ארה"ב זועמת: קצין טס מנתב"ג עם נשק במזוודה

קצין בחיל האוויר נעצר בסוף השבוע בהונגריה, שם נחת בדרכו לארה"ב ונבדק מטענו. הוא שוחרר היום באופן חריג

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מחדל אבטחה חסר תקדים בחומרתו בנמל התעופה בן-גוריון מעורר זעם בקרב רשויות הביטחון והתעופה בארה"ב ובהונגריה. קצין בחיל האוויר הישראלי נעצר בסוף השבוע בתא מעצר בנמל התעופה בבודפשט, לאחר שבמזוודתו נמצאו אקדח, מחסנית וכדורים. הוא שוחרר היום (שני) בתום משא ומתן אינטנסיווי בין שגרירות ישראל בבודפשט לבין הרשויות במדינה. בניגוד לעצות שקיבל מאנשי השגרירות, הקצין החליט להישאר בהונגריה ולנהל מגעים עם ארה"ב בתקווה שיורשה לו להיכנס אליה.

המזוודה הגיעה להונגריה בטיסה של "אל על" שיצאה ביום שישי מנתב"ג לבודפשט, שם היה צריך לעלות הקצין על טיסת המשך של חברת אמריקן איירליינס לארה"ב. המזוודה שבה היו האקדח, המחסנית והכדורים, אמורה היתה לעבור שיקוף בנתב"ג בידי אנשי הביטחון של רשות שדות התעופה (רש"ת), ואולם אנשי הביטחון ומכונות השיקוף בישראל לא גילו את הנשק והתחמושת, ורק תושייתם של אנשי הביטחון של חברת אמריקן איירליינס ושל שדה התעופה בבודפשט מנעו את המשך המסע של הנשק לארה"ב.

קצין חיל האוויר נסע בחברת בני משפחתו שכללה כמה ילדים. עם מעצרו מסרו רשויות הביטחון בהונגריה דיווח על האירוע לשגרירות ישראל בבודפשט, שהעבירה את המידע על כך למחלקת הביטחון של רש"ת ולגורמי הביטחון באגף האבטחה של השב"כ, שהוא המנחה המקצועי של רש"ת.

בחקירתו טען הקצין בתחילה כי אין לו קשר לאקדח וכי הוא אינו יודע כיצד הגיע למזוודתו. עם זאת בהמשך הוא הודה שהאקדח, המחסנית והכדורים שייכים לקרוב משפחתו, וטען כי השאיר אותם בטעות במזוודה שבה הוא השתמש לצורך הנסיעה. יצוין כי אם הנשק היה מתגלה רק עם הגיעו לארה"ב, היה מצבו של הקצין חמור עוד יותר, וככל הנראה הוא היה נעצר, עומד לדין ואף נושא עונש כבד. ההונגרים, לפנים משורת הדין נענו לבקשה לשחררו לאחר שקיבלו את הטענה כי מדובר בטעות תמימה וכי הקצין לא ידע על קיומו של האקדח.

למרות שחרורו של הקצין, רשויות התעופה והביטחון בארה"ב, שקיבלו על כך דיווח מיידי, התייחסו למקרה בחומרה ונראה כי בכוונתם לשלוח משלחת לישראל לבירור נסיבות התקרית ולקבלת הסברים מרש"ת כיצד אירעה התקלה. יודגש כי ישראל חתומה על אמנה בינלאומית הקובעת כי יש לשקף ולחקור את הנוסעים לא רק לגבי כבודת היד שלהם, אלא גם בנוגע לכל מזודה העוזבת את השדה ועולה על טיסה. לא ברור אם המזוודה שבה היה הנשק עברה שיקוף ומכונת השיקוף לא גילתה אותה, או שמא כלל לא עברה את השיקוף הנדרש.

בשבועות האחרונים הפך הקו מנתב"ג דרך בודפשט לארה"ב לאטרקטיבי במיוחד בשל מבצע הוזלות גדול של חברת אמריקן איירליינס. ישראלים רבים מנצלים את ההנחות הללו כדי לטוס בדרך זו לחופשה, עסקים או לביקור קרובים בארה"ב. התקרית החמורה הזו תפגע ללא ספק במוניטין של ישראל, בעיקר בעיני הרשויות בארה"ב, ותוריד עוד יותר את ההערכה הנמוכה ממילא לה זוכה רש"ת בקרב גורמי תעופה בינלאומיים, בהם כאלה אמריקאיים, בכל הקשור לבטיחות הטיסות מנתב"ג ואליו.

על פי הערכות, השב"כ ורש"ת היו פועלים נמרצות נגד חברת תעופה או נמל תעופה, אם תקלה כזו היתה מתרחשת אצלם, ואולי אף מונעים לפרק זמן מסוים טיסות לישראל של אותה חברה או מאותו שדה. ישראל מנסה זה שנים ליצור לעצמה דימוי כאילו ביטחון שדה התעופה וביטחון הטיסה בה הם מהטובים ביותר בעולם. חברות לא מעטות בישראל, וגם מומחי ביטחון שפרשו ממערכת הביטחון, פועלים על בסיס המוניטין הישראלי בתחום ומוכרים את הידע, השיטות ותורת הביטחון התעופתי למדינות ולחברות שונות בעולם. תקרית כזו עלולה לסדוק את המוניטין הזה.

גורמים רשמיים בישראל אומרים כי הקצין יצא בשן ועין וכי הרשויות בהונגריה בהחלט יכלו להחמיר עמו. עם חזרתו ארצה, הוא יעבור תחקור על ידי גורמי ביטחון.

מרש"ת נמסר בתגובה כי "האירוע נמצא בבדיקה ועדיין אין בידינו את כל הפרטים. ככל הידוע לנו, עד עתה, טס האקדח במזוודה של הנוסע ולא בתיק היד, ולכן לא נשקפה כל סכנה לביטחון הטיסה והנוסעים. לכשיהיו בידינו כל הפרטים, האירוע ייבדק ויתוחקר אם יהיה צורך, ובהתאם אף יופקו הלקחים".

מהשב"כ נמסר בתגובה כי "האירוע לא היווה איום לטיסה והנושא נבדק ומתוחקר ברש"ת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ