חשאי | פיצוי הולם?

דוד מידן נשא עיניו לתפקיד סגן ראש המוסד. במקום זאת מונה לממונה על המו"מ לשחרור שליט * איראן מגבירה את מאמציה להשגת נשק גרעיני, אך מצטיידת גם בנשק כימי - עוד ממסמכי ויקיליקס

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ההודעה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מינוי דוד מידן לממונה על המשא ומתן לשחרור החייל גלעד שליט היא התחלה של תהליך חדש של חילופי דורות במוסד. מידן, שיחליף את חגי הדס, היה ראש "תבל" - האגף האחראי לקשרים עם ארגונים עמיתים בעולם ועם מדינות, בעיקר מוסלמיות, החוששות לקיים יחסים דיפלומטיים עם ישראל אך מעוניינות בקשר חשאי עמה. כך, לדוגמה, חשפו מסמכי ויקיליקס, כי בחריין, האמירות לחופי המפרץ, מקיימת סוג כזה של קשר באמצעות המוסד.

לפני מינויו ב-2007 לראשות "תבל" היה מידן קצין איסוף (קצ"א) במסגרת אגף צומת, האחראי לאיתור, גיוס והפעלת סוכנים. מידן שירת בכמה שלוחות של המוסד בחוץ לארץ, בכמה מהן הסתכסך עם חבריו לעבודה, ורק בזכות התערבות של נ' חברו, שהיה ראש אגף צומת, שרד בלא פגע בתקריות האלה. לעומת זאת, תומכיו סבורים שהיה קצ"א מעולה וראש תבל מצוין.

החלטה למנותו לתפקיד הממונה על המו"מ ובמקביל להשאירו במסגרת המוסד היא חריגה וחסרת תקדים. ניתן לפרשה כ"פיצוי" על כך שלא ימונה לתפקיד שאליו נכסף: סגן ראש המוסד, או כרצון להשאירו בארגון כדי שיוכל להתמנות לתפקיד זה בעתיד. הממונים האחרונים לעיסוק בשבויים ובנעדרים, עופר דקל וחגי הדס, היו "לשעבר" מהשב"כ או המוסד.

סגנות ראש המוסד היא שלב חשוב לכל ראש אגף המקווה להגיע יום אחד לראשות הארגון. יעיד על כך ראש המוסד הנוכחי, תמיר פרדו, שהיה פעמיים סגן של מאיר דגן. פרדו העדיף על מידן את י', הנחשב למפעיל סוכנים מוצלח, היה רוב שנותיו המקצועיות קצין איסוף וראש שלוחה, ומכהן כיום בתפקיד ראש אגף צומת. ר', הסגן הנוכחי, ימשיך לכהן עד קיץ 2012, ואז יוחלף כנראה בידי י', שייצא בקרוב לחופשת לימודים.

פרדו, המשרת בארגון כ-30 שנה ומכירו היטב, ממשיך להתייעץ, לבדוק ולשקול איזה שינויים, בעיקר מבניים אם בכלל, להכניס. עליו להתמודד עם הליקויים החמורים, בעיקר בזבוז והענקת חוזים לקבלנים מקורבים בלא מכרז, שעליהם הצביע דו"ח מבקר המדינה. מינוי סגן הוא מהחלטותיו הראשונות והחשובות מאז נכנס לתפקידו לפני כחמישה חודשים. אפשר להעריך, כי בעקבות המינוי הזה תבוא פרישה של כמה בכירים מאוכזבים.

לא רק גרעין

ליד העיר קום פועל מפעל, המהווה חלק מהתוכנית לייצור נשק כימי של איראן. כך נחשף במברק בחתימת שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, שהוא אחד ממסמכי ויקיליקס שהגיעו לידי "הארץ".

מדובר בהנחיה ששלחה קלינטון ב-24 ביולי 2009 לשגרירות ארה"ב בבייג'ין. המסמך חושף את דאגת ארה"ב מכך שחברה סינית ששמה "זיבו צ'מט" (Zibo Chemet) העבירה לאיראן מידע וציוד החיוניים לתוכנית הנשק הכימי שלה, ואספקתם אסורה על פי אמנת "קבוצת אוסטרליה", שסין חברה בה. אמנת קבוצת אוסטרליה מפרטת ציוד וחומרים אסורים בסחר משום שהם עלולים לשמש לתוכניות של ייצור נשק להשמדה המונית.

"אספקת הציוד", נאמר במברק, "תקדם באופן משמעותי את יכולתה של איראן לייצר בכוחות עצמה את הדרוש לתוכנית הנשק הכימי שלה". השגרירות בבייג'ין נדרשת להעביר את המידע על החברה לממשלת סין, ולתבוע ממנה לנקוט אמצעים תקיפים נגדה, כדי שתפסיק את המשלוחים.

על פי המסמך, "זיבו צ'מט" הוכנסה לרשימה השחורה האמריקאית עוד באפריל 2007, לאחר שהתעוררו חשדות שסיפקה ציוד דומה לאיראן, לצפון קוריאה ולסוריה. אז נאלצה ממשלת סין לפתוח בחקירה נגד החברה, אך בסופו של דבר "נקטה נגדה צעדי עונשין מוגבלים", שהמברק אינו מפרטם.

בכל מקרה, ברור שצעדים אלה לא הועילו שכן על פי הכתוב, לפני כשנתיים העבירה החברה, "בניגוד לאמנת קבוצת אוסטרליה, ציוד וטכנולוגיה לישות איראנית בשם ?שימי אזארג'אם', הנמצאת בפארק התעשייתי ?שוקוהיה', ליד קום".

"זיבו צ'מט" סיפקה לאיראן טכנולוגיה וידע שיאפשרו ייצור של מכלי ענק מצופים זכוכית החסינה לתרכובות כימיות חריפות. במכלים אלה אפשר להחזיק חומרי מוצא כימיים בתהליך הייצור של נשק כימי כמו גז עצבים, בלא שהתרכובות הרעילות רבות העוצמה יאכלו את המעטפת ויתנדפו לאוויר.

המברק מלמד, כי בשעה שהקהילה הבינלאומית עוקבת בדאגה אחרי התקדמות תוכנית הגרעין של איראן - התקדמות שקיבלה תנופה בחודשים האחרונים בצל הדרמות במזרח התיכון - טהראן ממשיכה גם בפיתוח יתר תוכניות הנשק שלה - הקונוונציונלי והבלתי קונונציונלי, כולל נשק כימי.

איראן החליטה להאיץ את פיתוח הנשק כימי בסוף שנות ה-80, כחלק מלקחי המלחמה עם עיראק. צבא סאדאם חוסיין השתמש באותה מלחמה גם בנשק כימי נגד חיילים בחזית, ועד היום חיים באיראן אלפי נפגעים מהגזים. אחד הספקים הגדולים של חומרי מוצא לתוכנית הנשק הכימי של טהראן היה נחום מנבר, המרצה עונש מאסר של 16 שנה בכלא ועתיד להשתחרר בעוד כשנתיים, לאחר שכל בקשותיו לקצוב עונשו נדחו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ