שיחת היום | "משה שחל, 4 מתמודדים ליו"ר מפלגה של 8 חברים?"

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

עו"ד משה שחל, לשעבר מבכירי מפלגת העבודה, כיהן כשר בכמה ממשלות, בעבר נחשב מקורב לשמעון פרס, ייעץ לאהוד ברק והתאכזב ממנו והקפיד להיות חלק מהפעילות המפלגתית גם בשנים הקשות, בהן גם הוא איבד תקווה. בימים אלה, לנוכח שפע המתמודדים על ראשות העבודה - הח"כים שלי יחימוביץ, יצחק הרצוג ועמיר פרץ וכנראה גם היו"ר לשעבר עמרם מצנע - הוא מאמין שהמותג עבודה לא אמר את המלה האחרונה.

משה שחל, יש לך הסבר הגיוני לכך ששלושה מתמודדים ועוד אחד בפוטנציה, כולם פוליטיקאים מוערכים שיש מאחוריהם עשייה, נלחמים לעמוד בראש מפלגה מרוסקת שהסקרים מנבאים לה שבעה מנדטים?

"הם מזהים הזדמנות, מבינים שהמותג עבודה עדיין שווה משהו, שהוא חסר בפוליטיקה הישראלית. קרה דבר שהיה בהתחלה סמוי, לא מורגש, של כמיהה לחזור חזרה לחשיבה רציונלית, שמפלגת העבודה על מנהיגיה ובראשם בן גוריון ייצגה. תפישה שאמרה שהפשרה הכרחית, בניגוד לתפישה הרוויזיוניסטית שלא הסכימה להתפשר. היה לנו מזל בשנים הראשונות שהרוב המכריע תמך בתפישה זו של בן גוריון, והסכים ללכת על תוכנית החלוקה. התפישה הזאת נתנה תקווה גם בימי ממשלת רבין והסכמי אוסלו שלא היו מושלמים.

"התפישה הזו נעלמה, לא מעט בגלל אהוד ברק שהצהיר אחרי קמפ דיוויד ש'אין עם מי לדבר'. ברק פגע פגיעה אנושה באותה תפישה שליוותה אותנו מאז שהייתי נער חייל, שיש סיכוי לשלום, ופגע בחשיבותו של השמאל. אחר כך כשנבחר שוב הפגיעה העמיקה. גם אני אשם בזה כי תמכתי בו כמוצא למצב נואש, והתברר כי הוא אינו מתייחס לשום עקרון ונכנס לממשלה עם ליברמן, ממשלה שאינה יכולה לקבל שום פשרה. כשברק עזב האבן שהעיקה על המפלגה ירדה. ברק הרי דיכא את המפלגה הזאת ונוצרה הזדמנות לחזור לתפישה הישנה שחסרה לציבור גדול. ללא ספק אחרי עזיבת ברק המותג העבודה עדיין מבוקש".

אז ברק גם פגע אנושות במפלגה ועזיבתו הביאה לשיקומה?

"בהחלט. העזיבה הביאה לרנסנס. אפשר היה להרגיש את זה. זו הסיבה שהביאה את עמיר פרץ להישאר. כמה ימים לפני פרישת ברק הוא דיבר אתי ואמר לי שאין מנוס מלעזוב את המפלגה. המצב היה נואש. המפלגה היתה מתה. לא קיימת. מה שהביא את האנשים לשנות עמדה זה זרם של מתפקדים שהחל מרגע עזיבת ברק. אני לא משלה את עצמי שהעבודה תחזור מיד להיות מפלגת שלטון, אבל אם תהיה תבונה של המתמודדים שיעשו את מה שנדרש לחזון שמשמעותו תפישת עולם ואידיאולוגיה שלא מתפשרת בגלל כיסא, יש סיכוי להתאוששות".

האם היה שלב שחשבת - זהו, הסיפור נגמר?

"היה שלב כזה. כשברק נכנס לממשלת נתניהו עם ליברמן. בחלום הכי גרוע שלי לא תיארתי לעצמי שתהיה אפשרות כזאת. בלילה שקדם להחלטה ברק אמר לי אין ברירה, הולכים לאופוזיציה, ואני אומר לו זו לא גזירה, הייתי כבר באופוזיציה, ולמחרת מכר הכל ונכנס פנימה. אז חשבתי: היא מתה. כי מפלגה שמוותרת על הכבוד שלה לא ראויה להתקיים".

אז כנגד כל הסיכויים, הולך להיות מעניין אצלכם?

"בהחלט. אחרי הרבה שנים של מדבר ריקני ושטחי, בפעם הראשונה הולך להיות מאבק אישי שמתבטא גם בתפישת עולם אידיאולוגית. אי אפשר לשחרר את מפלגת העבודה מאחריות על מה שקורה כאן, בזירה הבינלאומית, בחקיקה בכנסת, בישיבה בכל הממשלות. עכשיו ניתנה לה חנינה על ידי אהוד ברק, וזו הזדמנות היסטורית להחזיר חזרה את הכבוד, אם היא תפעל נכון".

אתה מזהה סיכוי להביא צעירים?

"הכניסה של עמרם מצנע ושלושת המתמודדים האחרים שמביאים איתם תפישת עולם בהחלט משנה את התמונה. כל המתמודדים ראויים, אף שאף אחד מאתנו אינו מושלם. חשוב שהם יביאו תפישה אידיאולוגית ולא מלל ופומפוזיות. אם המפלגה תשכיל באומץ לב להגיד אמת לציבור ותשאף ליתר שוויון, תדבר באומץ ובגלוי על השחיתות השלטונית ותעסוק בערביי ישראל, יש לה סיכוי להיבנות מחדש. יש יתרון בכך שכל הרביעייה מודעת לחולשה של היעדר אידיאולוגיה מגובשת למפלגה, ולכך שהציבור מחכה לשמוע עמדה הגיונית וקצה נפשו בפראזות. שתהיה מפלגה שתעמוד מול הימין".

אבל קדימה תפסה את המקום.

"אני לא פוסל שכדי להוות אלטרנטיבה אולי צריך ללכת על חזית של מפלגות עם קדימה. בחזית כזו קדימה תהיה בעלת המניות העיקרית, כי אין ויכוח שמפלגת העבודה חדלה להיות הגורם השני בפוליטיקה. בספטמבר הולך להיות מצב בינלאומי שאין לנו שליטה עליו. הפגז הזה נמצא באוויר - ההכרה הבינלאומית של 130 מדינות במדינה פלסטינית - ומפלגת העבודה צריכה לומר מנגד את הדברים באומץ ולהביא לכך שהציבור יתמוך בה. אם המפלגה גם תציג חזית מאוחדת אחרי בחירת היו"ר לדעתי ההתייחסות בסקרים לא תאחר לבוא. העבודה סבלה יותר מכל מפלגה אחרת מהריבים הפנימיים. דור שלם, הדור שלי, חוסל בגלל ההתמודדות של 20 שנה בין רבין לפרס, שני אנשים שתפסו את הבמה ולא נתנו לאף אחד להיכנס. המפלגה זקוקה לקבוצת אנשים צעירים בהנהגה ואת זה יש".

מה תהיה הצלחה מבחינת מנדטים?

"אם נצליח לחזור ל-13 מנדטים של הבחירות האחרונות. זה יהיה הישג, חלק מתהליך השיקום".

מפלגת העבודה יכולה לחזור להיות אלטרנטיבה?

"מערכת בחירות אחת לדעתי לא תספיק. המציאות שתיכפה עלינו תביא לכך שירצו לשמוע קול הגיוני ולא מתלהם וכאן תבוא ההזדמנות של העבודה".

תעזור בשיקום?

"חד-משמעי כן. למצפון שלי. הפעם זו מלחמה על הבית".

תתמוך במישהו מהמועמדים?

"לא החלטתי. לקראת הסיום כן. אין לי סיבה לגמגם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ