המטה לשחרור גלעד שליט מחריף את המאבק: לא נסתפק בהפגנות הזדהות

גורם בכיר בחמאס מסר לעיתון "אל-אהרם" כי מונה מתווך אירופי חדש לעסקת שליט. פרס ביקר במאהל המחאה בערב החג

אבי יששכרוף
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
ג'קי חורי

במטה המאבק למען שחרור גלעד שליט נערכים להחרפת המאבק הציבורי מיד אחרי פסח, עקב הקיפאון במגעים לשחרורו. הדבר התבטא בין היתר בצעד שנקטו בני המשפחה בערב החג, כשהחליטו לעזוב את אוהל המחאה ולעבור לשבת על המדרכה בכניסה למעון ראש הממשלה. ההורים נועם ואביבה והאח הבכור יואל ישבו שעות ארוכות על המדרכה, לדבריהם כדי "להזכיר לראש הממשלה שאחרי חמש שנים בשבי חמאס מגיע גם לגלעד לחגוג את הפסח עם משפחתו, כפי שמגיע לראש הממשלה ולשאר אזרחי ישראל".

צעדי המחאה הצפויים טרם גובשו סופית, אולם ל"הארץ" הגיע עותק ממכתב פנימי שהפנה בימים האחרונים יו"ר מטה המאבק שמשון ליבמן לפעילים המרכזיים במטה ובו ההודעה על הצורך בשינוי דפוס הפעולה, כולל מאבק פוליטי. "אנחנו כנראה עומדים לפני צורך בשינוי מהותי במאבק", נאמר במכתב, "המאבק אינו יכול להיות רק בהפגנות הזדהות... את הסימפטיה קיבלנו. עתה נבחן את הדברים בעין המבקשת תשובה לשאלה: ?מה יכול להניע את ראש הממשלה להחליט אחרת'. נצטרך לפעול במסלול שנוגע יותר ברובד הפוליטי, המדבר בשפה הפוליטית, הנוגע בנושאים שעל סדר היום הפוליטי. בארצנו, לא מספיק לעשות מה שעשינו עד כה".

במטה המאבק ובמשפחה מצפים להתגייסות רחבה מצד הציבור, כאשר תתקבל ההחלטה להחריף את המאבק. בימי החג באו מאות בני אדם לאוהל המחאה, בהם אנשי ציבור רבים, והביעו תמיכה במשפחה.

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הביע שלשום בערב תקווה כי המאמצים לשחרורו של שליט יישאו פרי בקרוב. בארוחת ליל סדר שערך גנץ עם לוחמי גדוד 13 של חטיבת גולני בבסיס צה"ל, הוסיף הרמטכ"ל כי הוא "יכול להעיד על המאמצים לסיום הפרשה המורכבת הזאת".

מוקדם יותר ביום שני, ביקר במאהל המחאה נשיא המדינה שמעון פרס. בתום הפגישה עם הוריו של גלעד, הביע הנשיא אופטימיות ואמר כי הוא "משוכנע בכל נפשי שנראה את גלעד חי ובריא בבית". פרס הוסיף ש"באתי להיות איתכם ולהעביר מסר חד וברור לפיו חובתה של המדינה להחזיר את גלעד חי בריא ושלם לביתו. זהו ערך עליון והמאמצים לשחרורו צריכים להימשך כל יום וביתר שאת".

ביום ראשון בערב נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נועם ואביבה שליט במעונו בירושלים. נתניהו הודיע בפגישה להוריו של החייל החטוף כי דוד מידן יחליף את חגי הדס וישמש השליח המיוחד למשא ומתן עם החמאס. בצאתו מהפגישה, הביע נועם שליט אכזבה ואמר כי העדכון היחיד שהמשפחה קיבלה הוא שיש מחליף לחגי הדס.

במקביל, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, ד"ר מוסא אבו מרזוק, דיבר על מאמצי תיווך חדשים במגעים לעסקת חילופי השבויים. בראיון לערוץ "אל-קודס" אמר אבו מרזוק כי "יש מתווכים חדשים", אך סירב למסור פרטים נוספים. העיתון "אל-אהרם" פירסם אמש כי לדברי גורם בחמאס, מונה מתווך אירופי חדש במקומו של הגרמני גרהרד קונרד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ