דובר הרשות: אין לנו אמון בחקירה הישראלית של הרצח באיתמר

חודש של מבוכה בגדה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תגובתו של אחד מדוברי הממשלה הפלסטינית, עסאן אל-חטיב, למעצר החשודים ברצח באיתמר מעידה בצורה הטובה ביותר על גודל המבוכה ברשות הפלסטינית לנוכח ממצאי השב"כ והמשטרה. חטיב הסביר כי לרשות אין אמון בחקירה הישראלית וכי יש צורך בבדיקה עצמאית. חטיב, הממונה על ההסברה מטעם ממשלת הרשות, לא נהג כרבים מבכירי הרשות שמילאו את פיהם מים. הוא גם נמנע מלהוקיע את שני הרוצחים. במקום זאת הוא ניסה לרמוז כי הכל מפוברק. מדובר אמנם בצעד הקל ביותר לעשותו מבחינה הסברתית, אך גם ככזה שעלול להפוך לטעות קשה, אם בבוא היום יפרסם השב"כ את הודאות החשודים ברבים.

הגרסה של חטיב אינה שונה בהרבה מזו של בני משפחת עוואד, שניסו תחילה לטעון שהרוצח לא הגיע מעוורתא, ולאחר מכן שינו את גרסתם ל"לא היה פיגוע באיתמר", כאילו רצח חמשת בני המשפחה לא היה ולא נברא. גם טענת של אמו של חכים עוואד כי בנה ישן בביתה בליל הרצח אינה משכנעת לנוכח בדיקת הדנ"א. אלא שטבעי שאמו של רוצח תסרב להפליל את בנה. ייתכן אפילו שניתן להבין את הצורך של הציבור הפלסטיני בתיאוריית הקונספירציה שהופיעה באחת מסוכנויות הידיעות הידועות בגדה, שטענה כי פועל תאילנדי הוא שרצח את בני המשפחה. לעומת זאת, מהרשות הפלסטינית ניתן היה לצפות לגינוי, לאמירה עם משמעות נגד המעשים. בכירי הרשות מיהרו מיד לאחר הרצח לטעון כי מדובר בעלילה ישראלית שאין לה אחיזה במציאות. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, היה אחד ממובילי הקו הזה. אך עתה כשמובאות מסקנות החקירה, שוב מפיץ אחד מדוברי הרשות את תיאוריית הקונספירציה או לפחות רומז לה.

יצוין כי לא ניתן להטיל את האחריות על הרצח על הרשות הפלסטינית. תגובתו הרשמית של ראש הממשלה סלאם פיאד היתה מן הרגע הראשון, שמדובר בפשע מגונה. כוחות הביטחון של הרשות פועלים רבות נגד פעילי טרור בגדה, אולם בכל יום שחולף מתבררים גם ממדי ההסתה נגד ישראל והיהודים, דווקא בכלי התקשורת הרשמיים של הרשות, ודווקא על ידי בכירים פלסטינים שנחשבים מתונים. זו הסתה שונה מזו שהיתה בתחילת האינתיפאדה השנייה, שהיתה בוטה, קיצונית וקראה מפורשות לאלימות. אך כאשר ראשי הרשות מרעיפים דברי שבח והלל למחבלת שרצחה ילדים (דלאל אל-מוגרבי, מאוטובוס הדמים ב-1978) או על מחבלות מתאבדות אחרות, אמירות כאלה בהחלט עלולות להתפרש כהסתה קשה נגד הישראלים.

מנגנוני הביטחון ברשות פעלו וממשיכים לפעול נגד ארגוני הטרור בגדה, אך אין ביכולתם למנוע את כל הפיגועים. הרצח באיתמר, כמו גם הרצח של ג'וליאנו מר בג'נין, חושף את מגבלות יכולתם של המנגנונים. במקום להתמודד עם קשיים אלה, נראה כי ברשות קמים להם אי אלו גורמים שמנסים למנוע סימני שאלה וספקות שיעלו בקהילה הבינלאומית בדבר מוכנות הרשות להקמת מדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ