חתני פרס ישראל ואנשי רוח יברכו על הצהרת העצמאות הפלסטינית בגבולות 67'

"בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו. בפלסטין קם העם הפלסטיני, בה עוצבה דמותו" נכתב בהכרזה שתיחתם מחר בת"א

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עשרות אישי ציבור ואנשי רוח יקיימו מחר ב-14:00 בצהריים אירוע ליד מקום הכרזת העצמאות של מדינת ישראל בשדרות רוטשילד בתל אביב, בכותרת: "הכרזת העצמאות מהכיבוש". השותפים ליוזמה, בהם 18 חתני וכלות פרס ישראל, יברכו על הכרזת העצמאות הצפויה של מדינה פלסטינית, על בסיס גבולות 67'.

בתומכים ביוזמה: חתני פרס ישראל מיכה אולמן, רם לוי, שולמית אלוני, הפרופ' יהודה באואר, פרופ' דוד הראל, דוד טרטקובר, הפרופ' ירמיהו יובל, הפרופ' מנחם יערי, אלכס ליבק, חנה מרון, אוהד נהרין, פרופ' גבי סלומון, יונה פישר, הפרופ' איתמר פרוקצ'יה, דן צור, הפרופ' יהושע קולודני, דני קרוון והפרופ' זאב שטרנהל. באירוע ינאמו: הפרופ' ירון אזרחי, המחזאי יהושע סובול, היוצר יאיר גרבוז והסופר ספי רכלבסקי.

המשתתפים באירוע יחתמו על הכרזה המברכת על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' ויזמינו גם את הציבור לחתום על המסמך. "בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו. בפלסטין קם העם הפלסטיני, בה עוצבה דמותו", נכתב בפתח ההכרזה. בהמשך נאמר: "אנו החתומים מטה, קוראים לכל אדם שוחר שלום וחופש ולכל האומות - לברך על הכרזת העצמאות הפלסטינית, לתת יד ולפעול כדי לעודד את אזרחי שתי המדינות לקיים ביניהם שלום על בסיס גבולות 67', והסדרים המוסכמים ביניהן. סופו המלא של הכיבוש הוא תנאי יסודי לשחרור שני העמים, לקיומה של הכרזת העצמאות הישראלית ולעצמאותה של מדינת ישראל".

יוזמי האירוע אומרים כי להשקפתם אין מדובר במעשה טריוויאלי, אלא בתחילתו של צעד השואף להציג אלטרנטיבה אמיתית למדיניות הממשלה. "המעשה שלנו איננו תמים", אומר ספי רכלבסקי, "הוא בא במובהק נגד מחזה העיוועים שכופה עלינו השלטון הנוכחי. במקום שישראל תהיה הראשונה להושיט יד ולברך על העצמאות הפלסטינית היא מנסה להילחם בה, לנהל קרב מאסף, שלא רק שהוא אסון מוסרי, אלא הוא גם שעלול להביא אסון מעשי שבו ישראל תבודד את עצמה ותהפוך למין דרום אפריקה. כל זה בשביל ההזיה שאפשר לשמור על קולוניאליזם שביסודו הוא גזעני, אנטי-דמוקרטי וסותר את הכרזת העצמאות".

לדברי רכלבסקי, "השלטון הנוכחי קורע לגזרים את הכרזת העצמאות, רומס אותה בכנסת ולכן רומס את מדינת ישראל. אותה ממשלה שהורסת את העצמאות הישראלית מנסה להילחם גם בעצמאות הפלסטינית ובכך לגרור את האזור הזה לאסון. מול הדבר הזה כל אדם אמור להתקומם ולפעול בדרך שהייתה אמורה להיות ברורה מאליה. אנחנו רואים בהכרזת העצמאות הפלסטינית את ניצחונה המלא של הכרזת העצמאות הישראלית".

"אני מדבר מנקודת מבט ציונית", מבהיר הפרופ' יהודה באואר. "הציונות רואה את מטרתה בשמירת הבית הלאומי היהודי עם רוב יהודי מוצק, כפי שאנשי שמאל, מרכז וימין בציונות הקלאסית חלמו על זה. המשך הכיבוש מבטיח בעצם את ביטול הציונות, זאת אומרת את ביטול האפשרות של עם יהודי שחי בארצו עם רוב בטוח ועם הכרה בינלאומית. הממשלה הזאת בעיני היא אנטי-ציונית מובהקת". באואר מוסיף כי הוא רואה בהקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות 67', "הגשמה של לאומיות יהודית אמיתית שחיה בשלום עם סביבתה ועם הקהילה הבינלאומית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ