עמירה הס
עמירה הס

משפחות החשודים ברצח משפחת פוגל ישבו אתמול בצהריים בפתח בתיהם בעוורתא, כמו בעת אבל. הם הגיבו בהלם ובחוסר אמון, וחזרו על מה שאמרו כל התושבים בכפר בחודש האחרון, וגם אתמול: שהרצח מנוגד למסורתם, לאיסלאם ולטבעם.

שמעה עוואד, אמו של החשוד אמג'ד, הסתגרה אתמול בבית קרוביה, יחד עם שאר נשות המשפחה. בעלה, מוחמד פאוזי ושלושה מבניהם נעצרו בפשיטת צה"ל על הבית ב-10 באפריל. אחיו ואחייניו של בעלה ישבו בפתח אחד הבתים בשכונה שבה גרים כולם, והבהירו לעיתונאים שהיא אינה מוכנה לראותם. "היא בהלם", אמר אחד מהם. כולם התקשו לדבר. עיניהם של כמה מהם היו אדומות.

בשבוע שעבר סיפרה שמעה ל"הארץ" שמיד עם פריצת כוח צה"ל לבית, בסביבות ארבע בבוקר, נלקח בנה אמג'ד ונחקר בתוך חדר הרחצה של המשפחה במשך כשש שעות וחצי. שאר בני המשפחה הוחזקו מחוץ לבית. לדבריה, מדי פעם היא שמעה את בנה צועק. בסביבות 11 לפנות הצהריים הוא, אחיו ואביו נלקחו למעצר. אחר כך נודע שבעלה ושניים מבניה כלואים בבסיס צבאי בחווארה, אך מקום הימצאו של אמג'ד לא היה ידוע לה. עוד שני בני דודים של אמג'ד נעצרו באותו יום.

אחד מדודיו של אמג'ד הכחיש פרסומים שהמשפחה קשורה בחזית העממית. "אנחנו משוכנעים שאין לאמג'ד כל קשר", אמר אחד מהם וביקש להישאר בעילום שם. "אנחנו מתנגדים לכל רצח - לא רק של ילדים, אלא של כל אדם. כולנו הזדעזענו כששמענו על הרצח הזה. אבל איננו מאמינים לשב"כ ולצה"ל. מהתחלה היו כל מיני ידיעות בתקשורת הישראלית שהופרכו, למשל על שני קציני ביטחון פלסטיני שמעורבים. ישראל מחפשת אשמים, יש לה דרכים להפליל". קרוב אחר אמר: "אנחנו מבקשים מהרשות הפלסטינית שתגן עלינו, אי אפשר שיענישו את כל הכפר. אינני מוציא מכלל אפשרות שמפלילים, כדי ללחוץ על הרשות הפלסטינית או כדי לקחת מהכפר את מעט האדמה שלא הופקעה מאתנו".

נוף עוואד, אמו של החשוד חכים, ישבה יחד עם שאר בני משפחתה בחצר הבית של הוריה. בניה חכים, תלמיד שמינית, וג'ורג' נעצרו ב-4 באפריל. ג'ורג' כבר נעצר קודם לכן - יחד עם מאות גברים אחרים בכפר - ושוחרר לאחר חקירה קצרה. ב-10 באפריל, לפנות בוקר, כוח צה"ל עצר גם את ההורים ואת אחותם בת ה-16. האם שוחררה כעבור יום. הבת נלקחה לחקירת שב"כ בתוך ישראל. בשבוע שעבר היא סיפרה ל"הארץ" על החקירה הממושכת והלחצים שהופעלו עליה להודות במעורבות. היא גם נשאלה במהלך החקירה על אביה, שריצה עונש מאסר בכלא הרשות על רצח בת משפחה. היא סיפרה שביוזמתה היא נבדקה בפוליגרף, וכשהתברר לחוקרים שהיא אכן אינה יודעת דבר - היא שוחררה ביום חמישי שעבר.

אתמול בצהריים היא ישבה, שותקת, יחד עם שאר בני המשפחה - גברים ונשים. היה ניכר על האם שהיא על סף התמוטטות. במשך זמן מה בני המשפחה עמדו בהחלטתם - שרק הדוד אדם, אחי אמה, ידבר בשמם. אחר כך הם התחילו להעלות בקול השערות, תהיות. אחת הדודות וכמה דודים אמרו באופן נחרץ: "לו היינו יודעים שמישהו מאתנו מתכנן מעשה רצח כזה, היינו עושים הכל כדי למנוע אותו".

"מי שעשה מעשה כזה הוא משוגע", אמר אדם, מהנדס שעובד בפרויקטים של USAID בקידוח בארות מים. "כפי שאמרנו מהתחלה, אנו מגנים בכל תוקף את הרצח שמנוגד למסורת ולדת שלנו. כמשפחה, אנחנו בהלם, ולא יכולים לתאר לעצמנו שילד כחכים יבצע מעשה שכזה. אנחנו יודעים שאיתמר היא בין ההתנחלויות הכי שמורות ומוגנות. איך זה יכול להיות ששניים פרצו אליה והצליחו להיות בה שעתיים, בלי להיתפס? אנחנו דורשים ועדת חקירה עצמאית, בינלאומית. ובמקרה שהחשדות יתבררו כנכונים, אנחנו מבקשים לבדוק את מצבו הנפשי של חכים".

צה"ל פרץ לביתם כמה פעמים, ובפעם האחרונה - ביום שלישי. בעוורתא וברמאללה נעצרו עוד ארבעה דודים של חכים, בהם רופא בן 28 ודוד אחר שהיה בכלא הרשות בזמן ביצוע הרצח, ועוד שני בני דודים.

"חכים" הוא כינויו של ג'ורג' חבש, מקים החזית העממית שהמשפחה מזוהה אתה. הדוד ג'בריל היה מבוקש ונהרג בהתנגשות עם צה"ל בשכם, בדצמבר 2003. כתובות וכרזות לזכרו, עם סמל החזית העממית, מצויות בכל הכפר.

תחושות תושבים אחרים בכפר גם הן נעו בין הלם, אי אמון בטענות השב"כ וצה"ל ופחד גדול מפני צעדי נקמה של המתנחלים וצה"ל. במשך יותר מחודש צה"ל ביצע פריצות ליליות לבתים רבים בכפר ועצר מאות בני אדם - כמה עשרות מהם עדיין עצורים. תושבים רבים מדווחים על נזק רב שגרמו החיילים בעת הפריצות לבתים, וטוענים שמלכתחילה הפעילו נגדם מדיניות של ענישה קולקטיבית.

על שולחנו של ראש המועצה, קייס עוואד, היה מונח ראיון ב"וואלה" עם הרב אביחי רונצקי, לשעבר הרב הצבאי של צה"ל ואיש איתמר שקורא לנקום בכל הכפר. קייס עוואד אמר ל"הארץ" שהרצח מתועב ובלתי מתקבל על הדעת, אך שיש להקים ועדת חקירה בינלאומית, עצמאית, כי אין לתת אמון בחקירת הצבא והשב"כ.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "במהלך פעילות כוחות צה"ל בעוורתא בוצעו עשרות תיאומים למען סיוע אזרחי, ביניהם כניסת שמונה משאיות מזון ומוצרים חיוניים לכפר ופינוי עשרות חולים. נציגי המנהל האזרחי הצטרפו לכוחות ונשמר קשר רציף עם גורמים בכפר ועם גורמים בינלאומיים כמו הצלב האדום. כל תלונה על פגיעה ברכוש תוגש בצינורות המקובלים".

עד צאת החג: סגר כללי על השטחים

שר הביטחון אהוד ברק חתם אתמול על צו המורה על סגר כללי על שטחי הגדה החל מאמש בחצות ועד לצאת חג הפסח ביום שלישי, 26 באפריל בחצות. דובר צה"ל מסר שהסגר מוטל בשל "הערכת מצב".

במערכת הביטחון מעריכים בעקבות מעצר שני החשודים ברצח חמישה מבני משפחת פוגל באיתמר בחודש שעבר, שעדיין קיימת מוטיבציה בקרב ארגוני הטרור בגדה ובקרב אזרחים פלסטינים בודדים לעשות פיגוע בתקופה הנוכחית.

הסגר ישפיע בעיקר על פועלים וסוחרים בעלי אישורים לעבוד בישראל. עם זאת, במקרים הומניטריים ורפואיים, יאשר המינהל האזרחי מעבר אל תוך שטח ישראל, וכן יותר מעבר של פלסטינים נוצרים בעלי אישורים הנוסעים לרגל חג הפסחא.

אנשיל פפר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ