בנימין נתניהו הסכים לתמוך באהוד אולמרט אם יקדם תקיפה צבאית באיראן

אחד מיועציו של ראש הממשלה אמר ב-2007 לאנשי השגרירות האמריקאית בת"א שנתניהו יהיה מוכן להתמנות לשר חוץ בממשלת האחדות של קדימה, אם אולמרט יחליט על מהלך צבאי באיראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע נכונות להצטרף לממשלת אולמרט ב-2007 אם ישראל תיזום מהלך התקפי נגד איראן. כך עולה ממסמך נוסף מתיק ויקיליקס הישראלי, ש"הארץ" חושף לראשונה.

ב-20 ביולי 2007 שלח ראש הסגל הפוליטי בשגרירות ארה"ב בתל אביב, מרק סיוורס, מברק למשרד החוץ בוושינגטון, לרגל פרסום טיוטת דו"ח מבקר המדינה על מלחמת לבנון השנייה. טיוטת הדו"ח פורסמה במלאת שנה למלחמה. ראש הממשלה באותה תקופה היה אהוד אולמרט, שעמד בראש מפלגת קדימה. שותפתו הקואליציונית הבכירה היתה מפלגת העבודה. יומיים לפני שיגור המברק התפטר יו"ר העבודה דאז עמיר פרץ מתפקידו כשר הביטחון וסגנו של אולמרט.

חלק מהמברק הוקדש לאפשרות של הקמת ממשלת אחדות לאומית, שבה יצטרף הליכוד בראשות נתניהו לממשלת קדימה.

אחד מיועציו של נתניהו, אשר שמו לא נחשף במברק, התייחס לסוגיה בשיחה עם הגורמים האמריקאיים.

"היועץ העיר שהאפשרות של ממשלת אחדות לאומית, כפי שדווחה בתקשורת, עומדת על הפרק", דיווח הדיפולמט האמריקאי והוסיף כי נתניהו יצטרף לממשלה כזאת רק אם אולמרט "ידרבן את ישראל לפעולה נגד איראן". עוד נכתב במברק כי "בתרחיש כזה, נתניהו קרוב לוודאי יסכים להצעה לכהן כשר החוץ".

זו הפעם השנייה שבה נתניהו הביע נכונות לתמוך בראש ממשלה מכהן שייזום תקיפה באיראן. בקיץ 2005 התפטר נתניהו מממשלת שרון בגלל תוכנית ההתנתקות. בדצמבר פרש שרון למפלגת קדימה.

כפי שפרסם לפני שנתיים ב"הארץ" אלוף בן, נתניהו אמר אז לשרון כי "יתמוך בו אם יפעל נגד איראן עד לבחירות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ