פיענוח הרצח באיתמר: הישג מודיעיני, לצד כמה נורות אזהרה

פרשנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפענוח של טבח בני משפחת פוגל באיתמר הוא הישג משמעותי של זרועות הביטחון ובראשן השב"כ. יש חשיבות לכך שכחודש לאחר הרצח המזוויע נמצאים שני החשודים במעצר וניתן יהיה למצות עמם את הדין. צריך לקוות שלכידתם תחזיר את ההרתעה הישראלית נגד מבצעי פיגועים בגדה המערבית (בידיעה שסופם של רוצחים להיתפס) ותצמצם גם את הסיכון למעשי נקם מן הצד הישראלי.

השב"כ קיים אתמול תדרוך לתקשורת וזמן קצר לאחר מכן הוסר צו איסור הפרסום. זה קרה מאוחר מדי. מאז שנעצר החשוד הראשון ברצח ב-5 באפריל ובמיוחד מאז ששיחזרו שני החשודים את המעשה ב-14 בחודש, סוקרו רבות מההתפתחויות המרכזיות בפרשה באתרי אינטרנט, בתקשורת הזרה ובעיתונות הפלסטינית. השב"כ ובתי המשפט ממשיכים לשחק ב"נדמה לי", ואילו אזרחי ישראל הם האחרונים שמתבשרים על התקדמות החקירה.

פענוח הרצח חושף שוב קושי מובנה של המודיעין מול מבצעים בודדים שאינם פועלים כחלק מהיררכיה של חוליית טרור מוכרת. במקרה הזה, מדובר בשני צעירים ללא עבר ביטחוני או רקע של חברות בארגון טרור. חרף הכיסוי המודיעיני הרחב בגדה, שמתוגבר כיום בתיאום עם מנגנוני הרשות הפלסטינית, קיימת כאן נקודת תורפה. גם בסדרת פיגועים שנחשפה במזרח ירושלים לפני יותר משנה, התברר שקבוצת צעירים נטולת שיוך ארגוני יכולה לפעול מתחת למכ"ם הישראלי במשך תקופה ארוכה.

מהחקירה מתברר ששני החשודים ניסו להשיג מאדם נוסף נשק חם שלושה ימים לפני שיצאו לפיגוע. הניסיון נכשל, אך המפגש עם הפלסטיני השלישי, גם הוא תושב עוורתא, לא זוהה בזמן בידי ישראל. אחרי הרצח, לא פחות מחמישה פלסטינים נוספים (ארבעה מהם קרובי משפחה של השניים) היו שותפים למלאכת הטיוח וההסתרה: שריפת הבגדים, העברת הנשק למקום מסתור ברמאללה ועוד. החשודים לא נתפסו הודות ל"ידיעת זהב" מודיעינית, אלא כתוצאה ממצוד ממושך שכלל עשרות מעצרים. השניים נלכדו לבסוף על סמך ראיות נסיבתיות, שבדיעבד חוזקו בהודאותיהם בחקירה. ה"ניו יורק טיימס" דיווח שבעת המצוד נלקחו דגימות דנ"א ממאות תושבים בכפר.

אנשי השב"כ, בשיחה עם עיתונאים אתמול, הדגישו את הצד המתוכנן במעשה. אמנם לא חוליה מסודרת, אבל בהחלט כוונה לרצח יהודים. זהו ניתוח המסתמך בעיקר על הודאתו של המבוגר בין השניים, אמג'ד עוואד, שאמר בחקירתו כי בא לבצע "פעולת הקרבה" (איסתישהאד) שמטרתה הרג ישראלים וקיווה למות מות קדושים. הקטין, חכים עוואד, השמיע כנראה גרסה אחרת. מהודאתו עולה לכאורה שראה את המעשה כניסיון גניבת נשק שהשתבש: משחששו השניים כי נחשפו, נהפכה הפריצה לבית משפחת פוגל למסע רצח.

ההבדל בין שתי הגרסאות אינו בהכרח משמעותי. לחדירה להתנחלות קדם רק תכנון כללי, לא איסוף מידע מדוקדק. ייתכן שהשניים התקדמו משלב לשלב, מופתעים מהצלחתם לחמוק מהאבטחה ביישוב - ומנצלים אותה. רבות מפעולות הטרור הבלתי מאורגנות נמצאות על התפר שבין הפלילי ללאומני. בכל מקרה, היה כאן לבסוף רצח מכוון. מה שמחריד הוא שגם בחקירתם, השניים לא משמיעים שמץ חרטה. הם פועלים מתוך ההצדקה הגורפת לרצח יהודים, ובהם תינוקת שנשחטה בסכין, בדם קר.

אווירה מסיתה, גם תחת שלטון הרשות, כלפי ישראלים בכלל ומתנחלים בפרט שיחקה כאן תפקיד. מעניין גם שמערך תמיכה רחב יחסית - ובו קרובי משפחה, ותיקי החזית העממית - מסייע לאחר מעשה, בלא היסוס, לחפות על רוצחי ילדים. איש בסביבתם הקרובה של השניים אינו מתנער מן המעשה.

מהפרשה עולה נקודה משמעותית נוספת: הקלות הבלתי נסבלת של החדירה להתנחלות. השניים טיפסו מעל הגדר, תוך התחמקות מאמצעי התצפית, ושומרי הסיור לא הבחינו בהם, למרות התרעת הגדר שפעלה. תקופת השקט הארוכה הולידה שאננות מסוימת במערך האבטחה האזרחי (אמנם בפיקוח צבאי) שהגן על איתמר. גם העובדה שבבית שכן הושאר רובה אם-16, שהשניים גנבו בטרם חדרו לבית פוגל, מעידה על כך. פיקוד המרכז יידרש לערוך שינויים מעמיקים בשיטה ובגישה לאבטחה, כדי למנוע חדירות נוספות.

אנו שומעים הרבה בשנים האחרונות על השיפור הביטחוני הגדול בגדה. ועדיין, הרצח מעיד על קיומה של מוטיבציה גבוהה למעשי טרור, גם אצל פלסטינים ששגרת חייהם השתפרה ללא הכר בשנים האחרונות עם צמצום מספר המחסומים ומבצעי המעצרים. זו סכנה משמעותית, המתחדדת לקראת החמרה אפשרית במתיחות בין הצדדים על רקע הכרזת העצמאות הפלסטינית שאולי תבוא בספטמבר.

אחרי הרצח, ניסו דוברים פלסטינים לטעון שמוסלמי אינו מסוגל לבצע מעשה כזה. היה אפילו ניסיון, שהתקבל בהתלהבות לא קטנה בתקשורת הזרה ובקהילה הדיפלומטית, לגלגל את הרצח על עובדים תאילנדים בהתנחלות. שחיטת הילדים והוריהם מצביעה על שנאה מטורפת, על תפישת היהודים כחיות שכל האמצעים נגדן כשרים - והשד הזה, מתברר, גדל כולו בחצר האחורית של הרשות הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ