שונה לחלוטין מתיאוריית הקונספירציה על רצח יצחק רבין, שבאמת אינה ראויה לדיון רציני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ