גובר החשש לחטיפת ישראלים בחו"ל

בתקופה האחרונה התרבו ההתרעות על ניסיונות של ארגוני טרור ערביים לפגוע בישראלים במדינות אגן הים התיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במערכת הביטחון גוברת בשבועות האחרונים הדאגה מפני אפשרות שארגוני טרור ערביים, כמו חיזבאללה וחמאס, ינסו לחטוף אזרחים ישראלים בחו"ל. על רקע זה חודדה הערנות המודיעינית והמבצעית והופצה אזהרת מסע לישראלים באגן הים התיכון.

חטיפת גלעד שליט בידי החמאס והעסקה בין חיזבאללה לישראל, שבה הוחזרו גופות החיילים החטופים אלדד רגב ואודי גולדווסר תמורת מאות אסירים פלסטינים ולבנונים, הגבירו את המוטיבציה של ארגוני הטרור לשים את ידם על "נכסים" אחרים, שיאפשרו ללחוץ על ישראל לוויתורים ולהשיג שחרור של אסירים רבים נוספים.

במקרה של חיזבאללה, נותר גם חשבון פתוח בעקבות ההתנקשות (שהארגון מייחס לישראל) בחייו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה, שנהרג בפיצוץ הג'יפ שלו בדמשק בפברואר 2008.

בתקופה האחרונה התרבו ההתרעות על ניסיונות של ארגוני טרור לחטוף ישראלים בחו"ל. על רקע זה הוציא המטה ללוחמה בטרור, המסתמך על נתוני קהילת המודיעין, אזהרת מסע ב-10 באפריל השנה, לקראת חופשת הפסח. האזהרה יועדה לישראלים השוהים במדינות הים התיכון. הישראלים התבקשו להימנע מביקור באתרים שבהם יש ריכוז גבוה של ישראלים אחרים, לגלות רמה גבוהה של ערנות באתרי תיירות ובמקומות בילוי, לשבור שגרה ולשנות מסלולי נסיעה.

לאחר ההתנקשות במורנייה נעשו כעשרה ניסיונות של חיזבאללה לפיגועי נקמה ביעדים ישראליים בעולם. לצד כמה ניסיונות חטיפה של אזרחים ישראלים, שלא הצליחו, סוכל גם ניסיון לפוצץ מכוניות תופת ליד שגרירות ישראל בבאקו, בירת אזרבייג'אן. גורמי מודיעין בישראל העריכו כי חיזבאללה ואיראן מבקשים עדיין להגיב על הריגת מורנייה, אולם ינסו לעשות זאת באופן שלא יצית פעולת עונשין ישראלית בלבנון, שסופה מלחמה חדשה בחזית הצפונית.

בלבנון נמשך המתח סביב ההתפתחויות בסוריה השכנה והסכנה למשטרו של הנשיא, בשאר אל-אסד. יו"ר הפרלמנט הלבנוני, איש אמל נביה ברי, הזהיר מהשלכות קשות על לבנון אם יופל שלטונו של אסד. ראש הממשלה המיועד של לבנון נג'יב מוקאתי (הנחשב לבעל ברית של חיזבאללה ושל סוריה) והנשיא, מישל סולימאן, הסכימו ביניהם כי בנסיבות הנוכחיות, לא ניתן יהיה להרכיב בקרוב ממשלה בביירות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ