לקחי עופרת יצוקה: קצינים הומניטריים יטפלו באזרחי אויב במלחמה

מלקחי "עופרת יצוקה"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בסוף העשור הרביעי לחייהם, אחרי שכבר שירתו קרוב לשני עשורים כמפקדים וקצינים בסדיר ובמילואים, קבוצה של 30 קצינים לומדת מקצוע צבאי חדש, מקצוע צבאי-אזרחי. בית הספר לתיאום וקישור של מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) סיים השבוע להכשיר מחזור שני של קצינים לענייני אוכלוסייה - קצינים שכבר קיבלו את הכינוי "קצינים הומניטריים".

מדובר בקצינים ששירתו כמפקדי מחלקות, סגני מפקדי פלוגות ובתפקידי מטה שונים בגדודים ובחטיבות המילואים, וכעת עוברים הסבת מקצוע. בתרגיל המסכם הם לא יוצאים "לשטח" כפי שהם רגילים, אלא נשארים ישובים בכיתה שהוצבו בה מפות ולוחות תדריכים, בניסיון לשחזר חדר מלחמה (חמ"ל) גדודי במבצע צבאי. הם נדרשים להכין את הגדוד להתמודדות עם צרכים הומניטריים של 2,000 אזרחים לבנונים בכפר שיעי בדרום לבנון שנכבש על ידי צה"ל.

לתרגיל שני שלבים. בשלב הראשון הכינו את "הנספח ההומניטרי" - קובץ פקודות לגדוד, שמתלווה לפקודת המבצע הכללית, ובו שורה של הוראות, הערות ונקודות ציון של אתרים אזרחיים חיוניים, שיש להימנע במידת האפשר מירי לכיוונם. לאחר כיבוש הכפר, הם נערכים לשלב השני, בו הגדוד יטהר את הכפר מאנשי החיזבאללה, ובמקביל יתמודד עם טיפול באזרחים ובחיילים פצועים.

הקצינים יושבים עם חונך בקבוצות של ארבעה, ומדי כמה דקות ניגש אליהם מדריך עם עדכונים חמים מהשטח. פעם מדובר בעוד אזרחים שנפגעו, פעם בעיתונאים ובצוות הצלב האדום שהגיע לכפר, ופעם בהתרעה מודיעינית על כוונה לפגוע בלוחמי צה"ל באמצעות אמבולנס אזרחי. "זה מרכיב חדש בלחימה, לאור הגידול בשימוש במרחב אורבני ובניצול אוכלוסייה כמגן על ידי האויבים שלנו", אומר סגן-אלוף גיא סטולץ, ראש תחום מרכיב אזרחי בלחימה במתפ"ש.

סא"ל סטולץ שירת לאורך השנים בשורה של תפקידים קרביים. בשנה האחרונה הוא מפתח את נושא הטיפול באוכלוסייה האזרחית בלחימה, תפקיד שנולד במתפ"ש כחלק מלקחי מבצע "עופרת יצוקה". "נקבע שיש צורך בבעל תפקיד נוסף במפקדת הגדוד והחטיבה שירכז את הידע לגבי טיפול באוכלוסייה וידריך את מפקד הגדוד בנושא", אמר סטולץ. ההחלטה לבחור בקצינים קרביים עם רקע עשיר בפיקוד אינה מקרית - המטרה היא שהקצינים ההומניטריים לא ייתפסו בעיני המג"דים והמח"טים כנודניקים שאין להם הבנה באילוצים מבצעיים ובצרכים הקרביים.

הקצינים בקורס לא באים להחליף את קציני התיאום והקישור הפועלים זה מכבר ברחבי הגדה. קצינים אלה ימשיכו לסייע ליחידות שיישלחו לשטחים לפעילות מבצעית. בוגרי הקורסים החדשים אמורים להיות חלק אורגני, כפי שמכנים זאת בצבא, מגדוד או חטיבה, סדירה או במילואים, במהלך לחימה - בכל מקום אליו יישלחו. "זה מעבר לא פשוט", אומר סרן רפי מרון, עורך דין מאבן יהודה. "זה תפקיד שבאמת מתאים לקצינים במילואים ולא לצעירים חמי מזג".

"אין ספק שבראייה הראשונית, אתה הופך להיות האיש המעצבן שתוקע לגדוד את המשימה", אומר סרן שילה כץ, איש חינוך מנווה דניאל, "אבל זה רק לכאורה. הראייה הנכונה שאתה אמור לקדם היא שיבינו שזה לטובת המשימה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ